AKTUALNOŚCI, GRUZJA, GRUZJA, GRUZJA 2016

Wardzia – skalne miasto w Gruzji – to trzeba zobaczyć!

Na południu Gruzji, tuż przy granicy z Turcją, jakieś 60 km od Achalciche, na wysokości 1300 m n.p.m, na zboczu masywu Eruszeti mieści się jedno z najsłynniejszych miejsc na Zakaukaziu. To Wardzia – skalne miasto-klasztor.DSC_2318 (Kopiowanie)

DSC_2315 (Kopiowanie)Zaczęło tworzyć się w XII w, a w czasach swojej świetności składało się z 13 kondygnacji i ponad 3 tys sal. Wszystko sprytnie połączone tunelami. W skład kompleksu wchodziło 13 kościołów, pomieszczenia mieszkalne, piekarnie, piwnice, spichlerze, stajnie i zamieszkiwane było przez ponad 2 tyś osób.  Niestety zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1283 r , a potem przez wrogów. Do dziś zachowała się ok 1/5 pierwotnego miasta. Dziś udostępniana jest do zwiedzania, poza kilkoma komnatami, zamieszkiwanymi przez mnichów.

Poniżej skalnego miasta znajdziecie wygodny, duży parking, restauracje i punkt informacji z kasą biletową. Po ok 10 minutach wspinaczki dojdziecie do pierwszych jaskiń.DSC_2294 (Kopiowanie) DSC_2284 (Kopiowanie)

Jeśli będziecie się wybierać z mniejszym dzieciaczkiem koniecznie zabierzcie nosidełko. Jest dość wąsko i momentami wysoko, są schodki i poręcze, wolne ręce Wam się przydadzą. Można pospacerować również tunelami, ze względu na Oliwkę na plecach my się nie zdecydowaliśmy.

Dość suchych faktów, popodziwiajcie fotki. Przepraszamy za ich jakość, nie jest za dobra, dzieciaki poprzestawiały nam ustawienia w aparacie :).DSC_2192 (Kopiowanie) DSC_2194 (Kopiowanie) DSC_2202 (Kopiowanie) DSC_2217 (Kopiowanie) DSC_2220 (Kopiowanie) DSC_2226 (Kopiowanie) DSC_2235 (Kopiowanie) DSC_2239 (Kopiowanie) DSC_2250 (Kopiowanie) DSC_2251 (Kopiowanie)

 

Gdy będziecie w tych okolicach warto podjechać jeszcze jakieś 2 km dalej, do żeńskiego klasztoru Zeda Wardzia. Niestety nie wolno wchodzić na jego teren, my tak odrobinkę go podejrzeliśmy.DSC_2311 (Kopiowanie)

 1. Gnębi mnie ta Gruzja, spać nie daje 😉
  Musimy tam pojechać 🙂

  1. kasiaakk83 pisze:

   Musicie musicie, zakochacie się bez pamięci. To jak na razie pierwszy kraj, do którego wracamy. To o czymś świadczy ?

 2. Magda pisze:

  Gruzja kiedyś chodziła mi po głowie. Po zdjęciach i opisie widzę, że powinnam chyba o niej pomyśleć na poważnie. Ciekawy kraj.

  1. kasiaakk83 pisze:

   To niesamowite miejsce? koniecznie trzeba je odwiedzić. My w tym roku wracamy!

 3. majka pisze:

  piękne miejsce mnie na razie pozostaje rozrywka w polskich klimatach https://abcporady.pl/paintball-i-inne-aktywne-rozrywki-w-beskidach/

  1. kasiaakk83 pisze:

   o dziękujemy, zaglądniemy na pewno 🙂

Leave a Reply