Kozłowiecki Park Krajobrazowy to jedna z wielu perełek przyrodniczych województwa lubelskiego. Jest największym kompleksem leśnym położonym w pobliżu Lublina. Z tego względu jest idealny na krótki weekendowy bądź nawet popołudniowy wypad za miasto. Żeby tu dotrzeć wystarczy tylko 15 minut drogi samochodem z samego Lublina.
Kozłowiecki Park Krajobrazy powstał głównie w celu ochrony Lasów Kozłowieckich, wraz z łąkami, bagnami i stawami. Las zajmuje tu aż 90% całej powierzchni.
Teraz zimą prezentuje się przepięknie, osobiście przekonaliśmy się o tym w ubiegłą niedzielę. Ale nie tylko wtedy, cudnie jest tu o każdej porze roku.
Jak więc spędzić czas w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym ?
1. Przespacerować się ścieżką Kopanina.
Aby rozpocząć swoją wędrówkę należy dostać się na parking leśny “Kopanina”. Z Lublina kierujcie się drogą nr 19 w stronę Lubartowa i ok 4 km za Niemcami, naprzeciwko parkingu dla tirów skręćcie w lewo. Po 500 metrach Waszym oczom ukaże się wygodne miejsce postojowe. Znajdziecie tam również niewielki plac zabaw, wiatę i miejsce na ognisko.


To tutaj rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna Kopanina. Według informacji na stronie parku ścieżka ma 2 km długości i ustawiono na niej 14 tablic informacyjnych. Cała ścieżka jest przyjemna i bardzo łatwa, więc pokonają ją z pewnością nawet te najmniejsze maluchy. Jest to również fantastyczne miejsce na sanki.












2. Udać się na rowerową przejażdżkę.
Z parkingu Kopanina starują również dwie fajne trasy rowerowe, krótsza prawie 12- kilometrowa i dłuższa 23 – kilometrowa. Obie mają formy pętli, rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Ta dłuższa biegnie do Starego Tartaku, o nim opowiemy Wam za chwilę.

3. Powędrować do Starego Tartaku.
Na tą wycieczkę trzeba zarezerwować sobie troszkę więcej czasu. Auto najlepiej zostawić w Nasutowie, tuż przed wejściem do parku, wrzucam Wam pinezkę TUTAJ. Stamtąd czeka Was przyjemny 4 kilometrowy spacer w jedną stronę. My zrobiliśmy tę trasę pieszo, ale super pomysłem są rolki, rower, a zimą sanki czy narty biegowe. Ścieżka w całości jest wyasfaltowana i jak wspominałam wcześniej jest to również element ścieżki rowerowej po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym.





Sam Stary Tartak natomiast to po prostu kwatera myśliwska, która stanowi fajną bazę noclegową. Znajduje się w samym sercu Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Niestety nie było możliwości wejść na jej teren i poprzyglądać się jej z bliska.





Tuż obok znajduje się duży i wygodny parking leśny z wiatą, miejscem do odpoczynku, tablicami edukacyjnymi, miejscem na ognisko i ścieżką zdrowia.





4. Odwiedzić Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Kozłowiecki Park Krajobrazowy to nie tylko same lasy. W jego otulinie znajduje się najbardziej popularne tutaj miejsce, a jest nim oczywiście Pałac w Kozłówce. W roku 2020 otrzymał on nawet złotą pinezkę Google, a w 2011 wygrał konkurs na “7 nowych cudów Polski”, zorganizowany przez “National Geographic Traveller”. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.
My odwiedziliśmy Kozłówkę w okresie pandemii, a na dodatek zimą, nie było wtedy możliwości zwiedzania. Najbardziej polecamy przyjechać tu na wiosnę, ogród oraz cały park wokół pałacu prezentuje się wtedy przepięknie. Oczywiście jeśli będzie taka możliwość zajrzyjcie do środka. Myślę, że miejsce to zasługuje na jeszcze jedną naszą wizytę i jeszcze jeden osobny oraz bardziej dokładny wpis.





