AKTUALNOŚCI, EUROPA, WŁOCHY

Rawenna – największe atrakcje miasta

Rawenna

Rawenna ( wł. Ravenna) to jedno z najbardziej znanych miast regionu Emilia-Romania, słynące ze wspaniale zachowanych bizantyjskich mozaik i naszpikowane mnóstwem zabytków. A wynika to z niezwykle bogatej historii tego miejsca. Między V, a VIII wiekiem Rawenna była bowiem stolicą trzech potężnych imperiów: Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa króla Teodoryka oraz Cesarstwa Bizantyjskiego w Europie. Aż 8 zabytków Rawenny zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i są to miejsca, których grzechem byłoby nie zobaczyć.

Jest to również miasto nieodzownie związane z Dante Aligheri. To tutaj właśnie autor kończył pisanie swojej „Boskiej Komedii’, która zresztą jest pełna odniesień do miasta.

Rawennę kochają również miłośnicy przyrody, a to w związku z bliskością niesamowitego Parku Delty Padu.

Rawenna – informacje praktyczne

Pamiętajcie, że ścisłe centrum Rawenny wyłączone jest z ruchu kołowego. Wybierając się tu autem, możecie je zostawić na bezpłatnym parkingu, niedaleko dworca:

Drugi fajnie usytuowany, ale już płatny parking znajdziecie przy Bazylice św. Witalisa:

Koniecznie będąc w mieście zajrzyjcie do Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącej się przy Piazza San Francesco 7. Znajdziecie tam mapki, broszury i uzyskacie wiele cennych informacji na temat zwiedzania Rawenny. Dla dzieciaków natomiast centrum przygotowało ciekawą miejską grę, za zakończenie której czekają na Was fajne nagrody. Dostaniecie mapę i zadania do wykonania.

Gdzie spać w regionie Emilia Romania?

Możliwości jest tu oczywiście całe mnóstwo. My natomiast polecamy Wam włoski kemping. A dlaczego? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Największe atrakcje Rawenny. Co zobaczyć?

Jak już wspomniałam wyżej Rawenna posiada aż 8 zabytków wpisanych do UNESCO.

Do tych pięciu, które opisujemy, miasto Rawenna oferuje jeden łączony bilet. Jego koszt to 10.50 Euro dla osoby dorosłej i dziecka powyżej 10 lat. Dzieciaki poniżej 10 r.ż nie płacą. W sezonie letnim zwiedzacie w godzinach 09.00-18.30. Bilety natomiast możecie kupić online lub w kasie sklepu z pamiątkami Book&Shop przy ulicy Via Giuliano Argentario 22.

Mapę z tymi 5 najważniejszymi zabytkami Rawenny pobierzesz tutaj:

Bazylika San Vitale ( św Witalisa)

To jeden z najważniejszych zabytków Rawenny. Od niego właśnie warto rozpocząć swoją przygodę ze zwiedzaniem miasta. Bazylika pochodzi z VI wieku, zbudowano ją za panowania Justyniana Wielkiego i miała symbolizować wielkość jego imperium. Wizyta w Bazylice św Witalisa to niesamowite przeżycie. Mozaiki zdobiące kościół są niezapomniane: to wizja Chrystusa na Globie w otoczeniu Archaniołów Gabriela i Michała, ofiarującego koronę chwały św. Witalisowi, czy znajdujące się po bokach wizerunki dworu cesarza Justyniana i jego żony Teodory. Warto wiedzieć, że są to najlepiej zachowane poza Konstantynopolem bizantyjskie mozaiki.

Mauzoleum Galli Placidii

Tuż obok bazyliki, na terenie tego samego kompleksu, znajduje się Mauzoleum Galli Placidii. Zbudowano je na zlecenie cesarzowej w pierwszej połowie V wieku jako grobowiec. Jednak nigdy nim się nie stało. Tu znajdziecie najstarsze mozaiki w Rawennie. Pod kopułą znajduje się cudowna mozaika imitująca rozgwieżdżone niebo, w centrum krzyż, a w narożnikach czterej ewangeliści.

Bazylika Sant’Apollinare Nuovo

Znajduje się w sercu Starego Miasta i dla turystów jest jednym z najbardziej ulubionych zabytków Rawenny. Zbudowana została przez Teodoryka, króla Gotów, jako bazylika pałacowa przeznaczona dla Arian. Po wypędzeniu Gotów z miasta, kościół został przekształcony na ortodoksyjny kościół katolicki (Edykt Justyniana).
Bazylikę poświęcono św Apolinaremu dopiero w połowie IX wieku, kiedy relikwie świętego przeniesiono tutaj z Classe, ponieważ ich poprzednie miejsce stało się zbyt niebezpieczne z powodu częstych napadów piratów; bazylikę nazwano więc „Nuovo”, aby odróżnić ją od tej znajdującej się poza miastem.

Świątynia jest duża i posiada trzy nawy, a ściany boczne udekorowane są mozaikami. Na szerokich pasach ukazano sceny z Nowego Testamentu, cuda Jezusa i jego mękę. Na pasie środkowym widzimy apostołów i proroków kościoła, a poniżej orszak króla Teodoryka oraz orszak królowej.

Baptysterium Neona ( Ortodoksyjne)

Jest to najlepiej zachowany budynek chrzcielny na świecie i jeden z najstarszych zabytków w Rawennie. Zbudowano go pomiędzy IV a V wiekiem, na polecenie biskupa Ursusa. W przeciwieństwie do innych baptysteriów pochodzących z IV i V wieku, budynek zachował swój prawie oryginalny wygląd. Wchodząc do tego niewielkiego budynku warto zwrócić uwagę na kopułę ozdobioną przepięknymi mozaikami. W centrum baptysterium znajduje się dobrze zachowana marmurowa chrzcielnica oraz kolorowe mozaiki. Prezentują one między innymi dwunastu Apostołów na niebieskim tle oraz „Chrzest Chrystusa w Jordanie”.

Muzeum i Kaplica Arcybiskupów

Wewnątrz muzeum można zobaczyć m.in.: kamienie pozyskane z modernizacji pobliskiej katedry, kolekcję przedmiotów sakralnych oraz tzw. „Krzesło biskupa Maksymilana”. Krzesło to jest jednym z najsłynniejszych dzieł wykonanych z kości słoniowej, przez bizantyjskich artystów w VI wieku n.e. Znajduje się tu także mała galeria sztuki z dziełami datowanymi na lata 1500-1800, kolekcja szat sakralnych z XI i XII wieku oraz Sala della Torre Sallusta, która jest pozostałością z czasów Trajana.

Wewnątrz muzeum znajduje się wpisana do UNESCO Kaplica Sant’Andrea, która jest jedyną paleo-chrześcijańską kaplicą, która przetrwała nietknięta do dzisiejszych czasów. Początkowo zadedykowana Chrystusowi, później została poświęcona św. Andrzejowi, którego relikwie sprowadzono do miasta w połowie VI wieku.

W Rawennie warto jeszcze zobaczyć wpisane na listę UNESCO: Babtysterium Ariańskie, Mauloeum Teodoryka, a także Bazylika Sant’Apollinare w Classe.

Oprócz tego koniecznie zajrzyjcie:

na Piazza del Popolo (Plac Ludowy)

To główny plac miasta, który skupia życie mieszkańców i turystów. Od ponad siedmiu stuleci jest siedzibą głównych budynków władzy, niezastąpionym miejscem spotkań i zgromadzeń dla wszystkich obywateli. Pomimo upływu czasu, plac zachowuje swoją żywotność o każdej porze dnia dzięki barom i kawiarniom na świeżym powietrzu i punkt zbiegu wielu centralnych ulic.

do Grobowca Dantego

Dante Aligheri wygnany z rodzinnego miasta spędził w Rawennie swoje ostatnie lata, aż do śmierci w 1321 roku. I to właśnie tutaj, można odwiedzić jego grób. Szczątki poety znajdują się w małej neoklasycznej świątyni przy Bazylice San Francesco. Grobowiec Dantego zbudowano pod koniec 1700 roku, w miejscu dawnej małej kaplicy. Wnętrze grobowca pokryte jest kolorowym marmurem, znajduje się tam również płaskorzeźba z portretem Dantego.

Rawenna – gdzie zrobić zakupy i gdzie zjeść?

Niedaleko Piazza del Popolo znajduje się Mercato Coperto. To tutaj kupicie prawdziwe lokalne i tradycyjne produkty tj. wina, oliwy, wędliny, sery, ręcznie robione makarony czy przyprawy. Działa tu również kilka restauracji z lokalną kuchnią, typową dla regionu Emilii Romanii. Koniecznie skosztujcie tutejszych makaronów.

Historia Mercato Coperto sięga IX wieku, funkcjonowało tu tu kilka targów rybnych, a budynek, który znamy dzisiaj, jest wynikiem ewolucji i renowacji na przestrzeni wieków. Mimo zmian w budynku zachowano wiele elementów nawiązujących do historii tego miejsca.

A na najlepsze lody koniecznie wpadnijcie do jednej z najstarszych lodziarni Rawenny.

Co zobaczyć w okolicy?

Region Emilia Romania pełny jest fantastycznych miejsc i atrakcji, pamiętajcie aby nie pominąć ich, będąc w okolicy.

*Post powstał we współpracy i na zaproszenie VISIT EMILIA ROMAGNA I CAMPING & NATURA VILLAGES

Leave a Reply