AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA, ROZTOCZE

Czartowe Pole – magiczne miejsce na Roztoczu.

Czartowe Pole to jeden z bardziej znanych rezerwatów, położonych na terenie Roztocza, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie wsi Hamernia. Został utworzony w 1958 roku i swą powierzchnią obejmuje ponad 63 ha. Jego zadaniem jest ochrona roztoczańskiego krajobrazu i niezwykłej doliny rzeki Sopot wraz z jej kaskadami.

Skąd taka nazwa? Nazwa “Czartowe Pole” pochodzi od legendy, głoszącej, że na śródleśnej polanie obecnego rezerwatu “jeno czarci tam hasali”.

Czartowe Pole – ścieżka dydaktyczna

Przez teren rezerwatu wyznaczona została ścieżka dydaktyczna w kolorze niebieskim. Kiedyś szlak prowadził zarówno ścieżką dolną jak i górną, obecnie jednak ze względu na duże zniszczenia, drogę dolną zamknięto. Rzeczywiście kładki nie są w najlepszym stanie i stały się po prostu niebezpieczne, a szkoda, bo ta część rezerwatu była tą najbardziej atrakcyjną. Mimo wszystko i tak warto tutaj się wybrać.

Swą trasę można rozpocząć od mostka na rzece Sopot we wsi Hamernia, bądź z parkingu przy rezerwacie. My wybraliśmy tą drugą opcję, wędrując górną ścieżką, mijamy po drodze fantastyczny bór sosnowy. Na samym początku znajdziecie również miejsce pamięci narodowej.

przewodnik po lubelskim

Następnie schodząc dość stromymi schodkami w dół, przecinamy rzekę i trafiamy na ruiny starej papierni. Był to kiedyś bardzo duży zakład przemysłowy, wybudowany w XVIII wieku. Na początku papier wytwarzano ręcznie, głównie ze szmat. Po modernizacji zaczęto wykorzystywać siłę rzeki Sopot. W okresie swojej świetności papiernia wytwarzała nawet 80% całej produkcji papieru w guberni lubelskiej. Niestety kilkukrotnie niszczyły ją powodzie i ostatecznie zakład przestał funkcjonować po pożarze w 1883 roku. Ruiny ze względu na ich przepiękne położenie i charakter robią niesamowite wrażenie.

Następnie trasa wije się wzdłuż rzeki, mijamy kolejne kładki i mały wodospad. To obok papierni jedno z najbardziej malowniczych miejsc na szlaku. Potem wspinamy się troszkę wyżej, wędrując małym wzniesieniem. Stąd bardzo ładnie widać w dole starą ścieżkę, położoną nad samą rzeką Sopot. Jeszcze kilkaset metrów spaceru i kończy się nasza przygoda w rezerwacie Czartowe Pole, docieramy do drogi asfaltowej przy mostku i wracamy na parking.

Ścieżka przez rezerwat Czartowe Pole nie jest wymagająca. Nie nadaje się jednak na spacer z wózkiem, dla niechodzących maluchów polecamy nosidło. Cała trasa powolnym tempem nie zajmie Wam nawet godzinki. Warto tu przyjechać, bo miejsce jest niezwykle klimatyczne.

Powiązane wpisy

Leave a Reply