AKTUALNOŚCI, CZECHY, EUROPA

Adršpach – Skalne Miasto w Czechach.

Adrspach

Adršpach – czeskie Skalne Miasto – chyba każdy słyszał o tym miejscu.

Położone w Górach Stołowych tuż za polską granicą jest bez wątpienia jedną z większych atrakcji w tym regionie.

Adrspach - Skalne Miasto

Dojazd i parking

Dojazd jest bardzo prosty, nikomu nie powinien sprawić kłopotu. Jeśli poruszacie się od strony Kotliny Kłodzkiej najlepiej przekroczyć granicę w Tłumaczowie, jeśli od strony Wrocławia i Wałbrzycha – w Mieroszowie.

Auto najlepiej zostawić na parkingu tuż przy Skalnym Mieście. Parking jest duży i oczywiście płatny. Jego koszt to 150 koron za cały dzień. Płatności dokonuje się w automacie, można zapłacić kartą.

Godziny otwarcia i cennik

W sezonie od kwietnia do października Adršpach – Skalne Miasto działa w godzinach 8.00-18.00. Za osobę dorosłą zapłacimy 120 Kč, za dziecko od 6 lat – 70 Kč, bilet rodzinny 2+2 to koszt 320 Kč. Od listopada do marca Skalne Miasto czynne jest od 8.00 do 16.00, a ceny adekwatnie przedstawiają się następująco: 80, 40, 210 Kč. Na wycieczkę można zabrać ze sobą także czworonoga. Opłata za psa to 10Kč.

Zwiedzanie

Przy wejściu dostępna jest mapka w języku polskim z opisem trasy i najważniejszymi atrakcjami. Warto zrobić całą wielką pętlę, cały szlak ma długość 3.5 km. Nam z dzieciakami wolnym tempem i z przerwami na fotki ( z mnóstwem przerw) cała trasa zajęła ok 3 godzin.

Przy wejściu na teren Skalnego Miasta znajduje się jeziorko. Warto zacząć od niego lub tak jak my zostawić sobie go na deser i wdrapać się na punkt widokowy.

Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto

Potem wędrujemy już zgodnie z oznaczeniami zielonym szlakiem. A cała pętla wygląda tak:

Pierwsza część trasy prowadzi dość szeroką aleją, aż do Bramy Gotyckiej, potem wchodzimy w piękne skalne labirynty.

Adrspach - Skalne Miasto

Kiedy dotrzecie do Małego Wodospadu wybierzcie się jeszcze do Wielkiego Wodospadu i żółtym szlakiem nad jeziorko. Jeśli macie ochotę możecie tu skorzystać z łódki. Jej koszt to 50 Kč od osoby. My ze względu na Covid z tej przyjemności zrezygnowaliśmy. Kiedy wrócicie z powrotem na zielony szlak zaczną się schody i schodki, a także piękne widoki. Koniecznie zajrzyjcie pod numerek 18 ( Wielka Panorama) i 19 ( punkt widokowy na Starostę). Tu będziecie podziwiać najpiękniejsze krajobrazy w Adršpach.

 
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto
Adrspach - Skalne Miasto - Wielka Panorama

Jeśli wybieracie się z maluszkiem my proponujemy zabrać nosidło. Do Małego Wodospadu wprawdzie spokojnie dojdziecie z wózkiem, ale potem już nie dacie rady.

Inne praktyczne…

Gdzie zjeść?

Jak już pozachwycacie się, zmęczeni i głodni zakończycie wędrówkę po Skalnym Mieście będziecie zapewne szukać miejsca na małe co nieco. Niestety przy Skalnym Mieście nie znaleźliśmy nic interesującego, mnóstwo ludzi i same fastfoody. Ale wystarczy odrobinkę odjechać w kierunku miasta Adršpach by trafić do prawdziwej czeskiej knajpy i tam rozkoszować się w ciszy “smażonym syrem” i kofolą.

Toalety

To czego nam bardzo brakowało – toalety. Na całej trasie nie ma żadnej toalety. Niestety trzeba uciekać w krzaczki, co nie jest łatwe. Po pierwsze jest sporo ludzi, po drugie tak naprawdę nie powinno się schodzić ze szlaku.

Tłumy

Trzeba liczyć się z tym, że Adršpach-Skalne Miasto jest bardzo popularne. By uniknąć tłumu radzimy nie wybierać weekendów i jednak pojawić się tu dość wcześnie rano. Ostatnio czytamy informacje, że o godzinie 11.00 parking został zamknięty z powodu braku miejsc. W sumie nas to nie widzi bo miejsce jest niesamowite!

Jedna odpowiedź do “Adršpach – Skalne Miasto w Czechach.

Leave a Reply