AKTUALNOŚCI, MAŁOPOLSKIE, POLSKA

Kopalnia Soli w Bochni – zwiedzanie.

Kopalnia Soli w Bochni razem z tą w Wieliczce to dwie najbardziej znane kopalnie w Polsce.

Trochę historii

Ta w Bochni jest najstarsza. Jej początki sięgają roku 1248, chociaż wydobycie soli w tych okolicach to czasy o wiele bardziej zamierzchłe. Pierwsze wzmianki dotyczą już okresu ok 3.5 tys lat p.n.e. Pozyskiwano ją wtedy poprzez odparowywanie soli z solanki.

Będąc we władaniu królów kopalnia przynosiła kiedyś olbrzymie dochody. W XVII wieku z powodu wojen rozwój kopalni podupadł. Następnie trafiła ona w ręce zaboru austriackiego, gdzie pozostała aż do 1918 roku. Ilość wydobywanej soli w XX wieku z powodów ekonomicznych uległa zmniejszeniu.

W 1981 roku wpisano ją na listę zabytków i w latach 90 XX wieku rozpoczęła swoją turystyczną działalność. W 2013 roku kopalnia trafiła na listę UNESCO.

Najstarsze szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. Później powstawały kolejne Regis, Bocheris i Campi. Z szybem Sutoris związana jest słynna bocheńska legenda o pierścieniu św. Kingi.

Według niej, gdy polski książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę węgierską królewnę Kingę, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności. Zażyczyła sobie tylko jednego skarbu – soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej, więc najbogatszą kopalnię w Marmarosz. Kinga, biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników. W Polsce kazała im szukać soli. I tak właśnie powstał pierwszy szyb w Bochni, a w pierwszej bryle soli odnaleziono ów zaręczynowy pierścień.

Zwiedzanie

Kopalnia oferuje możliwość jej zwiedzania trzema głównymi trasami, o rożnym stopniu trudności: trasą multimedialną, trasą historyczną i trasą przyrodniczą.  

Trasa przyrodnicza przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz dzieci starszych, powyżej 7 roku życia. Trasa historyczna jest tą najtrudniejszą, wymagającą bardzo dobrej kondycji fizycznej, specjalistycznego sprzętu i dodatkowego oświetlenia.

Dodatkowo, niedawno uruchomioną trasą jest trasa śladami kaplic bocheńskich.

Decydując się na pobyt nocny, obligatoryjnie będziemy zwiedzać kopalnię trasą nr 1, czyli tą z ekspozycją multimedialną. Jest ona również trasą najprostszą i najbardziej dostosowaną do rodzin z dziećmi.

Zwiedzanie rozpoczynamy od przejażdżki kolejką. Mijamy po drodze obiekty, które będziemy oglądać w drodze powrotnej.

To zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. Pierwszym etapem jest pobyt w tunelu, który przenosi nas kilkaset lat w przeszłość. Wita nas tutaj duch Cystersów, który przybył do Bochni w XIII wieku. Po drodze opowiadania przewodnika przeplatane są historiami, wypowiadanymi przez kolejnych królów i kupców.  Instalacje są bardzo pomysłowe, przykuwają uwagę i ciekawią, nawet tych najmłodszych turystów.

 

Podczas przejścia tej trasy obejrzymy najpiękniejsze wyrobiska, ciekawe zjawiska geologiczne, dawne urządzenia kopalniane, podziemną stajnię oraz niesamowite rzeźby.

 

 

Naszym zdaniem, najciekawszym  jej elementem jest niezwykła kaplica św. Kingi. W okresie swojego istnienia była wielokrotnie przebudowywana i poszerzana. Najbardziej reprezentatywną jej częścią jest prezbiterium, głównym elementem natomiast ołtarz i olbrzymi, solny żyrandol. Od 2016 roku w kaplicy znajdują się relikwie jej patronki.

 

 

 

 

 

 

Zwiedzanie kopalni trasą multimedialną trwa ok 2 godzin. Mimo, że jest to trasa najprostsza, my odczuliśmy lekkie zmęczenie.

Można ją także wzbogacić  i zdecydować się dodatkowo na przeprawę łodzią. Ta przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia. Turyści pokonują tu odległość 120m w zalanej solanką komorze. Przeprawa odbywa się w 12 osobowych łodziach w towarzystwie 2 flisaków. Prawdopodobnie – niezapomniane przeżycie. 🙂

Sam pobyt w kopalni, 200m pod ziemią, jej zwiedzanie i spędzanie tam nocy były dla nas nie lada przeżyciem. Będziemy dłuuuugo to wspominać!

Kilka słów praktycznych….

Jak się przygotować do pobytu w kopalni pisaliśmy tutaj…. TUTAJ

Pamiętajcie o długich spodniach, bluzie z długim rękawem i wygodnych butach. Temperatura panująca w kopalni to 14-16 stopni, a wilgotność jest dość duża.

Do cennika, godzin otwarcia kopalni i innych informacji praktycznych odsyłamy Was na stronę kopalni http://kopalnia-bochnia.pl.

Powiązane wpisy

Leave a Reply