Krynica-Zdrój, w Beskidzie Sądeckim oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci. Naprawdę byłam mile zaskoczona tym, że miasto znane głównie jako uzdrowisko tak zadbało o najmłodszych 🙂 Poniżej przedstawiam te odwiedzone przez nas:

1) Park Zdrojowy

Duży, śliczny, pełen cudnych alejek, ścieżek, fontann. Moim zdaniem chyba najładniejszy wśród tych w górskich uzdrowiskach. Co oferuje dzieciakom? Na pewno sympatyczne spacery 🙂

A poza tym…

Na jego terenie znajdują się dwie wypożyczalnie gokartów na pedały i wyznaczony teren do jazdy na nich. Kacper nie odpuścił ani jednego dnia bez rowerka. Znajdziecie tam zarówno pojazdy dla maluszków, starszych dzieci, a także gokarty z dwoma fotelikami, a nawet z czterema. Koszt wypożyczenia to 10 zł za 30 minut jazdy.

W centrum parku, naprzeciwko głównej pijalni znajdziecie niedawno wybudowaną fontannę multimedialną. Warto wybrać się na jej wieczorny pokaz. W wakacje odbywa się w każdą sobotę o godzinie 21.00.

W parku znajduje się również dolna stacja kolejki na Górę Parkową, a przy niej “Zuzunia”. To kompleks z dmuchanymi zjeżdżalniami, kulami wodnymi, ścianką wspinaczkową, trampoliną.

2) Góra Parkowa

To szczyt o wysokości 741 m.n.p.m. Prowadzi na niego kolej linowo-terenowa.Już sama przejażdżka będzie dla dzieci nie lada atrakcją. Ze zdroju na Górę Parkową i z powrotem prowadzi także ścieżka przyrodnicza, oznaczona kolorem zielonym. Wędrując alejkami mijamy jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami, po których pływają łabędzie i kaczki, Polanę Misiową z drewnianą altaną i sanktuarium Matki Bożej. Fajna trasa na miły spacerek.
Na szczycie natomiast przygotowano dla dzieci ” rajskie zjeżdżalnie” (zjeżdżalnie rynnowe), zjeżdżalnię pontonową, plac zabaw, jazdę konną ( dostępna tylko w okresie letnim).

Ponadto w wakacje w każdą niedzielę na Górze Parkowej między godziną 14.00 a 17.00 prowadzone są przeróżne gry i zabawy.

3) Muzeum zabawek “Bajka”

Znajduje się przy ul. Piłsudskiego 2 przy Nowych Łazienkach Mineralnych.W jego zbiorach znajduje się ponad 3000 eksponatów zabawek z różnych okresów i z różnych krajów. To dla dzieci duża porcja wrażeń, a dla rodziców i dziadków miłe wspomnienie dzieciństwa. Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 17.00, a w wakacje od 9.00 do 20.00.

http://www.muzeum-zabawek.pl/

 

4) Księgarnia dla dzieci “Drzewiec”

Po drugiej stronie budynku Łazienek mieści się niesamowita księgarnia, do której warto zajrzeć. To księgarnia tylko i wyłącznie dla najmłodszych. To miejsce ma niesamowite, bajkowe wnętrze i niezwykły klimat. Księgarnia prowadzi także Warsztaty Odkrywcy dla dzieci, a dla rodziców spotkania autorskie.

http://www.ksiegarniadrzewiec.com.pl/

 

5) Sankostrada

To tor saneczkowy czynny cały rok. To jeden z najdłuższych torów w Polsce, jego długość to 1 km, z czego odcinek zjazdowy ma długość 800 m. Prawdopodobnie można się tu rozpędzić do 40 km/h. W saneczkach można zjeżdżać pojedynczo lub w parze. Spokojnie, więc można wybrać się tu z małym dzieciaczkiem, a dzięki hamulcom regulować prędkość. Nam z Kacprem tak się spodobało, że wykupiliśmy 10 zjazdów i pędziliśmy na “pełnym gazie” 🙂 Uwaga! Podana cena 6zł to koszt zjazdu 1 osoby niezależnie od wieku, a nie saneczek.

6) Krynicki Park Linowy

Krynicki Park Linowy mieści się u stóp Jaworzyny Krynickiej przy ul. Czarny Potok, tuż za hotelem Czarny Potok resort i spa. Składa się z 8 tras o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od 3 letniego malucha wzwyż 🙂

trasa bąbel – całkowicie zabezpieczona siatkami, bez limitu czasu i przejść

trasa maluch – tor zamontowany na takiej wysokości, że rodzic pomaga dziecku. Maluch dostaje uprząż z  karabinkami.

trasa niska – umieszczona na wysokości 1.5-2m nad ziemią, 13 przeszkód

trasa średnia -zielona i niebieska, przeznaczona dla starszych dzieci (min wzrost 110 cm) i dorosłych. Przeszkody umieszczone są na wysokości ok 4m, a ich liczba to 15

trasa wysoka – trasa na wysokości od 8 do 10 m nad ziemią, przeznaczona dla odważnych o minimalnym wzroście 135 cm

trasa zjazdowa – składa się głównie ze zjazdów tyrolkowych oraz 3 przeszkód dodatkowych

trasa ekstremalna – składa się z 19 przeszkód, które w niektórych miejscach sięgają nawet 15 m wysokości.

Dodatkową atrakcją jest skok Big Swing – skok wahadłowy z wysokości 17 m.

Po inne informacje odsyłam do strony:

http://www.parklinowykrynica.pl/

My byliśmy w parku linowym po raz pierwszy, Kacper wypróbował te najprostsze trasy, bardzo mu się spodobało. Chyba będziemy częstszym gościem tego typu obiektów. Ten w Krynicy ma ten atut, że posiada sporo tras dla tych najmłodszych dzieciaków, w wieku przedszkolnym..     

 

7) Jaworzyna Krynicka

To szczyt w dolinie Czarnego Potoku o wysokości 1114 m. n. p.m. Obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Beskidzie Sądeckim. O tym w osobnym wpisie tutaj:

https://dzieciakinapoklad.pl/jaworzyna-krynicka-obowiazkowy-punkt-programu/

 

 

8) Muzeum przyrodnicz0-łowieckie “Łuczakówka”

To prywatne muzeum mieści się przy ul. Halnej, przy czerwonym szlaku prowadzącym na Jaworzynę. Zostało ono założone przez pana Józefa Łuczka, przyrodnika i myśliwego, mieści się w jego domu. Wybierając się tam,  trochę nie zdawaliśmy sobie sprawy co tam tak naprawdę zastaniemy. Muzeum składa się z dwóch sal. W pierwszej została umieszczona ekspozycja ptaków (ponad 300 szt), a w drugiej wystawa”zwierzyny grubej i drapieżnej” m.in obejrzymy tu żbika, rysia, wilka, lisa, wydrę, bobra. Większość z nich upolowana została i spreparowana przez pana Józefa. Były pozyskiwane przez ponad 30 lat polowań. Na pięterku obejrzeć można również zwierzęta afrykańskie, m.in antylopę, żyrafę, strusia. Pan Józef jest miłośnikiem polowań Safari.

Dla dzieci to spora atrakcja, dla mnie nie bardzo. Powiem szczerze, że oglądałam to wszystko z lekkim niesmakiem. Nie jestem zwolenniczką polowań dla przyjemności i widok tych wypchanych zwierzątek, szczególnie żyrafy był dla mnie trochę szokujący. No i potem szereg pytań syna …dlaczego te zwierzątka nie żyją, czy ten pan je zabił i dlaczego itd. Dla mnie przyjemność zwiedzania tego muzeum – wątpliwa. Ale pewnie wielu będzie pod dużym wrażeniem tych zbiorów. Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 9.00 do 16.00. Koszt biletu to 5 zł od osoby.

 

Poza tym w Krynicy dzieciaki mogą jeszcze skorzystać z następujących obiektów:

1) Lodowisko – obiekt czynny cały rok, ul Park Sportowy 5

2)Kino 3D – ul. Piłsudskiego 19 www.kino.ckkrynica.pl

3) Basen odkryty – ul. Pułaskiego 6

4)Mini Golf Park – przy hotelu “Wysoka”, ul. Polna 2

5) Park Sportowo-rekreacyjny – ul. Czarny Potok, kompleks boisk, skatepark, plac zabaw, siłownia zewnętrzna

Naprawdę jest w czym wybierać, dzieciaki na pewno nie będą się nudzić 🙂 A i jeszcze coś, zapomniałam o najfajniejszej atrakcji dla dzieci i nie tylko…Kiedy zapytałam syna co mu się najbardziej podobało w Krynicy, odpowiedział szybko i konkretnie… LODY. To prawda, w Krynicy można kupić pyszne lody własnej produkcji. Najlepsze i największe oferuje lodziarnia Śnieżynka przy ul. Piłsudskiego 5. Trzeba jednak przygotować się na kilkunastominutowe czekanie w kolejce, ale warto!

 

2 komentarze do “Krynica-Zdrój – pełna atrakcji dla dzieci”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.