AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

Kazimierz Dolny – największe atrakcje

Kazimierz Dolny nad Wisłą to jedno z najbardziej popularnych miejsc w województwie lubelskim. Znany jest zresztą w całej Polsce, to tutaj przecież odbywa się słynny festiwal filmowy „Dwa brzegi”. Miasto uznawane jest również za jedno z najbardziej romantycznych w Polsce. Niezależnie od pory roku zjeżdżają tu tłumy turystów, najczęściej mieszkańcy województwa lubelskiego i mazowieckiego, ale oczywiście nie tylko. Spotkacie tu także sporo zagranicznych turystów. Choć oczywiście nie brakuje również tych, którzy uważają, że Kazimierz Dolny jest przereklamowany i my to jak najbardziej rozumiemy. Sami jednak odwiedzamy go bardzo często, chyba nawet udaje nam się tu być co roku, bo niezmiennie uwielbiamy klimat Kazimierza.

Czemu Kazimierz Dolny jest taki niezwykły i tak przyciąga ludzi?

Podstawowym jego atutem jest malownicze położenie. Kazimierz Dolny leży bowiem nad rzeką Wisłą, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, a nieodłącznym elementem jego krajobrazu są przepiękne wąwozy lessowe. Oczywiście pełno tu również zabytków, uroczych zakątków, małych galerii sztuki i świetnych restauracji. Odbywa się tu również mnóstwo jarmarków, festiwali i imprez tak jak wspomniany wyżej Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, czy festiwal muzyczny „Kazimiernikejszyn”.

Dzisiaj opowiem Wam trochę więcej o Kazimierzu, o jego atrakcjach, a także o fajnych, a trochę mniej znanych, ale równie pięknych okolicach.

Ile przeznaczyć czasu na zwiedzanie Kazimierza Dolnego?

Na sam Kazimierz wystarczy Wam jeden dzień. Żeby poczuć klimat miasteczka lub wybrać się na wycieczkę poza jego obręb, fajnie byłoby spędzić tu cały weekend.

Kazimierz Dolny – gdzie zaparkować?

Naszym zdaniem najlepszym i najwygodniejszym parkingiem w Kazimierzu jest ten znajdujący się na jego obrzeżach, po prawej stronie, przy stacji Orlen, tuż nad rzeką Wisłą. Jest bardzo duży i zazwyczaj bez problemu znajdziecie tutaj miejsce. Stąd też sprawnie dostaniecie się do centrum miasta, wystarczy krótki spacer wiślanymi bulwarami. Koszt parkingu to ok 20-25 zł za cały dzień ( stan na 2022/2023 rok). Jego dokładne położenie wrzucam Wam na mapce poniżej.

Kazimierz Dolny i jego atrakcje. Co koniecznie musisz tu zrobić?

Odwiedź Rynek – serce miasta

Kazimierski rynek to centralny punkt miasta, znajdziecie tam sklepy z pamiątkami, informację turystyczną, a także restauracje i kawiarnie. Można go podzielić na dwie części, starszą ale mniejszą położoną wyżej, bliżej kościoła i większą oraz młodszą położoną niżej. W samym środku znajdziecie symbol Kazimierza – studnię, pochodzącą z XIX wieku.

Z trzech stron rynek otaczają przepiękne kamienice, a wśród nich bliźniacze Kamienice Przybyłowskie pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem. Wybudowane w 1615 roku z wapienia z lokalnych kamieniołomów uważane są za najpiękniejsze renesansowe budynki w Polsce.

Kazimierz Dolny atrakcje

Na rynku zwraca uwagę jeszcze jedna, tym razem barokowa budowla, a mianowicie kamienica Gdańska, zwana inaczej Domem Gdańskim.

Kazimierz Dolny atrakcje

Zobacz najstarsze organy w Polsce

W górnej części kazimierskiego rynku, na wzgórzu znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a w nim najstarsze organy w Polsce. Powstały w 1620 roku i mimo tylu lat do dziś są sprawne. Odbywają się tutaj liczne koncerty organowe.

Pogłaskaj na szczęście nosek psiaka

Tuż poniżej kościoła znajduje się wyjątkowy psi pomnik, który powstał w 2000 roku, a jego autorem jest rzeźbiarz Bogdan Markowski. Historii i legend na temat psa z pomnika jest wiele. Jedna z nich opowiada o piesku Kwadracie, który lubił latem przesiadywać na kazimierskim rynku.

Kazimierz Dolny atrakcje

Gdy nadchodziły jesienne dni psiak żegnał się z mieszkańcami i przeprawiał na drugą stronę Wisły do Janowca. Pewnego dnia kwadrat nie wrócił. Tutejszy malarz, właściciel psa Werniksa postanowił uczcić pamięć zaginionego Kwadrata i zwrócił się o pomoc do znajomego rzeźbiarza aby ten stworzył podobiznę zwierzaka. W ten sposób kundel odlany z brązu trafił na murek kazimierskiego rynku.

Zwiedzić ruiny zamku i basztę

Ruiny są pozostałością po zamku wybudowanym na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Baszta to najstarszy zabytek w mieście. Ma prawie 20 m wysokości i 10 m średnicy, a jej mury grube są na 4 metry. Na jej szczyt prowadzą kręte schody, a z góry rozpościera się fantastyczny widok na okolicę.

Bilet łączony na te dwie atrakcje zakupicie na zamku. Uwaga, nie ma potem możliwości dokupienia biletu na samą basztę.

Kazimierz Dolny atrakcje
Kazimierz Dolny atrakcje
Kazimierz Dolny atrakcje

Wdrap się na Górę Trzech Krzyży

To świetny punkt widokowy. Krzyże wznieśli tu w 1708 roku mieszkańcy Kazimierza, by upamiętnić w ten sposób ofiary epidemii, która w tamtych czasach nawiedziła miasteczko. Jeszcze do niedawna wstęp na górę Trzech Krzyży był bezpłatny, teraz to koszt 5 zł od osoby.

Proponujemy Wam najpierw wybrać się na zamek i basztę, a potem dopiero na Górę Trzech Krzyży. Od strony baszty wejście na szczyt będzie dużo łagodniejsze i wygodniejsze.

Kazimierz Dolny atrakcje

Zjedz drożdżowego koguta

Kazimierz słynie z drożdżowych kogutów. Tego najlepszego i najświeższego kupisz w piekarnii Sarzyński przy ul. Nadrzecznej 6. A skąd wziął się kogut w Kazimierzu? Oczywiście związana jest z nim legenda.

Dawno, dawno temu na Wietrznej Górze mieszkańcy Kazimierza Dolnego odprawiali pogańskie rytuały i palili ogniska. Pewnej nocy przelatywał tamtędy diabeł. Bardzo mu się spodobał ten widok, więc postanowił zatrzymać się w okolicy na dłużej. Diabeł żywił się głównie kogutami. Tak mu posmakowały, że wyjadł je prawie wszystkie. W całym miasteczku został tylko jeden – stary, ale bardzo mądry. Aby ocalić swoje życie, postanowił przechytrzyć czarta. Ukrył się wraz z piękną kurą w kryjówce. Diabeł z całych sił próbował go odnaleźć, ale bez skutku. Z pomocą kogutowi ruszyli także zakonnicy, którzy poświęcili diabelską norę. Gdy czart wrócił z poszukiwań, nie mógł znieść zapachu święconej wody i uciekł w popłochu. Ocalony kogut wyszedł z ukrycia i dumnie spacerował ulicami miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia w Kazimierzu zaczęto wypiekać koguty z drożdżowego ciasta, które dziś są turystyczną atrakcją i wielkim przysmakiem. Kogut stał się także symbolem Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny atrakcje

Przespaceruj się wiślanymi bulwarami i obejrzyj spichlerze. Możesz również udać się na rejs statkiem po Wiśle

Wzdłuż Wisły na długości 4 km znajduje się świetny trakt spacerowy. Nad rzeką zobaczysz również kazimierskie spichlerze – czyli dawne magazyny zbożowe. Do dziś z 60 budynków przetrwało 11, a najsłynniejsze z nich to spichlerze „Pod Żurawiem” i „Król Kazimierz”. Dzisiaj mieszczą się w nich hotele.

Kazimierz Dolny atrakcje

Zerknij na Mały Rynek i zajrzyj do Dawnej Synagogi. Naszym zdaniem to najbardziej klimatyczna miejscówka w Kazimierzu Dolnym

Mały Rynek w Kazimierzu stanowił kiedyś centralny punkt dzielnicy żydowskiej. Odbywały się tutaj targi i funkcjonowały zakłady rzemieślnicze oraz stoiska handlowe. Zabudowa była drewniana. Dzisiaj, na terenie Małego Rynku, szczególnie w weekendy organizowane są przeróżne kiermasze, na których zakupicie stare meble, lampy czy bibeloty. Czasem posłuchacie również ulicznych artystów. W północnej części Małego Rynku znajdziecie budynek dawnej synagogi, do którego warto zajrzeć. Dziś mieści się w nim galeria, sklep z książkami i pamiątkami oraz pokoje do wynajęcia.

Kazimierz Dolny atrakcje

Wybierz się na spacer do jednego z kazimierskich wąwozów. Koniecznie zobacz ten najpiękniejszy – Korzeniowy Dół

Kazimierz Dolny lessowymi wąwozami stoi. Jest ich tu naprawdę dużo, część z nich znajdziecie w samym mieście, sporo w jego okolicach. Możemy tu wymienić: Norowy Dół, Plebanka, Wąwóz Czarny, Małachowskiego i wiele innych.

Tym najbardziej znanym i uważanym za najpiękniejszy jest Korzeniowy Dół. Możecie do niego dotrzeć piechotą. Z centrum to około 2,3 km i ok 30 minut spacerkiem. Najlepiej wybrać trasę, którą zaznaczyłam Wam na mapie. W okolice wąwozu możecie również podjechać autem i zatrzymać się na jednym z pobliskich płatnych parkingów.

Wąwóz ma długość ok 400 metrów, wstęp na jego teren jest płatny, a jego przejście zajmie Wam około 30 minut. Proponujemy wybrać się tam albo wczesnym rankiem lub w ogóle poza weekendem, bo to jedna z najbardziej obleganych atrakcji Kazimierza.

Kazimierz Dolny atrakcje

Wypij herbatkę w jednej z tutejszych kawiarenek

Takich kawiarenek w Kazimierzu jest sporo. Jedną z tych bardziej klimatycznych jest „Przystanek Korzeniowa” znajdująca się przy wejściu do Korzeniowego Dołu.

Kazimierz Dolny atrakcje

Zajrzyj do jednej z wielu znajdujących się tu galerii sztuki

Małe galerie sztuki to wręcz symbol Kazimierza i nawet nie trzeba ich specjalnie szukać. Spacerując bowiem uliczkami miasta natraficie na niejedną, a całe mnóstwo autorskich, klimatycznych galeryjek.

Przepraw się na drugą stronę Wisły i zajrzyj na zamek w Janowcu

W Kazimierzu Dolnym znajduje się punkt przeprawy promowej. Możecie więc swoim autem przeprawić się na drugą stronę Wisły i dotrzeć do Janowca. A tam odwiedzić przepiękny zamek. Bardzo polecamy Wam również spacer do niesamowitej knajpki MANES i na znajdujący się na jej terenie taras widokowy.

Wybierz się do Mięćmierza i wdrap na Albrechtówkę

To nasze ulubione miejsce w okolicach Kazimierza. Możecie mieć pewność, że jeśli w centrum Kazimierza będą tłumy, tu spotkacie małą garstkę turystów. Mięćmierz to stara osada flisacka, w którym czas się zatrzymał. Warto spędzić tu choćby dwie godzinki. Do Mięćmierza można dostać się na piechotę przez Albrechtówkę, możecie tam również podjechać autem.

Pieszą trasę wrzucam Wam poniżej.

A więcej o samym Mięćmierzu i jego atrakcjach przeczytacie w naszym osobnym wpisie.

Kazimierz Dolny – gdzie zjeść?

Naszą ulubioną restauracją w Kazimierzu jest Hamsa z kuchnią Bliskiego Wschodu. Polecamy Wam ją niezmiennie. Jej lokalizację wrzucamy Wam pod tym linkiem – HAMSA

Gdzie spać chcąc zwiedzić Kazimierz Dolny?

Miejsc noclegowych w Kazimierzu jest ogrom. Macie do wyboru zarówno ekskluzywne hotele i hoteliki, małe pensjonaty, jak i domy, agroturystykę, pole kempingowe czy prywatne apartamenty. Możecie wybrać miejscówkę w samym sercu miasta lub coś na jego obrzeżach. Jeśli mielibyście ochotę odpocząć z dala od cywilizacji, skorzystać z dużej działki, boiska, placu zabaw, basenu czy jacuzzi, a jednocześnie w ciągu kilku minut autem móc znaleźć się w centrum Kazimierza my serdecznie polecamy Wam takie oto miejsce.

Moim zdaniem, Kazimierz Dolny to miejsce, które trzeba odwiedzić choćby jeden raz w życiu i przekonać się na własnej skórze, czy będzie to miłość od pierwszego wejrzenia czy raczej nie. Aby jednak nie przytłoczyć się ilością ludzi i spokojnie nacieszyć niezwykłym klimatem miasta, polecamy Wam wybrać termin poza sezonem. Myślę, że wtedy będziecie tu często wracać, tak jak my.

Leave a Reply