Kamienne Kręgi w Odrach? Wiedzieliście o istnieniu takiego miejsca w Polsce?

Kamienne Kręgi w Odrach to największe kręgi kamienne w Polsce i drugie co do wielkości po angielskim Stonehenge w Europie. To rezerwat przyrody nieożywionej, o powierzchni ponad 16 ha, znajdujący się na terenie Borów Tucholskich, w województwie pomorskim, w gminie Czersk, niedaleko wsi Odry.

To spory kompleks leśny, na terenie którego znajduje się 10 całych kręgów kamiennych oraz 2 jego fragmenty. Najmniejszy z nich ma średnicę 15 metrów, największy aż 33 m. Na obwodzie każdego umieszczono od 16 do 29 kamieni, pośrodku natomiast 1 bądź 2 kamienie. Na terenie rezerwatu odnaleziono również około 30 kurhanów.

Kamienne Kręgi w Odrach
Kamienne Kręgi w Odrach

KAMIENNE KRĘGI – BADANIA

Tajemniczymi kręgami zaczęto interesować się już kilkadziesiąt lat temu. Pierwszych pomiarów topograficznych dokonano tu w 1915 roku. Według nich można przypuszczać, że kręgi te stanowiły swojego rodzaju zegary prehistoryczne.

Kamienne Kręgi w Odrach

Pierwszym polskim archeologiem, który dość dokładnie przebadał te tereny był prof. Józef Kostrzewski. To on uznał, że teren ten jest cmentarzyskiem z I i II w. n.e. Oprócz grobów popielnicowych natrafił on na groby szkieletowe, które świadczą o tym, że obok ludu tubylcowego, który palił swoje zwłoki pojawili się przybysze z północy – ludność germańska – Gotowie.

Badania wznowił tu w latach 60-tych doc. Jerzy Kmieciński wraz z zespołem Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryto wtedy około 480 grobów, a szczególną uwagę zwrócono na groby kobiece, w których znaleziono mnóstwo ozdób: wisiorków, zapinek, bransolet.

Ostanie badania prowadził na terenie rezerwatu dr Tadeusz Grabarczyk. On nie miał wątpliwości, że jest to cmentarzysko Gotów, którzy osiedlili się tutaj w 70/80 r n.e. Założyli tu cmentarz, rozpoczynając od budowy 10 kręgów, to tutaj odbywały się spotkania starszyzny plemiennej i zapadały najważniejsze decyzje. Następnie stopniowo powiększali nekropolię o 30 kurhanów i znanych obecnie 620 grobów. Około 200 r opuścili to miejsce udając się w dalszą wędrówkę, którą ostatecznie zakończyli w V wieku w Hiszpanii.

Cmentarzysko w Odrach to największy tego typu obiekt w Polsce. Wpisano go na listę dóbr dziedzictwa narodowego.

Kamienne Kręgi w Odrach
Kamienne Kręgi w Odrach
Kamienne Kręgi w Odrach
Kamienne Kręgi w Odrach

PRZYRODA W REZERWACIE

Rezerwat „Kamienne Kręgi” ma także olbrzymie walory przyrodnicze, głównie ze względu na obecność porostów. Stwierdzono tu obecność okołu 100 gatunków, z których ponad połowa jest bardzo cenna dla nauki. Dużą ich część stanowią okazy bardzo rzadko występujące na terenie Polski.

ZWIEDZANIE

Wstęp na teren rezerwatu jest płatny. W wejściu spotkacie pana, który po krótce opowie Wam o tym miejscu i przekaże broszurkę wraz z mapą kręgów. Ścieżka jest ładnie oznaczona i opisana. Koniecznie zajrzyjcie do miejsca zwanego „Elipsą”, strefy niezwykle pozytywnej energii. Przeznaczcie sobie na zwiedzanie całego obiektu około godzinki.

Kamienne Kręgi w Odrach

MAGIA W REZERWACIE

Rezerwat „Kamienne Kręgi” w Odrach uznawany jest za miejsce magiczne i ściąga fanów ezoteryki z całej Polski. Według radiestetów rezerwat znajduje się na terenie szczególnej mocy. Przebiegają tu linie geometryczne, które łączą wszystkie kręgi na całej Ziemi. Tym tajemniczym punktem na terenie rezerwatu jest miejsce zwane „Elipsą”. To strefa niezwykle pozytywnej energii, miejsce, gdzie koncentruje się energia Ziemi i Kosmosu. Według badań promieniowanie ma tutaj wartość 120 000 jednostek w oparciu o skalę Bovsa. Tymczasem promieniowanie powyżej 50 000 jednostek uznawane jest już jako boskie. Niektórzy doświadczyli tu prawdopodobnie cudownych uzdrowień.

Na terenie rezerwatu znajduje się także ciekawy polodowcowy lej. Natrafiono tu na porozrzucane kości ludzkie, być może chowano tu zmarłych, którzy nie zasłużyli na godny pochówek. Podania głoszą, że jest to miejsce, w którym zapadł się kościół, a w nocy straszy pokutująca dama lub postradał tu zmysły rolnik, który chciał ukraść kamienie z cmentarzyska na budowę stodoły. Wśród miejscowych panowało przekonanie, że miejsce to jest nawiedzone.

NASZE WRAŻENIA

Na nas miejsce zrobiło duże wrażenie, przede wszystkim ze względu na niesamowitą historię. Panuje tu jakaś niezwykła atmosfera, być może to zasługa gęstego lasu lub całej tej magicznej otoczki. Na pewno warto tu przyjechać i zobaczyć to miejsce na własne oczy.

2 komentarze do “Kamienne Kręgi w Odrach – polskie Stonehenge.”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.