AKTUALNOŚCI, EUROPA, PODRÓŻE- w składzie 2+2, RELACJE Z PODRÓŻY, WŁOCHY, WŁOCHY 2021

Portovenere – urocze miasto w Ligurii

Portovenere to niewielkie miasteczko położone w regionie Liguria, około 13 km od La Spezii. Jego nazwa wywodzi się od bogini Wenus, w dosłownym tłumaczeniu Porto Venere oznacza Port Wenus.

Turyści odwiedzają Ligurię głównie z powodu znajdującej się tutaj jednej z piękniejszych i najbardziej popularnych włoskich atrakcji tj Cinque Terre. Większość jako bazę wypadową wybiera La Spezię ze względu na świetne połączenie kolejowe i dużą bazę noclegową. Będąc w tym rejonie oprócz słynnych miast Cinque Terre my bardzo polecamy Wam jeszcze jedno, właśnie Portovenere.

Portovenere nazywane jest bramą do Cinque Terre i leży na samym końcu półwyspu okalającego zatokę La Spezii, tzw Zatokę Poetów.

Zresztą razem z tym parkiem narodowym i położonymi tuż obok Portovenere wyspami Palmaria, Tino i Tinetto zostało wpisane na listę światowego UNESCO.

Jak dotrzeć do Portovenere?

My do Portovenere przyjechaliśmy własnym autem. Z La Spezii prowadzi do niego droga SP 530, nam zajęła jakieś pół godziny. Auto trzeba zostawić na jednym z parkingów. Miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż głównej ulicy biegnącej do miasta. Jest ich dość sporo, chociaż im bliżej centrum tym robi się tłoczniej. My mimo, iż byliśmy na miejscu przed południem musieliśmy zostawić auto w dość sporej odległości od największych atrakcji i przespacerować ten duży kawałek na piechotę.

Do Portovenere pływają również promy zarówno z miasteczek w Cinque Terre jak i z La Spezii. Nie interesowaliśmy się jednak cenami i długością rejsu. Ale jeśli mielibyście ochotę na taki sposób zwiedzania, wiedzcie, że jest taka możliwość.

Nie dojeżdżają tu natomiast pociągi.

Portovenere i jego największe atrakcje:

Nabrzeże i część portowa Portovenere

To najbardziej charakterystyczna część miasta. Marina jest niewielka ale bardzo malownicza. Zwracają tu uwagę ustawione w stronę morza kolorowe budynki z drewnianymi okiennicami. Robi to duże wrażenie. Kamienice wyglądają trochę tak jakby zaraz miały przechylić się w kierunku wody.

Portovenere
Portovenere

Deptak miejski

Głównym deptakiem miasteczka jest ulica Capellini wzdłuż której ciągną się restauracje i sklepy. Prowadzi na nią zabytkowa, pochodząca z 1113 roku Brama Miejska. Z deptaka można dostać się na nabrzeże licznymi wąskimi uliczkami.

Zamek Diora

Usytuowany na skale od razu przyciąga wzrok. Zbudowany został w XII wieku, przez Genueńczyków. Kiedyś należał do najbardziej znaczącej rodziny w Republice Genui tj do rodu Diora. Dzisiaj jest jedną z największych atrakcji Portovenere, rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na okolice. Zamek można zwiedzać.

Portovenere

Kościół św Piotra

Tuż obok zamku znajduje się kamienny, zbudowany w stylu gotyckim kościół św Piotra. Tuż przed nim znajduje się duży taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę na całą zatokę.

Grota Byrona

Niedaleko zamku i kościoła w murze znajdziecie przejście, którym można dostać się na klify. Stąd także dostrzeżecie jaskinię Byrona. Należała ona do tego słynnego poety, który bardzo lubił tu przebywać. Mówi się, że właśnie stąd wypływał do swoich przyjaciół w Lerici.

Myślę, że po przeczytaniu tego wpisu i obejrzeniu wszystkich zdjęć nie będziecie mieć wątpliwości, że to miasto warto zobaczyć.

Leave a Reply