Chcecie wierzyć, czy nie chcecie,
a Pacanów jest na świecie.
Piękna to osada, skromna
i dla bajki wiekopomna.
Bawił tutaj król przed laty,
świetne sobie sprawił szaty.
Zamorskie kupców towary,
roztaczały w rynku czary.
Pewna wieść go rozsławiła,
o kowalach dziarskich była,
co to kozy podkuwali,
wiecie już co było dalej?
Pacanów z Koziołka słynie
po całej polskiej krainie.
Bajki został więc stolicą,
by radować człeka lico.

W Pacanowie, tam dokąd zmierzał słynny Koziołek Matołek, tam gdzie kozy kują, stworzono niezwykłe miejsce, a mianowicie Europejskie Centrum Bajki.

 

Ten niepozorny park, położony w całkiem zwykłym miasteczku, w województwie świętokrzyskim kryje niezwykłe atrakcje.

Główny budynek, fajnie zaprojektowany nam przypomina zamek z piasku. Wokół niego rozmieszczono postacie z bajek, kolorowy ogród, a gdzieś tam w rogu mieszkają sobie dwa urocze koziołki.

 

 

Jakie atrakcje przygotowało dla turystów Centrum Bajki w Pacanowie?

1. Wystawę “Bajkowy Świat”.

2. Interaktywną wystawę pt “Kraina Soria Moria”.

3. Warsztaty, przedstawienia teatralne oraz bajki w nowoczesnym kinie 3D.

4. Magiczną księgarnię z olbrzymim wyborem książek, bajek, komiksów i gier oraz niewielki plac zabaw.

5. Przepiękny i bajkowy ogród.


Nam udało się obejrzeć tą pierwszą, w sumie najważniejszą wystawę, pod tytułem “Bajkowy Świat” I uwierzcie mi nie tylko dzieciaki zauroczyły się nią bezwzględnie. Na początku było trochę strachu (mówię tu o tej młodszej ), ale potem już tylko ciekawość i olbrzymi zachwyt.

Bajkowy Świat

Nie będziemy Wam zdradzać za dużo szczegółów. Niech pozostaną tajemnicą, bo dzięki temu przeżyjecie naprawdę niezapomnianą przygodę. Na pewno udacie się w niezwykłą podróż do świata wyobraźni, przejedziecie magicznym pociągiem, by później spotkać postacie z bajek oraz odwiedzić niezwykle barwne krainy.

 

 


 

 

Wystawa jest połączeniem nowoczesnych technik multimedialnych i zarazem klasycznych eksponatów muzealnych. Wszystko zrobione jest w sposób niezwykle ciekawy i interesujący zarówno dla tych najmłodszych jak i tych nieco starszych.

 

 

 

Wystawa zajmuje powierzchnię aż 800m2 i została podzielona na kilka stref.

Są to m.in bajkowy przedpokój, garderoba czarów, mysia dziura, która przechodzi następnie w smoczą jamę, ptasi taras, pałacowy korytarz, wieża szachowa i skarbnica bajek.

Cała podróż trwa 80 minut, maksymalnie 15 osobową grupę prowadzi przewodnik- animator. Wystawa przeznaczona jest dla grupy wiekowej powyżej 3 lat. Do Świata Bajek wejdziemy tylko po uprzedniej rezerwacji i zakupie biletów online. Pamiętajcie o tym! Wiemy, że w okresie wakacyjnym trzeba to zrobić z dość dużym wyprzedzeniem. My odwiedziliśmy to miejsce poza sezonem i zwiedzaliśmy je w bardzo kameralnym gronie. 🙂

Ogród

To bajkowe i kolorowe miejsce, idealne na chwilę odpoczynku i relaksu. Znajdziecie tu również malutki plac zabaw z piaskownicą.

 

 

 

 

 

 

 


 

My jesteśmy zachwyceni tym miejscem. Polecamy! Pojedźcie i zobaczcie! Dajcie się ponieść wyobraźni!

My nie zdążyliśmy już obejrzeć wystawy “Kraina Soria Moria”. Ta przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci, powyżej 7 lat. Z tego co czytaliśmy to raczej rodzaj wspólnej gry, bardzo jesteśmy jej ciekawi. Myślę, że skusimy się na jeszcze jeden wypad do Pacanowa. 🙂

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.