AKTUALNOŚCI, POLSKA, POMORZE

Krzywy Las koło Gryfina i jego tajemnica.

Krzywy Las koło Gryfina to jedno z niezwykle tajemniczych miejsc w Polsce. Słyszeliście o nim? My wielokrotnie ale nigdy nie mieliśmy możliwości tu dotrzeć, aż do teraz. Jadąc z województwa dolnośląskiego w stronę morza nie mogliśmy go pominąć.

Położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim Krzywy Las stanowi dzisiaj pomnik przyrody. Na powierzchni 0.3 ha rośnie tu około 100 zdeformowanych sosen zwyczajnych.

Drzewa wygięte są jednokierunkowo pod kątem 90º i tworzą charakterystyczne “c”. Nad zakończeniem skrzywień pnie drzew kierują się ponownie ku górze jak to ma miejsce w przypadku prawidłowo rosnących sosen. Wiek drzew szacowany jest na 74 lata, posadzono je prawdopodobnie w 1934 roku.

Krzywy Las koło Gryfina
Krzywy Las koło Gryfina
Krzywy Las koło Gryfina
Krzywy Las koło Gryfina

Krzywy Las i jego tajemnica

Z całą pewnością wiadomo, że do deformacji sosen doszło w sposób mechaniczny. Nie wiemy natomiast w jakim celu to zrobiono. Hipotez jest kilka. Pierwsza mówi o tym, że młode drzewka zostały zniszczone przez stacjonujące tu w 1945 roku czołgi. Inna o tym, że drzewka celowo wygiął człowiek aby wykorzystać je do budowy kadzi, beczek, mebli. I ta teza jest najbardziej prawdopodobna. Oczywiście nie brakuje głosów, że to efekt działania sił nadprzyrodzonych czy kosmicznej mocy.

Jak tam dotrzeć?

Do Krzywego Lasu najprościej dojedziemy od strony Gryfina. Najlepiej kierować się w stronę elektrowni “Dolna Odra”. Tuż za miejscowością Pniewo dotrzecie do skrzyżowania w kształcie trójkąta. Po jego prawej stronie stoi budynek mieszkalny, a tuż obok wejście do Krzywego Lasu.

Nasze wrażenia

Teren wygląda bardzo osobliwie i magicznie. Ostudzimy jednak Wasze wyobrażenia. Nie spodziewajcie się całego lasu wygiętych sosen. To jest tak naprawdę niewielki jego obszar. Ale warto go odwiedzić i zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Krzywy Las koło Gryfina
Krzywy Las koło Gryfina
Krzywy Las koło Gryfina

Z ciekawostek jakie wyczytaliśmy, Krzywy Las koło Gryfina został zauważony przez brytyjski dziennik “Daily Mail” i wymieniony jako jeden z dziewięciu magicznych lasów, które warto odwiedzić. Pisali o nim również dziennikarze amerykańscy. Miejsce staje się coraz bardziej popularne, więc spieszcie się nim nadjadą tu tłumy turystów.

Leave a Reply