AKTUALNOŚCI, EUROPA, PODRÓŻE- w składzie 2+2, RELACJE Z PODRÓŻY, WŁOCHY, WŁOCHY 2021

Wezuwiusz – wejście i zwiedzanie wulkanu

Wezuwiusz to jedyny aktywny wulkan leżący bezpośrednio na stałym lądzie europejskim. Uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie. To on doprowadził do zniszczenia słynnych rzymskim miast Pompeje, Herkulanum i Stabie w 79 roku. Od tamtej pory budził się 80 razy. Od 1944 roku na szczęście nie daje niebezpiecznych oznak aktywności. Gdyby jednak obudził się na taką skalę jak w czasach starożytnych doprowadziłby do wielkiej tragedii. U jego stóp bowiem żyje obecnie mnóstwo ludzi.

Wezuwiusz znajduje się nad Zatoką Neapolitańską i wnosi się na wysokość 1281 m n.p.m. Jego krater mierzy sobie 230 metrów głębokości i ok 550 metrów średnicy. Sam wulkan oraz jego okolica stanowi obecnie teren parku narodowego.

Jak dostać się na Wezuwiusz?

Z samego Neapolu jak i z Pompei organizowanych jest mnóstwo wycieczek, w Ercolano natomiast można skorzystać z usług firmy Vesuvio Express. My postanowiliśmy ogarnąć ten temat samodzielnie i dojechać na Wezuwiusz własnym samochodem.

Na początek trzeba dostać się na parking. Pamiętajcie o tym, że miejsce na nim trzeba zarezerwować sobie przed przyjazdem i od razu za niego zapłacić. Nie ma takiej możliwości już na górze. Na terenie parku jest również problem z internetem, więc nie zrobicie tego będąc na miejscu. Link do parkingu wrzucam Wam TUTAJ, a lokalizację poniżej:

Z parkingu do wejścia na wulkan czeka Was jeszcze kawałek drogi, około 1,8 km. Możecie ją pokonać na piechotę, zajmie Wam to ok 30 minut lub skorzystać za 1 Euro z busika, który zawiezie Was pod samą bramę. Proponujemy rozwiązanie nr 2, jeśli traficie na gorący dzień wędrówka asfaltem pod górę nie będzie należała do przyjemnych.

Wezuwiusz – bilety wstępu, wejście i zwiedzanie

Bilety wstępu na teren park można kupić online na konkretną godzinę. Link TUTAJ. Jest dozwolone przejście przez bramki do pół godziny przed wyznaczonym czasem i pół godziny po. W razie większego spóźnienia ani wejście ani zwrot biletów nie będzie możliwy. Dlatego ważne aby być punktualnie.

Po skasowaniu biletów czeka Was około 20-minutowa wspinaczka po nieutwardzonej ścieżce. Koniecznie ubierzcie wygodne buty, najlepiej pełne. Sandały nie są dobrym pomysłem. Wędrówka nie jest jakoś specjalnie trudna, raczej trochę mozolna. Choć otuchy dodają przepiękne widoki na trasie.

Po dotarciu na górę, warto obejść krater dookoła. Znajdziecie tam ławki i kilka punktów widokowych. To co nas zachwyciło najbardziej to przepiękna panorama na Zatokę Neapolitańską. Na górze działają również sklepiki z napojami i pamiątkami.

Jak z wejściem na wulkan poradziły sobie dzieci?

Bez żadnego problemu. Jeśli dzieci są w miarę sprytne wdrapią się na górę łatwiej niż my dorośli. Pamiętajcie tylko o odpowiednim ubiorze dla nich i czapkach na głowy, jeśli będziecie wybierać się na wulkan w okresie letnim. I woda, duże ilości wody do picia.

Gdzie zjeść ?

Kiedy będziecie już zjeżdżać z góry polecamy Wam zatrzymać się przy restauracji Vesum. Serwują tam wyśmienitą rybę, pizzę, zresztą wszystko smakuje tam bombowo. Poza tym obsługa jest przemiła.

Informacje praktyczne

Wszystkie pozostałe informacje praktyczne takie jak cennik, godziny otwarcia itd znajdziecie na stronie Parku Narodowego Vesuvio TUTAJ

Leave a Reply