Kielce – znają chyba wszyscy. Zwane jest miastem “scyzoryków”, bo stąd wywodzi się słynny raper Liroy ale nie tylko. Stąd też pochodzi przecież wyśmienity kielecki majonez. Kielce to jednak przede wszystkim stolica województwa świętokrzyskiego, a także całkiem interesujący kierunek na fajną wycieczkę. Kiedyś dawno temu byliśmy tu dosłownie na chwilkę. Teraz postanowiliśmy spędzić w tym mieście cały weekend i na dodatek tylko we dwoje.

Co oferują nam Kielce? Co można zobaczyć, gdzie pójść, co zrobić?
Kadzielnia
To zdecydowanie nasz numer 1 wszystkich kieleckich atrakcji. Tak nam się spodobało to miejsce, że przez weekend pojawiliśmy się tu dwa razy. Kadzielnia zupełnie inaczej prezentuje się za dnia, a jeszcze fajniejszego klimatu nabiera po zmroku.







Czym w ogóle jest Kadzielnia? To rezerwat przyrody i jedno ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego. To dawny kamieniołom, zbudowany z wapieni, a główną jego częścią jest tzw. Skała Geologów, wokół której przygotowano liczne ścieżki spacerowe.







Na terenie Kadzielni znajduje się również 25 jaskiń, z czego 3: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę udostępniono do zwiedzania. Tworzą one razem 140 metrową podziemną trasę turystyczną. Bardzo żałujemy, że nie udało nam się wcześniej tego zaplanować, bo chęć przejścia tej trasy trzeba zgłosić z wyprzedzeniem. Gdybyście mieli w planach jaskinie w Kadzielni odsyłamy Was po więcej informacji na stronę: http://amfiteatr-kadzielnia.pl/jaskinie/



Bardzo duże wrażenie w Kadzielni robią zbudowane z betonu i żelaza Tablice Mojżeszowe, umieszczone na na jednej ze skalnych ścian. Tablice mają ponad 6 m wysokości, ponad 2 metry szerokości i prezentują się naprawdę doniośle.

Na terenie rezerwatu znajduje się również jeden z najbardziej znanych polskich amfiteatrów. Wybudowany w 1971 roku przeszedł gruntowną modernizację w 2008 roku. Odbywają się tu liczne imprezy, widowiska i koncerty.

To nie koniec atrakcji. Najnowszą z nich jest tyrolka nad Kadzielnią, umieszczona 30 metrów nad ziemią. Cała trasa ma długość aż 600 m i składa się z 3 tyrolek, 3 platform widokowych i mostu linowego. Tyrolka staruje ze Wzgórza Harcerskiego. Żeby pokonać trasę samodzielnie trzeba mieć minimum 145 cm wysokości, ale razem z dorosłym już tylko 4 lata. Przyznam się Wam, że my się nie odważyliśmy na takie ekstremum.

Zwiedzając Kadzielnię proponujemy Wam przespacerować się również na kilka punktów widokowych, które znajdziecie po lewej stronie rezerwatu. Świetnie prezentuje się stamtąd cała okolica.


Kamienny Krąg Pamięci
Będąc w temacie Kadzielni przejdę do kolejnego miejsca, znajdującego się blisko rezerwatu, przy którym warto się zatrzymać. To Kamienny Krąg Pamięci, który miniecie idąc w stronę wyżej opisanych punktów widokowych.
To zespół wielkich kamieni z wapienia upamiętniający pomordowanych m.in w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje. Ważnym elementem całości są głazy z napisem „Kamienie wołać będą”, “Bo nie można zakopać pamięci w dołach”, czy „Katyń 1940”. W jednym z kamieni umieszczono urny z ziemią z miejsc mordu polskich oficerów. W samym środku widać natomiast rzeźbę wykonaną z białego marmuru. Przedstawia ona głowę śpiącej kobiety ze sznurem na szyi, której z przymkniętych oczu płynął łzy.

Kielecki Rynek
Rynek w Kielcach zwany jest “kielecką starówką” ale powiedzmy sobie szczerze do starówki z prawdziwego zdarzenia jej trochę daleko. Mimo wszystko warto tam zajrzeć. Dzisiaj to głównie miejsce spotkań towarzyskich i skupisko barów oraz restauracji.

Ul. Sienkiewicza i Planty
Ulica Sienkiewicza to taki kielecki deptak, najbardziej reprezentatywna ulica miasta. Ma aż 1200 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego po plac Moniuszki. Ulica ma dość bogatą historię, bo została wytyczona już w latach 20-tych XIX wieku. Znajduje się przy niej wiele zabytkowych budynków tj dawny hotel Wersal, Teatr Żeromskiego, Hotel Bristol czy Kościół Ewangelicki.

Odnogą ulicy Sienkiewicza jest ulica Planty, umiejscowiona nad rzeką Silnicą. To tam znajdziecie najbardziej popularne kieleckie restauracje, a idąc nią w dół dojdziecie do Parku Miejskiego.

Park Miejski, Skwer Harcerski i Aleja Sław
Kielecki Park Miejski to jeden z najstarszych parków w Polsce. Zajmuje on tereny przynależne do zespołu pałacowego biskupów krakowskich, dawny ogród użytkowo-ozdobny, część folwarku i staw na rzeczce Silnicy. Łącznie ze stawem ma powierzchnię ponad 7 ha. Rośnie w nim ok 1000 drzew: klony pospolite; lipy drobnolistne, wiązy polne oraz kasztanowce. Znajdują się w nim również pomniki Stefana Żeromskiego i Stanisława Staszica.
Tuż za parkiem idąc w stronę Kadzielni znajduje się Skwer Harcerski im Szarych Szeregów, a w nim tzw Aleja Sław. Po dwóch stronach alejki umieszczono ponad 40 popiersi znanych artystów, kompozytorów, pisarzy, malarzy i piosenkarzy.




Rezerwat Wietrznia
To kolejny rezerwat przyrody nieożywionej w Kielcach, Wietrznia jest tym największym. W skład rezerwatu wchodzą trzy połączone ze sobą dawne kamieniołomy: Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Na jego terenie wyznaczono ścieżki spacerowe i wybudowano nowoczesne Centrum Geoedukacji. Po więcej informacji na temat jego zwiedzania, wystaw czy organizowanych tam warsztatów odsyłam Was na stronę: http://centrum-geoedukacji.pl/pl/






Karczówka
Karczówka to wzniesienie, położone ok 4 km od centrum, na terenie którego utworzono jedyny w Kielcach rezerwat krajobrazowy. W przeszłości obszar Karczówki był wykorzystywany górniczo, a wydobywano tu wapień oraz rudy ołowiu. Jego nazwa natomiast wywodzi się od osady leżącej na jego zboczu, zamieszkałej przez górników zajmujących się karczowaniem lasu.
Z położonego 341 m n.p.m. wzniesienia można oglądać rozległą panoramę Gór Świętokrzyskich. Mieści się tutaj również wybudowany w 1624 roku Kościół św Karola Boromeusza.



Nieco poniżej Karczówki znajdziecie kielecki Ogród Botaniczny, my jednak już do niego nie wstępowaliśmy.
Z pewnością trochę miejsc ominęliśmy, na kilka zabrakło nam czasu, np nie udało nam się zajrzeć pod Pałac Biskupi, czy pod pomnik dzika. Bardzo żałujemy tych jaskiń w Kadzielni i Muzeum Zabawek. Myślę, że wrócimy tu z dzieciakami i nadrobimy wszystkie zaległości.