Chełmskie Podziemia Kredowe to zdecydowanie największa atrakcja Chełma i jedna z ważniejszych na terenie całego województwa lubelskiego.
Wstyd mi się przyznać, ale w Chełmie bywamy bardzo często, a podziemia odwiedziliśmy dopiero w tym roku. Chcielibyśmy Wam o nich co nieco opowiedzieć i oczywiście zachęcić do ich zobaczenia.
Historia Zabytkowej Kopalni Kredy w Chełmie
Ten niezwykły labirynt podziemnych korytarzy znajduje się pod całym Starym Miastem i jest pozostałością po eksploatacji kredy piszącej. Kopalnie kredy w Chełmie powstawały już w średniowieczu, a pierwsze wyrobiska miały swój początek w piwnicach domów mieszkalnych. Podziemia pełniły również funkcje schronów podczas napadów i wojen.
Korytarze i duże sale znajdują się na kilku poziomach, te najgłębsze nawet poniżej 20 metrów pod powierzchnią i powstały w wyniku przypadkowego łączenia tych pojedynczych tworzonych przez ludzi wyrobisk. Trzeba zaznaczyć, że wydobycie kredy odbywało się bez żadnej kontroli. Mimo wszystko bardzo dobrze nauczono się tutaj technik zabezpieczania wyrobisk. Decyzją władz w XIX wieku zakończono wydobycie kredy, wydrążone chodniki zaczęły bowiem zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców.
W latach 70-tych XX wieku przystosowano część korytarzy do celów turystycznych i udostępniono podziemia zwiedzającym. W 1994 roku Chełmskie Podziemia Kredowe wpisane zostały do rejestru dóbr kultury jako unikatowa pozostałość górnictwa kredowego.
Chełmskie Podziemia Kredowe – zwiedzanie:
Dla turystów udostępniona jest licząca 1500 metrów trasa turystyczna. Wejście do niej znajduje się przy ul. Lubelskiej 55a, w skarpie poniżej kościoła p.w. Rozesłania św Apostołów. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem i trwa od 1h do 1.5 h.
Pod ziemią panuje stała temperatura przez cały rok +9°C i wilgotność powietrza w granicach 70-80%.
Cała trasa posiada oświetlenie elektryczne, no chyba, że chwilowo wyłączy je Duch Bieluch, który zamieszkuje chełmskie labirynty. ;). Tak, w Chełmskich Podziemiach Kredowych, w jednej z komór na pewno go spotkacie, ale pamiętajcie, nie bójcie się, bo to bardzo przyjazny duch.
Kim jest Duch Bieluch??
Duch Bieluch to opiekun podziemi kredowych, według legendy to duch widniejącego w herbie Chełma białego niedźwiedzia. Dawno temu w kredowej jaskini na szczycie Chełmskiej Góry, pod trzema dębami mieszkał sobie brunatny niedźwiedź. Ze względu na otoczenie w jakim przybywał przybrał piękną białą barwę. Gdy mieszkańcy wybudowali świątynię i zapalili święty znicz niedźwiedź zniknął w podziemiach. Pewnego razu Chełm i świątynię zaatakowali najeźdźcy. W ostatniej chwili pojawił się biały zwierz i wystraszył wrogów. Od tego czasu czuwał nad mieszkańcami, a po jego śmierci w podziemiach kredowych zaczął pojawiać się duch, którego później nazwano Bieluchem. Biały niedźwiedź na tle trzech dębów znalazł się w herbie miasta Chełma.
Chełmskie Podziemia Kredowe – informacje praktyczne:
- Temperatura w podziemiach wynosi 9° C, nawet latem, zabierzcie więc odpowiednie ubrania.
- Najlepiej ubrać pełne buty, po opadach może być wilgotno i miejscami mokro.
- Godziny otwarcia, cennik dostępny jest na stronie oficjalnej: TUTAJ
- Auto można zostawić w okolicy wejścia do podziemi, parkingi w mieście są bezpłatne.
- Podziemia nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.