AKTUALNOŚCI, ATRAKCJE DLA DZIECI, EUROPA, POLSKA, SZWECJA

Promem do Szwecji – na statku dzieci się nie nudzą

Promem do Szwecji w listopadzie? Cóż to za szalony pomysł wpadł Wam do głowy? Pytali znajomi. My zawsze lubimy iść trochę pod prąd. Kiedy zorganizowaliśmy konkurs w mediach społecznościowych z zapytaniem do jakiego europejskiego kraju właśnie się wybieramy propozycja Szwecji pojawiła się dopiero po godzinie i to jako jedna z ostatnich. Wymienialiście wszystkie państwa, ale nie Szwecję. Już wtedy wiedzieliśmy, że to była super decyzja. Wykorzystaliśmy długi listopadowy weekend, co poniekąd stało się już naszą małą tradycją. Wyjechaliśmy w czwartek, a wróciliśmy w poniedziałek. Tylko jeden dzień wagarów w szkole, dwa dni w pracy i wyszła nam całkiem fajna wycieczka. Otrzymaliśmy od Was mnóstwo zapytań odnośnie tej wyprawy, zwiedzania jak i podróży promem. Dlatego szybko wzięłam się do pracy.

Jak zorganizować podróż promem do Szwecji?

Z Gdyni do Szwecji, a dokładnie do miasta Karlskrony kursują promy firmy Stena Line. W sumie średnio 3 razy na dobę możecie popłynąć z Polski w tym właśnie kierunku. Dostępny jest rejs dzienny, wypływacie wtedy w godzinach porannych, a wieczorem docieracie do szwedzkiego lądu. Macie do wyboru również rejs nocny, na który my się zdecydowaliśmy. Chcieliśmy więcej czasu spędzić w Szwecji i wiedzieliśmy jednocześnie, że noc spędzona na statku będzie wielką atrakcją dla dzieciaków. I tak rzeczywiście było, ale o tym za moment.

Promem do Szwecji
Promem do Szwecji

Jak zarezerwować rejs promem?

Rezerwacji dokonuje się bezpośrednio na stronie Stena Line – KLIK. Wybieracie liczbę pasażerów, zaznaczacie czy będziecie podróżować autem, jeśli tak to jak dużym, wybieracie terminy i gotowe. Rezerwując rejs dobrze przeglądnijcie stronę Stena Line, bo można tam trafić na fajne promocje i ciekawe oferty. Pamiętajcie, że na rejsie nocą zakup kajuty jest obowiązkowy. My wybraliśmy kajutę rodzinną, która w sumie pomieści 5 osób. Znajdują się w niej 4 łóżka, w tym jedno dolne podwójne, łazienka i co nas mocno zaskoczyło telewizor. Ale powiem Wam szczerze, nie mieliśmy czasu z niego skorzystać. Dla dzieci do lat 8 możecie dobrać za darmo barierkę zabezpieczającą górne łóżko. W cenie kajuty rodzinnej dostaniecie także śniadanie, z którego zdecydowanie warto skorzystać, bo jest pyszne i bardzo zróżnicowane. I jak to powiedziały nasze dzieci – przede wszystkim są naleśniki. 😉

Promem do Szwecji

Odprawa

Zarówno pasażerowie piesi, jak i zmotoryzowani powinni zgłosić się do odprawy najpóźniej 60 minut przed wypłynięciem. Jeśli poruszacie się samochodem i opłaciliście swoją rezerwację od razu podjeżdżacie do bramy samochodowej, a tam w okienku po podaniu numeru rezerwacji i dokumentów tożsamości wszystkich pasażerów dostajecie swoje karty pokładowe. Pamiętajcie! Wszyscy, łącznie z dziećmi muszą posiadać dowód osobisty bądź paszport.

Promem do Szwecji

Obostrzenia covidowe

Na dzień dzisiejszy aby wjechać do Szwecji cudzoziemców obowiązuje wymóg posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 lub certyfikatu szczepienia lub bycia ozdrowieńcem. Dzieci do 18 r.ż. są z tego obowiązku zwolnione. Oczywiście wymagania te mogą się zmieniać. Prosimy o śledzenie strony gov.pl lub Stena Line, gdzie znajdziecie wszystkie informacje.

Na promie

A na promie nie można się nudzić. Są restauracje, sklepik wolnocłowy, plac zabaw dla dzieci, sala z automatami do gry i spa. Zobaczcie zresztą sami.

Promem do Szwecji
Promem do Szwecji
Promem do Szwecji

Warto znaleźć chwilkę czasu, wejść na samą górę, na pokład słoneczny i pooglądać sam moment odpłynięcia. Ja pokusiłam się również o wczesną pobudkę na wschód słońca. Trafił mi się wyjątkowo bezchmurny poranek i przepiękne widoki.

Promem do Szwecji
Promem do Szwecji
Promem do Szwecji
Promem do Szwecji
Promem do Szwecji

Oczywiście nie lada atrakcją nie tylko dla dzieciaków jest noc na promie na łóżkach piętrowych i kąpiel pod prysznicem, szczególnie gdy odrobinę buja. Uchylę Wam jeszcze rąbka tajemnicy, pobudka jest bardzo przyjemna i związana z pewną piosenką, którą ja zresztą bardzo lubię. 😉

Informacje praktyczne:

  1. Na promie można płacić kartą.
  2. Jeśli chcielibyście dostać gotówkę w koronach szwedzkich, to jest możliwość jej wypłaty u pani krupierki
  3. Prawdopodobnie gdzieś przy informacji jest rozmieniarka
  4. Na promie działa wifi, bezpłatnie można z niego korzystać do 20 minut, jest możliwość zakupu większego pakietu
  5. W kajutach są dostępne ręczniki i czysta pościel

Co dalej?

Dopływacie do Karlskrony i co dalej? Możecie zostać w mieście lub ruszyć dalej w drogę. My rezerwowaliśmy nocleg przez portal aibnb, domek znajdował się jakieś pół godziny drogi autem od Karlskrony. Wiele osób o niego pytało, więc podajemy Wam namiary. KLIK – NOCLEG

Choć gdybyśmy wybierali się w te rejony jeszcze raz, zdecydowanie wybralibyśmy nocleg na Olandii.

Jeśli chodzi o atrakcje my szczególnie polecamy Wam właśnie Olandię, wyspę położoną około 1 h 15 minut drogi od portu. Sama Karlskrona jest również bardzo interesująca. Opowiem Wam o tym wszystkim ale w kolejnych wpisach. Zaglądajcie na bloga, a tymczasem wrzucam Wam kilka fotek ze Szwecji na zachętę.

*Post powstał we współpracy z firmą Stena Line Polska.

Powiązane wpisy

Leave a Reply