AKTUALNOŚCI, EUROPA, WŁOCHY

Cesenatico – dlaczego warto je odwiedzić?

Cesenatico to moim zdaniem jedno z najładniejszych miasteczek w całym regionie i gdyby nie nocleg na pobliskim kempingu pewnie nigdy byśmy tu nie trafili. Bo oprócz tego uroczego klimatu, jaki Cesenatico oferuje, znajdziecie tu również piękne, szerokie plaże oraz ogromne zaplecze noclegowe. Na tutejszym kempingu mieliśmy okazję spędzić wspaniały sierpniowy tydzień i cieszyć się naturą, bliskością morza i jego wszystkimi atrakcjami.

Cesenatico

Jak wyglądał nasz kemping? Dlaczego warto go wybrać? Zapraszamy do kolejnego wpisu:

Cesenatico nie jest tak znane i popularne wśród polskich turystów jak Rimini czy Rawenna. Nie znajdziecie na jego temat za dużo artykułów, czy blogerskich postów. A szkoda, bo naprawdę warto tu zajrzeć. Dlaczego?

Miasteczko nazywane jest przez niektórych „małą Wenecją”, a to za sprawą całego systemu wodnych kanałów rozmieszczonych w mieście. Kanały te zbudowano, aby dotrzeć do miasta Cesena, które oddalone jest o około 15 kilometrów od wybrzeża Adriatyku i umożliwić tym samym miastu własny handel.

Parking w Cesenatico

Jeśli do Cesenatico przyjedziecie autem, najlepiej zostawić go na tym parkingu. Stąd w kilka minut dotrzecie do turystycznego centrum miasteczka.

Największe atrakcje miasteczka:

Porto Canale Leonardesco

Porto Canale Leonardesco  jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście i jego największą atrakcją. Kanał portowy zbudowano na podstawie oryginalnego projektu Leonarda da Vinci w oparciu o wcześniej istniejący kanał portowy. Wypełniony jest cudownymi, kolorowymi łodziami, a wzdłuż niego znajdują się najważniejsze zabytki miasta. Kanał daje początek historycznemu centrum Cesenatico, które jest jednocześnie starożytnym sercem miasta. To tutaj skupia się całe życie towarzyskie i turystyczne. Na brzegach kanału odbywają się również liczne wydarzenia i imprezy.

Na jego pierwszym odcinku znajduje się unikalne Pływające Muzeum Morskie, jedna z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej fotografowanych atrakcji regionu.

Muzeum Morskie – must see w Cesenatico

Muzeum Morskie działa częściowo na lądzie, częściowo na wodzie. Będąc w miasteczku koniecznie tam wdepnijcie. Jest niewielkie, ale zorganizowane w sposób bardzo ciekawy i interesujący. Naszym zdaniem jest to jedne z lepszych morskich muzeów jakie do tej pory widzieliśmy.

Strefa wodna obejmuje 10 tradycyjnych łodzi, które kiedyś pływały po Adriatyku, rozmieszczono je w tutejszym kanale.

Wewnątrz natomiast, muzeum zajmuje dwa poziomy. Parter zadedykowano tradycyjnym łodziom. Możecie tu zobaczyć w jaki sposób łodzie budowano, jakich materiałów używano, jak były wypuszczane w morze, jak nimi sterowano oraz jak stopniowo zanikały wraz z pojawianiem się łodzi motorowych. Centralną część parteru zajmują dwie imponujące łodzie, pochodzące z ostatniego okresu żeglugi morskiej: trabaccolo o nazwie Cidia i bragozzo o nazwie Vigo. Obie wybudowane w 1921 roku.

Pierwsze piętro muzeum natomiast poświecono związkowi człowieka ze środowiskiem morskim. Poznajemy tu życie na pokładzie, rybołóstwo i czynności z nimi związane, technikę żeglarską, czy nurkowanie.

Wszystkie praktyczne informacje, w tym godziny otwarcia i cennik znajdziecie na stronie głównej muzeum. W okresie wakacyjnym muzeum czynne jest do późnych godzin wieczornych.

Piazza delle Conserve

Nazwa placu pochodzi od studni w kształcie ściętego stożka, które od XVI wieku wypełniano śniegiem i lodem w celu konserwacji ryb i innych produktów spożywczych. Były szeroko rozpowszechnione wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku i były używane do początku XX wieku. W Cesenatico było ich około dwudziestu; trzy odrestaurowano jako dowód kultury i sposobu życia mieszkańców tego rybackiego miasteczka i można je odwiedzić podczas spaceru po placu.

Co rano na Piazza delle Conserve odbywa się typowy targ owoców i warzyw organizowany przez lokalnych rolników, a latem w każdy poniedziałkowy wieczór odbywa się również pchli targ i targ rękodzieła.

Pomnik Giuseppe Garibaldiego

Pomnik Giuseppe Garibaldiego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście, znajduje się na Piazza Pisacane. Garibaldi był wojskowym zaangażowanym w wiele konfliktów, ale co najważniejsze dla Włochów, pomógł zjednoczyć kraj. Pomnik upamiętnia jego podróż do Cesenatico w 1849 roku.

Grattacielo di Cesenatico

Wieżowiec Grattacielo znajduje się w Cesenatico na wybrzeżu Adriatyku. Zbudowano go w 1958 roku przez firmę „Marinella” z Faenzy według projektu inżyniera Eugenio Berardiego. Budynek składa się z trzech różnych bloków: prostokątnego, trzypiętrowego, zwróconego w stronę morza, pierwotnie przeznaczonego na hotel, siedmiopiętrowego, zwróconego w stronę Viale Carducci, oraz 33-piętrowej wieży. Przez kilka lat od momentu budowy był nawet najwyższym wieżowcem w Europie.

Budynku nie można zwiedzać w środku, ponieważ znajdują się tam tylko prywatne apartamenty.

Cesenatico warto odwiedzić nie tylko w dzień, ale również porą wieczorową, już po zachodzie słońca. Pięknie oświetlony kanał robi wtedy niesamowite wrażenie. Miasteczko zaczyna tętnić życiem, robi się bardzo gwarnie, a tutejsze restauracje zapełniają się turystami.

Co zobaczyć w okolicy?

Cały region Emilia-Romania oferuje mnóstwo atrakcji. Zobaczcie co warto zobaczyć w okolicy.

*Post powstał we współpracy i na zaproszenie VISIT EMILIA ROMAGNA I CAMPING & NATURA VILLAGES

Leave a Reply