Polana Rusinowa – TATRY Z DZIEĆMI -najpiękniejsze widoki w Tatrach

Czekaliśmy na taki dzień – pogodny, prawie bezchmurny i słoneczny. Dziś Polana Rusinowa czeka na nas. Tę trasę poleciła nam kuzynka, mają być najpiękniejsze widoki w Tatrach. Nie możemy się doczekać 🙂

Startujemy w Wierchu Porońcu. Żeby tam dotrzeć wsiadamy w busik, jadący w kierunku Morskiego Oka, bądź też dojeżdżamy własnym autem i zostawiamy go na niewielkim parkingu przed wejściem do parku. Z Zakopanego jedziemy ok 17 km w stronę Łysej Polany Drogą Oswalda Balzera. Parking szybko się zapełnia, dlatego warto być w miarę wcześnie. Jego koszt to 20 zł za cały dzień.

Wierch Poroniec to zaDSC_8678 (Kopiowanie)lesiony grzbiet górski o wysokości 1105 m.n.p.m. Mijamy budkę Tatrzańskiego Parku Narodowego i zielonym szlakiem ruszamy w kierunku Rusinowej Polany. Na początek- małe podejście. Z parkingu wygląda dość groźnie 🙂 ale to naprawdę niewielki odcinek stromej ścieżki. Potem idziemy po prawie płaskim terenie przez las . Co chwilę rozpościerają się wspaniałe widoki na słowackie Tatry Bielskie.

DSC_8680 (Kopiowanie)

DSC_8683 (Kopiowanie)DSC_8686 (Kopiowanie)Po ok 1 h i 20 min marszu docieramy do Polany Rusinowej. Ale pięknie! Naprawdę warto tu przyjść. Przed nami olbrzymia łąka, głazy, drewniane stoły i ławki, owieczki i piękne widoki. Na polance znajduje się również niewielka bacówka, w której można kupić pyszne, prawdziwe oscypki. My oczywiście rozkładamy się na trawce. Spędzamy tu dobre 30-40 minut, delektując się pięknym krajobrazem.  Z polany można wędrować dalej, zielonym szlakiem na Gęsią Szyję, Rówień Waksmudzką do schroniska Murowaniec.DSC_8698 (Kopiowanie)DSC_8710 (Kopiowanie)DSC_8723 (Kopiowanie)DSC_8727 (Kopiowanie)DSC_8731 (Kopiowanie)

Jedyny minus całęj wycieczki – niestety nie przybijecie tu pieczątki, ale Pan w bacówce podpowiedział nam, że można ją dostać na Wiktorówkach. Nie mieliśmy planów, by tam iść, no ale cóż,czego nie robi się dla dziecka 🙂 Syn tak się uparł, że nie mieliśmy wyjścia.

Z polany ruszamy niebieskim szlakiem w stronę kościółka. Droga jest jednak mało komfortowa. Strome zejście po zniszczonych schodach daje nam trochę w kość. Dobrze, że są drewniane poręcze ale trzeba się liczyć z tym, że 4-5 latek samodzielnie sobie z tym zejściem nie poradzi i trzeba mu pomóc. W końcu docieramy na miejsce.DSC_8752 (Kopiowanie)DSC_8753 (Kopiowanie)DSC_8756 (Kopiowanie)

Nie jest to byle kościółek, to Sanktuarium Maryjne, zwane inaczej Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej. Powstanie w tym miejscu sanktuarium związane jest z osobą góralki Marysi, której w 1866 r na Polanie Rusinowej ukazała się Maryja. Opiekują się nim Dominikanie.

Do drewnianego budynku kościoła dobudowane jest pomieszczenie, w którym znajduje się turystyczna kuchnia. Za drobną ofiarę można poczęstować się także herbatą. Tam również dostaliśmy od ojca pieczątkę i poznaliśmy małego kotka Stefana 🙂 Warto poczytać o historii kościółka, jest bardzo ciekawa. Tu odsyłam na stronę: www.wiktorowki.dominikanie.pl

Niebieskim szlakiem, biegnącym przy sanktuarium można dalej zejść do Zazadni. My natomiast wracamy z powrotem na Polanę Rusinową. Po ostrym podejściu potrzebujemy jeszcze chwilę na odsapnięcie i maszerujemy w drogę powrotną. Po około godzince docieramy na parking.

DSC_8758 (Kopiowanie)

Kategorie: AKTUALNOŚCI, POLSKA, TATRY | Tagi: , , , , , , | 2 komentarzy

Nawigacja wpisu

2 thoughts on “Polana Rusinowa – TATRY Z DZIEĆMI -najpiękniejsze widoki w Tatrach

  1. BUNIA

    Rzeczywiście super widoki, góry jak na dłoni 🙂 Trzeba będzie się tam wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Copyright by DzieciakiNaPoklad.pl