Nigdy nie byliśmy na Helu, dobrze czytacie nigdy nie byliśmy na Helu. Będąc, więc na Kaszubach nie mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności. Tym bardziej, że trasa ta zimą wygląda zupełnie inaczej niż latem. Jest przyjemnie pusto i najważniejsze nie stoi się w jednym wielkim korku. Nowy Rok 2018 spędziliśmy na Helu.

Półwysep Helski, zwany inaczej Mierzeją Helską bądź po prostu Helem to wąski pas piaszczystego lądu o długości 35 km. Otoczony jest z jednej strony Morzem Bałtyckim, z drugiej zaś Zatoką Pucką. Półwysep powstawał przez niesione przez prądy morskie piaski pochodzące z dna morskiego. Ze względu na swoje położenie i mikroklimat należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Najbardziej znanymi miejscowościami na półwyspie są Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia oraz Hel.

My skupiliśmy się na końcowym punkcie półwyspu.

Oto co udało nam się zrobić na Helu:

  • przespacerować szlakiem militarnym

  • pobiegać po pięknej, szerokiej plaży i pospacerować nadmorską promenadą

  • obejrzeć latarnię morską

  • odwiedzić fokarium

 

Szlak militarny

Zaczyna się przy dworcu PKP i prowadzi aż na sam kraniec cyplu. Szlak opisany jest bardzo dobrze, jest mnóstwo tablic dydaktycznych, a głównymi jego atrakcjami są betonowe schrony, bunkry oraz działa pochodzące z okresu II Rzeczpospolitej.

 

 

 

 

Helskie plaże

Plaże w Helu są dwie, jedna od strony Morza Bałtyckiego to tzw Duża Plaża. Ta od strony zatoki Gdańskiej, przy fokarium to tzw. Mała Plaża. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada, oddana do użytku w 2013 roku. Dojdziecie nią na sam koniec Półwyspu Helskiego. Na samym jego skrawku wniesiono pomnik Kopiec Kaszubów z napisem: „Hel – początek Polski”.

 

 

 

 

 

 

Latarnia w Helu

Znajduje się na ulicy Bałtyckiej. To 40 metrowa, ośmiokątna oraz ceglasta wieża, której światło przy dobrej pogodzie widać z odległości 17 mil morskich.

 

Fokarium

Znajduje się nad zatoką w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. To pierwsze w Polsce fokarium, w basenach którego pływają foki szare. Kiedyś tłumnie zasiedlały wody Morza Bałtyckiego ale ze względu na polowania zostały prawie całkowicie wytępione. Stacja opiekuje się teraz osobnikami słabymi oraz chorymi.

 

 

 

 

Bardzo nam się podobało. Jeśli zależy Wam na tym aby spokojnie pozwiedzać atrakcje Półwyspu Helskiego my polecamy okres zimowy. Naprawdę warto!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.