Rimini to jeden z najsłynniejszych włoskich kurortów. Raczej nie kojarzy się ze wspaniałymi zabytkami, a bardziej z pięknymi, szerokimi plażami, dobrymi imprezami i olbrzymią ofertą noclegową w postaci dużych hoteli i apartamentowców. A jednak, jest coś co w Rimini zaskakuje – historia, niesamowita starówka, klimatyczne dzielnice i piękny street art.
Czy wiecie, że Rimini, dawniej Ariminium to miasto starożytne, które powstałe w 268 r p.n.e. W ciągu tych ponad 2000 lat zmieniało się wielokrotnie. Dziś jest symbolem wakacji, nadmorskiego wypoczynku i dobrej zabawy. Nie zapominajmy jednak o jego ponad 22 – wiekowej historii i niezwykłych zabytkach, jakie oferuje.
Gzie spać w okolicy Rimini?
Wiemy, że w Rimini jest mnóstwo świetnych miejsc noclegowych. My jednak niezmiennie polecamy Wam włoski kemping. Jaki więc kemping wybrać w tym regionie? I dlaczego to taki dobry wybór, dowiecie się z naszego następnego wpisu.
Parking w Rimini
Jeśli wybierzecie się do Rimini autem najlepiej zostawić go na tym parkingu:
Największe atrakcje Rimini:
Centrum historyczne
Jak przystało na miasto z taką historią znajdziecie tu całkiem spore Centro Historico. Jakie zabytki oferuje? Jak poruszać się po tutejszej starówce?
Samo Miasto Rimini stanęło na wysokości zadania i przygotowało fantastyczny przewodnik dla turystów w kilku językach. Bezpłatnie jest on do pobrania online, dostaniecie go również w Centrum aRimini Caput Viarum, przy Corso d’Augusto 235. Warto tam wdepnąć, nie tylko po samą broszurę ale również po to aby obejrzeć wystawę multimedialną poświęconą historii miasta i zabytkom.
We wspomnianym wyżej przewodniku przygotowano trzy trasy zwiedzania wraz z dokładnymi mapkami, obejmujące: trasę rzymską, trasę od średniowiecza po renesans i szlak śladami Feliniego, słynnego reżysera, mocno związanego z Riminii.
Łuk Augusta
To najstarszy łuk zachowany w północnych Włoszech, wyznaczający wstęp do miasta dla osób przybywających z Flaminio, trasy wyznaczonej przez konsula Flaminio w 220 r. p.n.e., łączącej Rzym z Rimini. Łuk wzniesiono w 27 r. p.n.e. z polecenia Oktawiana Augusta.
Porta Montanara
To starożytna brama, zwana również Bramą św. Andrzeja, pochodzi z I wieku p.n.e. Była jednym z czterech wejść prowadzących do Ariminum.
Most Tyberiusza
To imponujące dzieło architektoniczne epoki rzymskiej, most zbudowano nad rzeką Marecchia na mocy dekretu cesarza Augusta, a jego ukończenie należy przypisać jego następcy Tyberiuszowi.
Wykonany z kamienia istryjskiego, z pięcioma łukami, w stylu doryckim, stanowi jeden z najbardziej znanych zachowanych mostów rzymskich i jest ważnym dokumentem technicznej mądrości Rzymian. Fundamenty poszczególnych filarów nie są od siebie oddzielone, ale rozszerzają się u podstawy i spoczywają na funkcjonalnym systemie drewnianych słupów, aby zapewnić jak największą stabilność. Filary są również wyposażone w ostrogi falochronowe, ukośne do osi drogi, aby złagodzić wpływ prądu, podążając za jego przepływem.
Od 1885 r. Most Tyberiusza jest zabytkiem narodowym i obecnie jest przeznaczony dla pieszych. Rozpościera się z niego fantastyczny widok na Stare Miasto z jednej strony oraz na dzielnicę San Guliano z drugiej, o której opowiem Wam nieco później.
Dom Chirurga (Domus del Chirurgo)
Dom Chirurga to wyjątkowy kompleks archeologiczny znajdujący się w Rimini na Piazza Ferrari. Dziś kompleks ten, przykryty ogromną szklaną kopułą, jest udostępniony do zwiedzania. Bilet, który tu kupicie obejmuje również wstęp do Muzeum Miejskiego w Rimini.
Archeolodzy nazywają to miejsce „małymi Pompejami” w centrum Rimini. Znaleziska dokonane na terenie kompleksu zyskały już sławę na całym świecie, ponieważ to tutaj odkryto najstarsze instrumenty chirurgiczne, obecnie przechowywane w Muzeum Miejskim.
„Dom Chirurga” odkryto na Piazza Ferrari w 1989 roku podczas prac nad aranżacją ogrodu miejskiego. Natychmiast rozpoczęto wykopaliska archeologiczne, które trwały do 2006 roku. Najciekawszymi znaleziskami kompleksu są ruiny osiedla w jego północnej części. Później, już w epoce starożytnego Rzymu, znajdował się tu dom, który nazwano „Domem Chirurga”. Ten dwupiętrowy budynek mieszkalny powstał w drugiej połowie II wieku p.n.e. i został zniszczony w pożarze w połowie III wieku n.e. Wewnątrz archeolodzy znaleźli duże fragmenty zdobionych tynków, wazonów, lamp oliwnych, figurek, naczyń z brązu oraz skarb około 90 monet. Jedno z pomieszczeń domu zostało ozdobione kolorowymi mozaikami przedstawiającymi Orfeusza. To właśnie w tym budynku znaleziono najpełniejszy zestaw narzędzi chirurgicznych, a także moździerzy, misek, miarek i naczyń do przygotowywania leków.
Również na terenie kompleksu znaleziono ślady wykładziny podłogowej wykonanej z pokruszonych skorup, pozostałości osady wczesnośredniowiecznej, fundamenty niektórych budynków z XVI-XVIII wieku, kamienne studnie i spichlerz, prawdopodobnie należące do kościoła San Patrignano.
Rzymski amfiteatr
Rzymski amfiteatr stał na obrzeżach miasta Ariminum, w pobliżu wybrzeża i służył głównie jaki arena do walk gladiatorów. Wzniesiono go w II wieku naszej ery.
Świątynia Malatesty
Tempio Malatestiano (wł. Świątynia Malatesta) to niedokończony kościół katedralny. Popularną nazwę przyjął od Sigismondo Pandolfo Malatesty, który zlecił jego przebudowę słynnemu architektowi renesansu Leonowi Battista Alberti około 1450 roku.
Kościół Sant’Agostino
To pod względem wielkości oraz zgromadzonych w nim skarbów sztuki jest jednym z najważniejszych kościołów w mieście.
Zamek Sismondo lub Rocca Malatestiana
Castel Sismondo zbudowano w 1400 r. na polecenie Sigismondo Malatesty. W czasach swojej świetności był dużym kompleksem z otaczającymi go murami. Dziś pozostał po nim tylko centralny donżon. Obecnie na terenie zamku odbywają się wystawy, targi oraz przeróżne wydarzenia kulturalne. Istnieje możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem i poznania jego bogatej historii.
Plac Cavour i Plac Trzech Męczenników (Tre Martiri)
Centrum Rimini ma dwa główne place, Piazza Tre Martiri i Piazza Cavour. Podczas gdy Piazza Tre Martiri było pierwotnym sercem miasta od momentu jego założenia, Piazza Cavour stało się centrum handlowego i politycznego życia miasta we wczesnym średniowieczu i nadal odgrywa ogromną rolę w życiu społecznym, politycznym i handlowym.
Na Piazza Cavour znajdują się frontowe strony trzech pałaców z XIII-XVI wieku, pomnik Pawła V z ręką podniesioną do błogosławieństwa i wspaniała fontanna zwana „szyszką” – La Pigna.
Piazza Tre Martiri słynie natomiast z przepięknej Wieży Zegarowej i Zamku Brioli. Na placu, który już w starożytności pełnił rolę forum, można obejrzeć statuę Juliusza Cezara. Prawdopodobnie to właśnie w tym miejscu Juliusz Cezar przemówił do swoich wojsk przed przekroczeniem Rubikonu.
Gdzie znaleźć street art w Rimini?
Tuż za Mostem Tyberiusza idąc od strony centrum historycznego znajduje się klimatyczna dzielnica San Guliano. Borgo San Giuliano, powstała około 1000 r. i była starożytną dzielnicą rybacką. Warto przejść się jej wąskimi uliczkami, pomiędzy niskimi, kolorowymi domkami i zaglądnąć na tutejsze podwórka. Pełno tu charakterystycznych dla włoskich wiosek donic z kwiatami i licznych murali. Panuje tutaj niezwykła cisza i spokój, ponieważ cała strefa jest zamknięta dla ruchu samochodowego.
Rimini – miasto Feliniego
Rimini to miasto znanego reżysera Federico Feliniego. Jest powszechnie wiadomo, że całe jego kino bazuje na dziecięcych i młodzieńczych wspomnieniach z Rimini. Felini utrzymywał potężne więzi z miastem, tak mocne, że wybrał je jako miejsce swojego wiecznego spoczynku.
Miasto Rimini poświęciło mu rozległe muzeum, które promuje ogrom jego twórzczości. Jest to w ogóle całe centrum muzealne, które obejmuje: Castel Sismondo, Palazzo del Fulgur i Piazza Malatesta. W zamku znajduje się trasa multimedialna, która przywołuje fragmenty scenografii i technik filmowych Feliniego, a także opisują sylwetkę reżysera – jego charakter i osobowość.
Palazzo del Fulgor, a dokładnie parter budynku, gdzie znajduje się legendarne kino Fulgor jest natomiast miejscem wystaw czasowych.
Trzecia część ekspozycyjna nazwana Placem Marzeń to 400 metrowa przestrzeń znajdująca się pomiędzy Kinem Fulgor a Zamkiem Sismondo. Zlokalizowany na zewnątrz plac jest miejscem, w którym można podziwiać kontynuację instalacji cyfrowych oraz rozszerzoną, filmową rzeczywistość.
Zgodnie z koncepcją, że „wszystko można sobie wyobrazić”.
Gdzie zjeść w Rimini?
W dzielnicy San Guliano polecamy Wam knajpkę – Strampalato Park. Przemiła obsługa i przepyszna kuchnia. Koniecznie spróbujcie tu lokalnej piadiny, dostępnej w wielu wydaniach.
Plaże
Plaże w Rimini są fantastyczne i szerokie, posiadają znakomicie przygotowaną infrastrukturę. Nie trzeba ich reklamować, bo to jedne z najbardziej popularnych plaż we Włoszech.
Co zobaczyć w okolicy?
W pobliżu Rimini znajduje się fantastyczny park rozrywki ITALIA W MINIATURZE.
W ciekawy sposób rozmieszczono tu wszystkie najważniejsze włoskie budowle. Cały teren, na którym ustawiono 300 włoskich miniatur ma kształt buta i został skrupulatnie podzielony na 20 regionów, zgodnie z rzeczywistą mapą Włoch. Nie zabrakło również największych włoskich wysp, takich jak Sardynia i Sycylia. Super było wrócić wspomnieniami do tych miejsc, które już odwiedziliśmy i obejrzeć te, o których ciągle marzymy.
Nad całymi zminiaturyzowanymi Włochami jeździ jednoszynowa kolej. Warto w nią wsiąść i wszystko pooglądać z góry. Robi to naprawdę ogromne wrażenie. Oprócz tego na terenie parku znajdziecie inne atrakcje tj: place zabaw, wodną strefę, kino, zjeżdżalnię, świat Pinokia, szkółkę nauki jazdy, czy halę z naukowymi eksperymentami.
Oczywiście nie tylko Italia w miniaturze jest godna uwagi ale cały region Emilia-Romania jest niezwykle ciekawy. Zerknijcie jakie atrakcje tu jeszcze na was czekają.
*Post powstał we współpracy i na zaproszenie VISIT EMILIA ROMAGNA I CAMPING & NATURA VILLAGES