AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

Mięćmierz – niezwykła osada nad Wisłą.

Mięćmierz – słyszeliście kiedyś o takim miejscu? Na pewno większość z Was niejednokrotnie odwiedzała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Wiecie, że wystarczy odjechać od słynnego miasteczka zaledwie 3 km aby znaleźć się w tej starej flisackiej osadzie.

Nas to miejsce zauroczyło totalnie, długo zastanawialiśmy się i pluliśmy sobie w brodę, jak to w ogóle jest możliwe, że nigdy do tej pory tu nie dotarliśmy. Gdy w Kazimierzu kłębią się tłumy tu panuje niezwykły spokój, docierając w to miejsce czuć jakby czas się zatrzymał. Mięćmierz ma niezwykłą aurę i taki sielankowy, wiejski klimat.

To stara osada flisacka, dawniej jej mieszkańcy zajmowali się przeprawianiem ludzi i towarów na drugą stronę Wisły. Od połowy XX w wieś zaczęła nabierać charakteru letniskowego.

Dziś Mięćmierz to prawdziwy “żywy skansen”, miejsce wydarzeń kulturalnych i azyl artystów.

Miećmierz

Mięćmierz – zwiedzanie

Gdy dotrzecie do Mięćmierza, auto najlepiej zostawić na samym początku osady i spacerkiem rozpocząć swoją przygodę z tym miejscem. Można tu również dotrzeć spacerem z samego Kazimierza.

Miećmierz

Sercem osady jest niewielka studnia, a co poza nią warto tu zobaczyć?

PUNKT WIDOKOWY

Na samym początku wioski po prawej stronie ujrzycie kierunkowskaz, który poprowadzi Was na przepiękny punkt widokowy. W oddali zobaczycie zamek w Janowcu i cudne krajobrazy nad Wisłą.

Miećmierz
przewodnik po lubelskim
Miećmierz
Miećmierz

STARE CHAŁUPY

Później skierujcie się w stronę rzeki. Po drodze będziecie mijać stare chałupy. Ich dalszy ciąg znajdziecie wędrując wąwozem w stronę wiatraka. Tam między innymi stoi dawny dom Daniela Olbrychskiego. Co ciekawe część z chałup zupełnie nie pochodzi stąd. Zostały tu przywiezione z innych miejscowości. Jedną sprowadzono z Kurowa, inną natomiast ze wsi Młynki koło Końskowoli. Ta druga jest niezwykle charakterystyczna, bo zbudowana z bali wiązanych w rybi ogon.

Miećmierz
Miećmierz

KAMIEŃ NAD WISŁĄ

Nad samą rzeką Waszym oczom ukażą się niewielkie łódki i obelisk upamiętniający pomoc lokalnych mieszkańców w ratowaniu cennych wawelskich arrasów w 1939 roku.

Miećmierz
Miećmierz

WIATRAK – KOŹLAK

Wędrując dalej wąwozem dotrzecie do kapliczki i bramy wejściowej na teren posesji z wiatrakiem. To najczęściej występujący rodzaj wiatraka w Polsce, tzw wiatrak kozłowy. Został wybudowany we wsi Osiny, a sprowadzono go do Mięćmierza w 1975 roku przez Państwa Dziadoszów i zaadaptowano na cele mieszkalne. Dziś wiatrak stoi na prywatnej posesji, ale można go obejrzeć z bliska. Z tego co czytaliśmy często można spotkać tu właściciela, który bardzo sympatycznie podchodzi do ciekawskich turystów, opowiadając im przy okazji historię tego miejsca. Nam niestety nie było to dane.

Miećmierz
Miećmierz
Miećmierz
Miećmierz

REZERWAT KROWIA WYSPA

Na terenie, na którym stoi wiatrak znajdziecie najlepszy punkt widokowy na rezerwat Krowia Wyspa. Rezerwat ten leży w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i obejmuje położoną na Wiśle Krowią Wyspę. Chroni on stanowiska lęgowe ptaków takich jak: mewa, rybitwa czy sieweczka. A skąd wzięła się tak intrygująca nazwa? Kiedyś po prostu wyspa pełniła rolę pastwiska.

Miećmierz
Miećmierz
Miećmierz

I jak Wam się podobało? Niezwykłe miejsce, prawda?

Powiązane wpisy

  1. Wygląda jak doskonały pomysł na weekendowy wypad!

  2. Anonim pisze:

    Wieś z której pochodzi wiatrak to Osiny proszę poprawić. Ewa

    1. DzieciakiNaPoklad pisze:

      A tak dziękuje, moje przejęzyczenie. Już poprawiam ?. Pozdrawiam

Leave a Reply