AKTUALNOŚCI, PORADY

Jak samodzielnie zorganizować zagraniczny wyjazd?

03163846

Jak samodzielnie zorganizować zagraniczny wyjazd? Od czego zacząć? Przede wszystkim wybieramy miejsce ! 🙂 To najtrudniejsze zadanie, a potem….. będzie już z górki 🙂

Wybieramy termin wyjazdu

Musimy zastanowić się przede wszystkim w jakim okresie możemy wyjechać, kiedy dostaniemy urlop i na jak długi odpoczynek możemy sobie pozwolić. Gdy mamy taką możliwość, dzieci nie są jeszcze w wieku szkolnym i jedziemy w “ciepłe kraje” proponujemy rozważyć wrzesień. Jest już poza sezonem, ceny są o dużo niższe, nie jest już tak tłoczno. Jest nadal ciepło ale nie tak upalnie jak w wakacje. No i woda…po gorących miesiącach lipcu i sierpniu jest naprawdę przyjemna. Fajnym rozwiązaniem jest także czerwiec, przed sezonem.

Kiedy zaczynamy przygotowania?

Moim zdaniem optymalne będzie rozpocząć je 3 miesiące przed wyjazdem. Jeśli oczywiście nie opuszczamy Europy. Gdy wybieramy się np. w kraje azjatyckie i potrzebne będą dodatkowe szczepienia najlepiej przygotowania zacząć wcześniej, nawet 6 miesięcy przed.

Wybieramy środek transportu i kupujemy bilety

Jak dotrzemy w nasze docelowe miejsce? Mamy do wyboru własny samochód, samochód+prom, samolot. Oczywiście są jeszcze autobusy i pociągi.

Jeśli chodzi o samolot w internecie możemy znaleźć całą masę wyszukiwarek lotów, a także pośredników oferujących bilety lotnicze. Wyszukiwarki na pewno pozwolą nam rozeznać się w sytuacji, porównać ceny w różnych okresach czasu i u różnych przewoźników. Jeśli mamy swobodę terminu na pewno warto prześledzić szerszy przedział. Możemy wtedy naprawdę wybrać coś atrakcyjnego. Odradzam kupowanie biletu u pośrednika, zazwyczaj doliczana jest dodatkowa opłata. Najlepiej skierować się na główną stronę przewoźnika.

Najbardziej znane wyszukiwarki lotów to :

www.skyscanner.pl

www.biletylotnicze.pl

www.lataj.pl

www.fru.pl

i wiele innych….

Jeśli możecie poświęcić więcej czasu na podróż i lubicie aktywne wakacje możecie wybrać się na wakacje własnym samochodem. Na wyspę też? Czemu nie….Decydujemy się wtedy na prom. I tu musimy zakupić bilet. Nie warto czekać do ostatniej chwili, gdyż zazwyczaj im bliżej wyjazdu, tym bilety są droższe. My właśnie w ten sposób postanowiliśmy odwiedzić Sardynię. Przekalkulowaliśmy koszty i okazało się, że podróż samochodem i promem wychodzi dużo taniej niż lot samolotem plus wypożyczenie auta na miejscu. Bierzemy pod uwagę to, że dla naszej czwórki i wszystkich bagaży potrzebowalibyśmy większego samochodu z 2 fotelikami.

Najbardziej znane wyszukiwarki rejsów promowych:

www.ferrylines.com/pl

www.promy.pl

www.aferry.pl

Jadąc własnym samochodem pamiętajmy o tym, żeby zapoznać się z przepisami drogowymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać! Obliczając koszty trzeba również pamiętać o kosztach winiet na autostradach.

Rezerwujemy noclegi

W czasach “bez dzieci” często podróżowaliśmy nie rezerwując wcześniej noclegu. Teraz zadbanie o to wcześniej, wydaje mi się konieczne. Zastanówmy się także, czy cały pobyt chcemy spędzić w jednym miejscu, czy w kilku.

Gdzie szukać miejsc noclegowych?

Mamy to dyspozycji następujące portale:

Hotele, apartamenty, wille, pensjonaty znajdziemy na stronach:

www.trivago.pl – porównuje oferty różnych firm

www.booking.com

www.hotels.com

www.venere.com

Kwatery prywatne, domki letniskowe, apartamenty:

www.airbnb.pl

www.casamundo.pl

www.edom.pl

www.only-apartments.com

www.novasol.com

Kempingi:

www.eurocampings.pl

www.vacansoleil.pl

www.suncamp.pl

My najchętniej sięgamy do serwisu booking.com, jest dla nas najbardziej czytelny i airbnb.pl. Korzystaliśmy także ze stron: hotels.com, edom.pl, only-apartments.com i możemy je polecić z czystym sumieniem.

Na co zwrócić uwagę rezerwując nocleg?

– co zawiera cena – czasem trzeba dopłacić za końcowe sprzątanie, za parking, za wifi, za ręczniki i pościel, czasem pobierany jest depozyt. Czytajmy wszystko dokładnie, żeby nie było żadnych niespodzianek na miejscu

– czy pobierana jest zaliczka i jakie są warunki ewentualnej rezygnacji

– jeśli podróżujemy samochodem czy dostępny jest parking

– jeśli zależy nam na internecie czy jest dostępny i czy jest za to pobierana dodatkowa opłata

– jakie jest wyposażenie mieszkania lub pokoju

– jaka jest odległość hotelu,bądź mieszkania od ważnych dla nas punktów: sklepu, plaży, morza, stacji metra, przystanku itd

Na co my zwracamy uwagę wybierając nocleg dla dzieci? 

– na warunki ewentualnej rezygnacji – wiadomo z dziećmi różnie bywa, choroba nie wybiera. Szkoda byłoby stracić całą sumę w przypadku rezygnacji z wyjazdu. Wybieramy, więc miejsca o jak najdłuższym terminie bezpłatnego anulowania rezerwacji lub takie, w których można odzyskać przynajmniej 50% kwoty.

– czy dane miejsce jest przyjazne dzieciom, niektórzy po prostu nie życzą sobie rodzin z dziećmi

– czy oferowane jest łóżeczko turystyczne dla niemowlaka, jeśli nie mamy możliwości zabrać własnego i czy jest pobierana za to dodatkowa opłata. Czasami jest do dyspozycji także wysokie krzesełko do karmienia, książeczki, zabawki itd. To zawsze dodatkowy plus.

– dodatkowymi atutami jest plac zabaw dla dzieci czy po prostu kawałek terenu zielonego do pobiegania.

Wynajmujemy samochód

Jeśli przylatujemy samolotem, a chcemy troszkę pozwiedzać okolicę możemy wynająć samochód. Można to zrobić na miejscu, bądź też zarezerwować auto przed wyjazdem. Myślę, że wtedy znajdziemy najfajniejszą ofertę.

My zazwyczaj korzystamy z wyszukiwarki:

www.rentalcars.com/pl/

Porównuje ona wiele firm i wyszukuje najbardziej atrakcyjne oferty.  Przy wyborze auta i firmy musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

– jakie ubezpieczenie posiada samochód ( OC, AC, ochrona od kradzieży)

– czy jest limit kilometrów – oczywiście bierzemy pod uwagę samochody z nielimitowanym przebiegiem

– jak duży depozyt musimy wpłacić

– czy foteliki dla dzieci są dodatkowo płatne ( zazwyczaj tak)

– czy dany samochód posiada klimatyzację ( w lecie niezbędne)

Korzystajmy raczej ze znanych europejskich wypożyczalni. W ogóle wynajem samochodu to temat rzeka 🙂 i temat na odrębny wpis.

Pamiętajmy też, że w większości przypadkach do zrobienia jakiejkolwiek rezerwacji, bądź też zakupu biletu lotniczego, wynajmu samochodu itd niezbędna jest karta kredytowa.

Ubezpieczamy się

Wyjeżdżając za granicę zawsze musimy się ubezpieczyć.

Pamiętajmy, że zabranie ze sobą karty EKUZ jest niewystarczające.

Większość turystów uważa, że jeśli wyrobi sobie w Narodowym Funduszu Zdrowia kartę EKUZ jest zabezpieczona. Karta daje nam możliwość skorzystania ze świadczeń medycznych w ramach państwowej opieki medycznej ale tylko w przypadkach nagłych. W krajach UE państwowa opieka medyczna to też nie zawsze opieka całkowicie bezpłatna. Często trzeba dopłacać do wizyty lekarskiej, do badań , do pobytu w szpitalu. Karta nie zapewnia pokrycia wszystkich kosztów, poniesionych przez pacjenta jak np transport do Polski czy chociażby kosztów związanych z przewozem karetką.  W małych miejscowościach turystycznych zdarza się też, że nie ma przychodni, które miałyby podpisane umowy z tamtejszym NFZ-etem, trzeba wtedy leczyć się prywatnie.

Dlatego zawsze warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie u agenta ubezpieczeniowego, bądź w biurze podróży.

To byłyby chyba najważniejsze informacje. Oczywiście zostały one zebrane na podstawie naszych doświadczeń. Mam nadzieje, że będą przydatne i samodzielne zorganizowanie wyjazdu zagranicznego nie będzie już takie trudne.

Leave a Reply