AKTUALNOŚCI, MAZOWIECKIE, POLSKA

Królewskie Źródła – ścieżka w Puszczy Kozienickiej

“Królewskie Źródła” to ścieżka dydaktyczna położona na terytorium Kozienickiego Parku Krajobrazowego, w bliskim sąsiedztwie rezerwatu o tej samej nazwie. Dość łatwo można tu dojechać z Lublina, Radomia czy Warszawy. To bardzo malownicze miejsce i obecnie chyba najczęściej odwiedzane w rejonie Puszczy Kozienickiej.

Królewskie Źródła
Królewskie Źródła

Ochroną objęto tu dolinę rzeki Zagożdżonki ze źródliskami i otaczającym ją bagnistym lasem. W rezerwacie występuje ok 200 gatunków roślin, z czego sporo tych chronionych np wawrzynek wilcze łyko, bluszcz pospolity czy skrzyp olbrzymi. Osobliwością tego miejsca są źródła. Trzy z nich znajdują się przy nasypie kolejki wąskotorowej, czwarte natomiast, to największe po drugiej stronie rzeki. Według legendy pił z niego wodę podczas polowań w Puszczy Kozienickiej sam król Władysław Jagiełło. Obecnie nazywają je “Źródłem miłości”, prawdopodobnie ze względu na bogatą w związki mineralne wodę.

Królewskie Źródła
Królewskie Źródła

Ścieżka “Królewskie źródła” ma długość ok 3 km, z czego ok 500 m trasy prowadzi przez kładki i pomosty wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Jej przejście zajmuje spokojnym tempem ok 2 godzin. Ścieżka jest bardzo solidnie przygotowana, zadbano o ławki, wiaty i tablice informacyjne. Na samym jej początku znajduje się olbrzymi teren z zadaszeniem, stolikami i kilkoma miejscami przeznaczonymi na ognisko. Jeśli macie ochotę zabierzcie więc własne kiełbaski jeśli nie, obok działa mała knajpka. Możecie się w niej posilić się po spacerze karkówką, szaszłykiem z grilla czy prawdziwą grochówką. Jeśli wybieracie się tu w weekend warto przyjechać trochę wcześniej, w godzinach południowych robi się mocno tłoczno.

Królewskie Źródła
Królewskie Źródła
Królewskie Źródła
Królewskie Źródła
Królewskie Źródła

Lokalizacja ścieżki “Królewskie Źródła”

Żeby dotrzeć do rezerwatu i ścieżki “Królewskie Źródła” trzeba kierować się na drogę Kozienice-Radom i po ok 7 km skręcić w lewo w stronę miejsca postojowego “Leśniczówka” UWAGA! Teraz ze względu na remont nawierzchni wprowadzony został objazd. Na szczęście jest ładnie oznaczony, więc na pewno się nie zgubicie.

 

Nam to miejsce bardzo przypadło do gustu, jest idealne na niedzielny spacer. Ścieżka nie jest zbyt długa, jest z pewnością różnorodna, więc dzieciaki za szybko się nią nie znudzą i nie zmęczą. My – jak najabrdziej polecamy!

Leave a Reply