AKTUALNOŚCI, ATRAKCJE DLA DZIECI, POLSKA, POLSKA, ŚLĄSKIE

Funzeum w Gliwicach – Muzeum Światła i Koloru

Funzeum to dość niezwykłe muzeum, niekoniecznie takie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

To muzeum światła i koloru, które wspaniale łączy edukację z dobrą zabawą. Przy czym naszym zdaniem to drugie zdecydowanie tu zwycięża. Powiedziałabym nawet, że niektórych może przyprawić o mały zawrót głowy. Byliśmy bardzo ciekawi tego miejsca, podobnego chyba w Polsce jeszcze nie ma. Mieliśmy również małe wątpliwości, czy nam się tu spodoba i czy Funzeum czymkolwiek nas zaskoczy. Okazało się fantastyczną przygodą.

Funzeum

Gdzie znajduje się Funzeum?

To nowe miejsce na mapie Gliwic, na Górnym Śląsku. Otworzyło się całkiem niedawno, bo w lutym tego roku. Nietrudno tu trafić, znajduje się bowiem na terenie centrum handlowego Europa Centralna, przy ul. Pszczyńskiej.

Zajmuje powierzchnię ok 4000 metrów kwadratowych i jest obiektem całorocznym.

Na terenie Funzeum wyznaczono kilka stref. Dwie najważniejsze to oczywiście wystawa koloru i światła. Oprócz tego znajdziecie tu także strefę zabawy, kawiarnię, rysilandię, strefę eventową i sklepik.

Wystawa koloru

Po wejściu na teren obiektu trafiacie na początek do strefy koloru. Czeka tu na Was 7 pokoi i 7 kolorów, które wchodzą w skład tęczy: fioletowy, różowy, czerwony, niebieski, zielony, żółty i pomarańczowy. O każdym z nich dowiecie się całkiem sporo. Skąd się wywodzi, jak powstał, co oznacza i jaki ma na nas, ludzi wpływ. Każdy pokój to zaskakujące instalacje, łącznie jest ich tutaj ponad 30. Przy każdej zrobicie wyjątkowe zdjęcia. Nic tu Was nie ogranicza, tylko własna wyobraźnia i kreatywność. Na koniec pobawicie się wszystkimi kolorami naraz, zapoznacie się ze zjawiskiem termochromizmu i poszukacie swoich wielobarwnych cieni.

Funzeum
Funzeum

Wystawa światła

Przez niezwykły tunel, zaopatrzeni w specjalne okulary dostaniecie się do drugiej części Funzeum, do strefy światła. I o tyle tą pierwszą kolorową byliśmy sobie w stanie wyobrazić, ta druga świetlna zaskoczyła nas totalnie. Wchodzicie tu bowiem w zupełnie inny magiczny i bajkowy świat. Na wstępie czeka Was część fluorescencyjna, w której dokładnie poznacie proces luminescencji. Potem dostaniecie się do strefy luster, zwierciadeł i szklanych labiryntów. Tu zapoznacie się ze zjawiskiem odbijania światła i nieskończonego lustra. Na koniec traficie do kolorowego lasu, usiądziecie na ławce i będziecie podziwiać, pstrykając przy tym niesamowite fotki. Niezwykłe wrażenie robi tu sala księżycowa z planetami i pokój nieskończoności, ozdobiony 300 zmieniającymi kolor lampkami.

Funzeum
Funzeum
Funzeum

Funzone

Po zwiedzaniu czeka na Was jeszcze jedna atrakcja, z której nasze dzieci trzeba było wyciągać siłą, a mianowicie sala zabaw. Największą furorę zrobił u nas szydełkowy, podniebny plac zabaw. Oprócz tego dzieciaki mają do dyspozycji basen z kuleczkami, grające 12 metrowe podłogowe pianino i świecącą podłogę do tańca. W tej strefie znajduje się także kawiarnia, a tuż przy wyjściu sklepik z pamiątkami.

Informacje praktyczne i cennik

Funzeum otwarte jest:

  • od poniedziałku do piątku – w godzinach 10.00-20.00
  • w sobotę i niedzielę – w godzinach 9.00-21.00

Maksymalny czas jaki możecie spędzić w środku to 3 godziny. Na miejscu dostępna jest bezpłatna szatnia. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych i wózków.

Po aktualny cennik odsyłam Was na stronę KLIK

I jak Wam się podobało??

*Post powstał we współpracy z FUNZEUM.

Leave a Reply