Gibraltar

mała Anglia nad Morzem Śródziemnym

o tym jak małpki kradną Kacperkowi ciasteczka

 

DSC_4859 (Kopiowanie)No i nadszedł czas na Gibraltar. Wjazd na jego terytorium to nie lada sztuka. Stoimy w gigantycznym korku w kierunku granicy. To miasto-państwo jest niezwykłe. Gibraltar funkcjonuje jako zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii. Językiem urzędowym jest tu angielski, ale można również porozumieć się w języku hiszpańskim.  Ciekawostką jest już same lotnisko. Pas startowy wchodzi na ok 1km w głąb Zatoki Gibraltarskiej i krzyżuje się z ulicą, biegnącą w stronę granicy. Na czas startowania lub lądowania samolotu na ulicy zamykany jest ruch jak na przejeździe kolejowym.

DSC_4915 (Kopiowanie)

Największą atrakcją Gibraltaru jest oczywiście Skała Gibraltarska. Na jej szczyt wjeżdża kolejka linowa. DSC_4888 (Kopiowanie)My oczywiście udajemy się w jej kierunku. Na skale żyją na wolności magoty- małpki, przywiezione prawdopodobnie z Afryki. Ich populacja wynosi tu ok 200 osobników. Miejscowa legenda głosi, że gdyby magoty zniknęły z Gibraltaru, ten przestał by należeć do Wielkiej Brytanii. Małpki wyglądają na sympatyczne ale w rzeczywistości są trochę natarczywe. Potrafią ukraść jedzenie, wyrwać aparat lub torebkę. No i nas nie ominęło bliskie z nimi spotkanie. Kacper mocno zapragnął ciasteczka, więc skorzystaliśmy z okazji, że nie było ich w pobliżu i wyjęliśmy słodkości. Wystarczył tylko szelest i nagle otoczyło nas niemałe stadko magotów. Nim się obejrzeliśmy jeden z nich podbiegł do Kacpra i bardzo sprytnie wyrwał mu ciastko z rąk. Tak szybko, że syn nawet tego nie zauważył 🙂DSC_4941 (Kopiowanie)DSC_4909 (Kopiowanie)DSC_4906 (Kopiowanie)

W samym miasteczku wstąpiliśmy jeszcze na regionalne fish&chips, przespacerowaliśmy się angielskimi uliczkami. DSC_4875 (Kopiowanie)DSC_4963 (Kopiowanie)DSC_4967 (Kopiowanie)Odwiedziliśmy również Europa Point – umowny najdalej wysunięty na południe punkt Europy, przy którym wybudowano ładną promenadą. Niebo było bezchmurne, więc z łatwością mogliśmy podziwiać Afrykę.

DSC_4972 (Kopiowanie)

widok na Afrykę

DSC_4979 (Kopiowanie)

DSC_4996 (Kopiowanie)

 

DSC_4997 (Kopiowanie)

promenada – Europa Point

DSC_5002 (Kopiowanie)

niesamowity plac zabaw

Hiszpania – południowe wybrzeże – czytaj dalej

Kategorie: EUROPA, GIBRALTAR, POŁUDNIE PŁW IBERYJSKIEGO 2012 | Tagi: , | 1 komentarz

Nawigacja wpisu

One thought on “Gibraltar

  1. Pingback: Portugalia, Gibratlar, Hiszpania - 2012 - DzieciakiNaPokład

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright by DzieciakiNaPoklad.pl