AKTUALNOŚCI, POLSKA, POMORZE

Mierzeja Wiślana – największe atrakcje

Mierzeja Wiślana to jedna z dwóch głównych mierzei znajdujących się na polskim wybrzeżu. Tą, którą większość z Was zna lepiej to na pewno Mierzeja Helska, ale dziś chcieliśmy Wam opowiedzieć o tej drugiej, może mniej popularnej ale jakże pięknej Mierzei Wiślanej.

Chociaż sam wąski skrawek lądu, który oddziela Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego zaczyna się dopiero w Kątach Rybackich, tak naprawdę Mierzeja Wiślana ciągnie się gdzieś od okolic Gdańska. Ma długość 95 km i podzielona jest między terytorium Polski i Rosji.

Pod względem geologicznym to jedna wielka piaszczysta wydma, której wysokość w niektórych miejscach przekracza nawet 30 metrów. Obsadzona została lasami sosnowymi i mieszanymi, a położone na jej terenie miejscowości są obecnie popularnymi miejscami letniego wypoczynku.

Mierzeja Wiślana

Jak na Mierzej Wiślanej spędzić czas? Jakie atrakcje tutaj na Was czekają?

Mierzeja Wiślana – co warto zobaczyć?

Oczywiście największą atrakcją szczególnie wakacyjnego pobytu nad morzem są kąpiele i plażowanie. Gdybyście jednak mieli ochotę na trochę więcej Mierzeja Wiślana ma do zaoferowania naprawdę sporo.

KĄTY RYBACKIE

Kąty Rybackie to bardzo mała wioska, idealna dla tych, którzy marzą o spokojnym wypoczynku, czyli dla takich jak my. To właśnie tutaj zamieszkaliśmy i naszym zdaniem jest to świetny wybór, szczególnie dla tych, którzy chcieliby pozwiedzać okolicę. Stąd wszędzie jest blisko, zarówno na zachód w kierunku Gdańska, jak i na wschód w stronę Obwodu Kaliningradzkiego. Sama miejscowość jest bardzo spokojna, przynajmniej poza sezonem, co nam osobiście bardzo pasowało.

W samych Kątach Rybackich warto zobaczyć:

MUZEUM ZALEWU WIŚLANEGO

Muzeum prezentuje przede wszystkim zabytki związane z rybołówstwem i szkutnictwem na Zalewie Wiślanym.

REZERWAT KORMORANÓW

Rezerwat ornitologiczny “Kąty Rybackie” chroni największą w Polsce i jedną z większych w Europie lęgownię kormorana czarnego i czapli siwej. Przebiega przez niego ścieżka mająca początek tuż przy drodze w Kątach Rybackich.

Mierzeja Wiślana

PLAŻĘ

Plaża w Kątach Rybackich jest długa i szeroka. Oczywiście poza sezonem była totalnie pusta, może dlatego tak bardzo nam się spodobała. Aby się na nią dostać czeka Was niewielki, około 2 kilometrowy spacer jedną z leśnych ścieżek lub przejażdżka samochodem.

SZTUTOWO i MUZEUM STUTTHOF

Tuż obok Kątów Rybackich leży niewielka miejscowość Sztutowo. Miejscem, które zdecydowanie trzeba tu odwiedzić jest Muzeum Stutthof obejmujące część dawnego obozu koncentracyjnego o tej samej nazwie. My nie zdecydowaliśmy się na jego zwiedzanie, a to głównie ze względu na młodszą Oliwkę. Doszliśmy do wniosku, że jest jeszcze na to za wcześnie. Ale jeśli Wy będziecie w tej okolicy ze starszą młodzieżą zaglądnijcie tu koniecznie.

Mierzeja Wiślana

STEGNA

Stegna to mała miejscowość położona na zachód od Kątów Rybackich i Sztutowa. Ma do zaoferowania takie atrakcje jak:

PLAŻA I BULWAR RADIOWEJ JEDYNKI

Będąc w Stegnie są obowiązkowym punktem na mapie. Bulwar Radiowej Jedynki znajduje się tuż obok portu rybackiego, pomiędzy zejściami 66 i 68. Przy ścieżce ustawiono kilka oryginalnych ławek nawiązujących do Pierwszego Programu Polskiego Radia, prowadzącego słynne audycje “Lato z radiem”, czy “Sygnały dnia”. Z bulwaru rozciąga się przepiękna panorama na Morze Bałtyckie.

Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ

Będąc w Stegnie koniecznie wdepnijcie do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowanego w latach 1681-1683. Powiem szczerze, że dawno żadna świątynia nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Poprzedni kościół znajdujący się w tym miejscu spłonął w pożarze. Zachował się po nim dzwon, który zresztą do dzisiaj dzwoni na kościelnej wieży. Ale nie tylko on stanowi tu atrakcję. Niezwykłe jest również samo wnętrze świątyni: olbrzymi obraz, podczepiony pod sufitem, namalowany w XVII wieku, ołtarz, a także model fregaty, ufundowany przez uratowanych z tonącego statku marynarzy.

BURSZTYNOWA KOMNATA I MUZEUM BURSZTYNU

To prywatne muzeum bursztynu. Znajduje się przy ul. Gdańskiej 64, a obejrzycie tutaj kolekcję bałtyckiego bursztynu oraz uwięzionych w nim owadów i roślin.

KRYNICA MORSKA

To jeden z najbardziej popularnych nadmorskich kurortów, a jednocześnie jedyne miasto na Mierzei Wiślanej. Z jednej strony Krynica Morska leży nad Bałtykiem, a dokładnie nad Zatoką Gdańską, z drugiej nad Zalewem Wiślanym i to jest zdecydowanie jej dużym atutem.

W Krynicy Morskiej spędziliśmy niewiele czasu ale udało nam się zobaczyć kilka miejsc.

LATARNIA MORSKA

To jedna z największych atrakcji Krynicy Morskiej. Ma 26.5 metra wysokości. Warto wdrapać się na jej szczyt by podziwiać panoramę całej okolicy.

PORT I MOLO ZALEWU WIŚLANEGO

Molo znajduje się w centrum Krynicy od strony Zalewu Wiślanego. Wybetonowane zostało w 1905 roku, a dziś stanowi miejsce cumowania statków wycieczkowych. Odbywają się tu również imprezy i koncerty. Znajdziecie tutaj także pomników dzików, które dość gromadnie żyją w tym rejonie.

PLAŻA I ŁAWKA ZAKOCHANYCH

Plaża w Krynicy Morskiej jest długa i bardzo przyjemna. Wzdłuż niej ciągnie się deptak oraz ścieżka rowerowa. Przy deptaku znajdziecie wiaty i ławki, a jedną z nich jest wspomniana wyżej ławka zakochanych, której celem jest oczywiście zbliżanie ludzi. 😉

PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Na obszarze wsi Skowronki realizowany jest obecnie projekt budowy kanału żeglugowego Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Warto podpatrzeć całą tą inwestycję, bo skala jej jest ogromna. Przekop ma skrócić drogę na Bałtyk i oczywiście przy okazji uniezależnić nas od Rosji omijając w ten sposób znajdującą się na jej terenie Cieśninę Piławską. Oficjalnie otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej ma nastąpić prawdopodobnie we wrześniu 2022 roku.

WIELBŁĄDZI GARB

To najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Wielbłądzi Garb znajduje się ok 2 km od Krynicy Morskiej i prowadzi na niego ścieżka przyrodnicza. Możecie podjechać tam autem, zostawić je na niewielkim parkingu i ruszyć pieszo na szczyt wydmy. Na górze znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się widok zarówno na Zatokę Gdańską, jak i na Zalew Wiślany.

GÓRA PIRATA

W połowie drogi między Krynicą Morską, a Piaskami znajduje się jeszcze jedno ciekawe wzniesienie – Góra Pirata. Stoi tu również wieża widokowa, z której można podziwiać fantastyczne widoki na okolicę. Nam nie było dane na nią dotrzeć, ścieżka tego dnia była niestety nieczynna. Z miejscem tym związana jest pewna legenda.

Dawno temu, gdy Mierzeja Wiślana nie była jednolitym lądem, a na jej miejscu znajdowały się liczne wyspy, na wodach Bałtyku grasowała załoga Starego Pirata. Zamieszkali oni wyspy, a szczególnie upodobali sobie jedną z nich. Na szczycie niewielkiego wzgórza wybudowali wysoką wieżę. Stąd Stary Pirat mógł bacznie obserwować, co dzieje się na morzu z każdej strony. Właśnie pod wieżą, zakopał swoje najdroższe skarby, by nikt ich nie przejął. Jeśli więc macie ochotę ich poszukać zapraszamy na Górę Pirata.

WIDOK NA ZALEW WIŚLANY

Kawałek dalej w stronę Piask znajdziecie leśny duży parking, zatrzymajcie się na nim. Gdy przetniecie ulicę Gdańską i podejdziecie ścieżką w stronę zalewu dotrzecie do przepięknego miejsca.

Wrzucam Wam mapkę z dokładną lokalizacją tego miejsca:

NAJLEPSZA PLAŻA MIERZEI WIŚLANEJ

Gdy z tego parkingu skierujecie się natomiast w stronę morza dotrzecie do przeuroczej plaży, która stała się zresztą naszą ulubioną.

MIEJSCOWOŚĆ PIASKI I GRANICA NA PLAŻY

Piaski to ostatnia polska wioska leżąca na Mierzei Wiślanej. Można stąd dostać się pod granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Uważajcie tutaj szczególnie na swoje telefony, żeby nie złapały rosyjskiej sieci. Gdy już dotrzecie do Piask najlepiej skierujcie się na parking leśny znajdujący się przy wejściu nr 6 na plażę. Stąd czeka Was ok 3 km drogi. Najfajniej przejechać tą trasę rowerem, my ich niestety nie mieliśmy, a naszym dzieciom nie bardzo chciało się wędrować na nogach. Temat odpuściliśmy, ale trochę żałujemy.

Mierzeja Wiślana

Gdzie nocować na Mierzei Wiślanej?

My bardzo polecamy Wam Kąty Rybackie i hotel Tristan, w którym mieliśmy przyjemność spędzić kilka dni. Więcej na jego temat poczytacie u nas na blogu:

Leave a Reply