Dolina Kościeliska to chyba najpopularniejszy cel wycieczek w Tatrach. Z Kacprem byliśmy tu dwa razy, zimą na sankach, nie udało nam się niestety dojść do końca.

Dzisiaj mamy taki plan. Cel – schronisko na Hali Ornak!

Zapowiada się bardzo upalnie. Tego dnia wstajemy dość wcześnie, przepraszam to Oliwka budzi nas o 5.30. Niestety nawet podczas urlopu córka nie pozwala nam się wyspać :(. Postanawiamy, więc wykorzystać ten czas i przygotować się do wyjścia w góry. O godz 8.30 jesteśmy już na parkingu w Kirach.

Ruszamy. Przed nami 2 godzinki spokojnego marszu zielonym szlakiem. Już od rana słońce świeci bardzo mocno.

Droga jest bardzo wygodna i szeroka. Dzieciaki spokojnie mogą maszerować same. Trzeba tylko uważać na bryczki, które dowożą turystów do Pisanej Polany.

Idąc doliną Kościeliską możemy również zwiedzać jaskinie. Najbardziej znaną jest jaskinia Mroźna. Można do niej odbić z polany Stare Kościeliska czarnym szlakiem, dojście zajmuje ok 20 minut. Jest oświetlona i przystosowana do zwiedzania. Czynna jest od maja do października, a cena biletu to 2.5 zł i 2 zł za bilet ulgowy. Trzeba pamiętać o cieplejszych ubraniach, w jaskiniach przez cały rok panuje temp 4-6 stopnie Celcjusza. My ze względu na Oliwię jaskinie w tym sezonie odpuszczamy.

Na Pisanej Polanie robimy małą przerwę na przekąski, odpoczynek i moczenie rąk w strumyku.

Stąd jeszcze ok 30 minut drogi do schroniska.

W schronisku na hali Ornak odpoczywamy troszkę dłużej, oczywiście przybijamy pieczątkę i ruszamy w drogę powrotną.

 

Możemy oczywiście iść dalej. Żółtymi szlakami przez przełęcz Iwanicką dojdziemy do Doliny Chochołowskiej. Możemy się również wybrać na godzinną wycieczkę czarnym szlakiem nad Smreczyński Staw.

Słońce ostro już nam dokucza, na koniec wstępujemy jeszcze na pierogi z jagodami i lody. 🙂 Cała wycieczka zajęła nam ok 5 godzin. Trasa jest wygodna, spokojnie przejezdna dla wózków, aż do schroniska.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.