Zwierzyniec to niewielkie miasteczko położone tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Jest niezwykle urokliwe, a to za sprawą atrakcji znajdujących się nie tylko w samym mieście ale przede wszystkim w jego najbliższym otoczeniu.

W Zwierzyńcu mieści się główna siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. To najbardziej zalesiony park w Polsce, grunty leśne zajmują powierzchnię ponad 95%. Jego początki sięgają już XVI wieku, kiedy to utworzono tu tzw zwierzyniec z jeleniami, żbikami, dzikami oraz tarpanami i otoczono ten teren 30- kilometrowym parkanem. Stąd właśnie wzięła się nazwa dzisiejszego miasta Zwierzyniec. W późniejszym czasie zaczęły tworzyć się poszczególne rezerwaty, a oficjalnie Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 roku.
Na obrzeżach Zwierzyńca przy ulicy Plażowej znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ze sporym parkingiem. Muzeum jest niestety obecnie zamknięte z powodu obostrzeń covidowych ale tutaj właśnie najwygodniej jest zostawić samochód. To stąd startuje większość szlaków i ścieżek przyrodniczych.

Zwierzyniec i jego okolice – co zatem warto zobaczyć ?
– Stawy Echo
To chyba najpopularniejsze miejsce, do którego podążają turyści odwiedzający Zwierzyniec. Można tu podjechać samochodem, tuż przy zbiornikach znajduje się parking, można również dotrzeć piechotką jedną ze ścieżek. I tą opcję my Wam właśnie polecamy. Spacerek zajmie około 20 – 30 minut.








Stawy Echo to obecnie zespół 4 zbiorników wodnych, które zasilane są wodami leśnego strumienia Świerszcz. Ich głębokość jest niewielka, wynosi bowiem od 0.5 m do 1.5 m i niestety z powodu ocieplenia klimatu stawy wysychają. Są wyjątkowo malownicze, można je podziwiać spacerując po drewnianych kładkach, wybudowanych na przyległej do niej wydmie.













Wydmy ulegają obecnie mocnej erozji, co przyczynia się do odsłonięcia całego systemu korzeni rosnących tu sosen. Wygląda to magicznie.


W okresie letnim Stawy Echo są popularnym miejscem wypoczynku, a największy ze stawów pełni funkcję kąpieliska. Jest tu dość tłoczno, dlatego warto wybrać się w tę okolicę poza ścisłym sezonem.
– Florianka
Będąc nad Stawami Echo koniecznie wybierzcie się do Florianki. To serce Roztoczańskiego Parku Narodowego. Można odwiedzić ją pieszo, ale trzeba pamiętać, że to ok 5 km marszu. Fajną opcją będzie rower, prowadzi tędy przyjemna ścieżka rowerowa. Droga jest zamknięta dla aut, więc bezpiecznie możecie się tu wybrać z małymi dziećmi. Sama Florianka to mała leśna osada, w której znajduje się muzeum oraz ostoja konika polskiego. Jeśli nie dacie rady tam dotrzeć, koniki można również zobaczyć z wieży widokowej przy drodze między Stawami Echo, a wsią Sochy.


– Bukowa Góra
Bukowa Góra to najwyższe wzniesienie Roztoczańskiego Parku Narodowego położone na wysokości 320 m. n.p.m. Prowadzi na nią ścieżka przyrodnicza spod ośrodka muzealnego, oznaczona kolorem zielonym. Pamiętajcie! To płatna ścieżka, za którą trzeba zapłacić. Bileciki zakupicie w muzeum, bądź też online na stronie parku. Szlak wznosi się na szczyt, a następnie schodzi do wsi Sochy, skąd asfaltem trzeba wrócić do Zwierzyńca. Cała ta trasa liczy sobie ok 6-7 km i zajmie Wam mniej więcej 2 godzinki. Drugą opcją jest powrót tą samą drogą, wtedy pokonacie łącznie 5 km lub podjechanie do wsi Sochy i króciutkie 15 minutowe podejście na Bukową Górę właśnie stamtąd. My wybraliśmy tę najkrótszą drogę, ze względu na ograniczone możliwości czasowe. Jeśli macie tego czasu więcej my polecamy zrobić tę klasyczną pętelkę. Na szczycie Bukowej Góry rozpościera się fantastyczny widok na całą okolicę, więc zdecydowanie warto się tu wybrać. Szczególnie kolorowo jest jesienią, zobaczcie zresztą sami.















Jeśli będziecie we wsi Sochy zajrzyjcie na malutki cmentarz tuż przy szlaku, na którym pochowano zamordowanych podczas pacyfikacji w 1943 roku mieszkańców tej wsi.



– Sam Zwierzyniec
Najsłynniejszym miejscem w Zwierzyńcu jest tzw kościółek na wodzie, czyli barokowy kościół św Jana Nepomucena. Jest on chyba najbardziej charakterystycznym zabytkiem całego Roztocza. Możecie wybrać się na krótki spacer wokół zbiornika i obejrzeć kościół na wyspie z każdej strony.






Na przeciwko tego miejsca mieści się jeszcze jedna atrakcja. To zwierzyniecki browar, udostępniony dla zwiedzających. Turyści mogą go odwiedzać w sezonie wiosenno-letnim od maja do września i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja na stronie browaru. Nam nie udało się jeszcze tu dotrzeć.
Sam Zwierzyniec posiada dość bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Jest fajnym miejscem wypadowym zarówno w teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, jak i całego Roztocza. Odległości między poszczególnymi atrakcjami nie są tutaj jakoś specjalnie duże i warto zarezerwować na ich odwiedzenie kilka dni.
A co trzeba jeszcze koniecznie zobaczyć na Roztoczu? Zajrzyjcie tutaj: