Czartowe Pole to jeden z bardziej znanych rezerwatów, położonych na terenie Roztocza, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie wsi Hamernia. Został utworzony w 1958 roku i swą powierzchnią obejmuje ponad 63 ha. Jego zadaniem jest ochrona roztoczańskiego krajobrazu i niezwykłej doliny rzeki Sopot wraz z jej kaskadami.

Skąd taka nazwa? Nazwa „Czartowe Pole” pochodzi od legendy, głoszącej, że na śródleśnej polanie obecnego rezerwatu „jeno czarci tam hasali”.

Czartowe Pole – ścieżka dydaktyczna

Przez teren rezerwatu wyznaczona została ścieżka dydaktyczna w kolorze niebieskim. Kiedyś szlak prowadził zarówno ścieżką dolną jak i górną, obecnie jednak ze względu na duże zniszczenia, drogę dolną zamknięto. Rzeczywiście kładki nie są w najlepszym stanie i stały się po prostu niebezpieczne, a szkoda, bo ta część rezerwatu była tą najbardziej atrakcyjną. Mimo wszystko i tak warto tutaj się wybrać.

Swą trasę można rozpocząć od mostka na rzece Sopot we wsi Hamernia, bądź z parkingu przy rezerwacie. My wybraliśmy tą drugą opcję, wędrując górną ścieżką, mijamy po drodze fantastyczny bór sosnowy. Na samym początku znajdziecie również miejsce pamięci narodowej.

Następnie schodząc dość stromymi schodkami w dół, przecinamy rzekę i trafiamy na ruiny starej papierni. Był to kiedyś bardzo duży zakład przemysłowy, wybudowany w XVIII wieku. Na początku papier wytwarzano ręcznie, głównie ze szmat. Po modernizacji zaczęto wykorzystywać siłę rzeki Sopot. W okresie swojej świetności papiernia wytwarzała nawet 80% całej produkcji papieru w guberni lubelskiej. Niestety kilkukrotnie niszczyły ją powodzie i ostatecznie zakład przestał funkcjonować po pożarze w 1883 roku. Ruiny ze względu na ich przepiękne położenie i charakter robią niesamowite wrażenie.

Następnie trasa wije się wzdłuż rzeki, mijamy kolejne kładki i mały wodospad. To obok papierni jedno z najbardziej malowniczych miejsc na szlaku. Potem wspinamy się troszkę wyżej, wędrując małym wzniesieniem. Stąd bardzo ładnie widać w dole starą ścieżkę, położoną nad samą rzeką Sopot. Jeszcze kilkaset metrów spaceru i kończy się nasza przygoda w rezerwacie Czartowe Pole, docieramy do drogi asfaltowej przy mostku i wracamy na parking.

Ścieżka przez rezerwat Czartowe Pole nie jest wymagająca. Nie nadaje się jednak na spacer z wózkiem, dla niechodzących maluchów polecamy nosidło. Cała trasa powolnym tempem nie zajmie Wam nawet godzinki. Warto tu przyjechać, bo miejsce jest niezwykle klimatyczne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.