AKTUALNOŚCI, ATRAKCJE DLA DZIECI, MAŁOPOLSKIE, POLSKA, POLSKA

Kopalnia Soli w Wieliczce – zwiedzanie

Kopalnia Soli w Wieliczce to największa kopalnia soli kamiennej w Polsce i jedna z największych atrakcji w naszym kraju, zresztą nie tylko w nim. Do Wieliczki ściągają całe rzesze zagranicznych turystów, czego sami zresztą byliśmy świadkami. Mimo zupełnie nie sezonu i fatalnej pogody było ich naprawdę bardzo dużo. Ale nie ma co się dziwić, bo miejsce jest niezwykłe i unikalne. Osobiście uważam, że kopalnia w Wieliczce to takie “must see” dla każdego z nas, chociaż raz w życiu trzeba ją zobaczyć.

Kopalnia liczy aż 245 km korytarzy, umieszczonych na 9 poziomach, a jej maksymalna głębokość to 327 metrów. Do zwiedzania udostępniono tylko 2% całej kopalnianej powierzchni, co pokazuje niesamowite rozmiary tego miejsca.

My z kopalnią soli stykamy się po raz drugi, nie licząc oczywiście tych szkolnych wycieczek z czasów młodości. Kilka lat temu odwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni, a nawet udało nam się spędzić w niej noc. Wspominamy to doświadczenie niezwykle miło. Jeśli bylibyście zainteresowani taką formą zwiedzania możecie o tym poczytać tutaj:

Wracając jednak do Wieliczki, to my starzy pamiętamy ją tylko z czasów szkolnych, a nasze dzieciaki nie były tu jeszcze nigdy. Stwierdziliśmy, że czas to zmienić.

Dla turystów indywidualnych niezależnie od wieku dostępna jest tzw. Trasa Turystyczna. Tym szlakiem zwiedza kopalnię zdecydowana większość turystów przyjeżdżających do Wieliczki.

Kopalnia Soli w Wieliczce – Trasa Turystyczna

Co o niej warto wiedzieć?

Trasa turystyczna przeznaczona jest dla osób w każdym wieku. Ze względu na dużą ilość schodów, nie zabierajcie wózków, raczej zaopatrzcie się w nosidło dla tych najmniejszych.

Początek zwiedzania to Szyb Paderewskiego, a koniec szyb Regisa, oddalony o kilkaset metrów od miejsca startu. Od listopada główny szyb Daniłowicza jest zamknięty z powodu remontu. To zawsze tutaj zaczynały się wycieczki po kopalni.

Odległość jaką turysta przejdzie na tej trasie to 3.5 km, a czas jej zwiedzania wynosi ok 2-3 h.

Na początku czeka Was do pokonania 320 schodów w dół, a łącznie jest ich 800. Weźcie to pod uwagę w przypadku małych dzieci czy osób starszych. U nas w grupie mieliśmy starszą panią, która nie dawała rady.

Spokojnym tempem razem z przewodnikiem przechodzicie korytarzami kopalni zwiedzając po drodze kolejne komnaty i sale.

Najpopularniejszym pomieszczeniem w Kopalni Soli w Wieliczce jest Kaplica św Kingi. Niesamowite wrażenie robią olbrzymie żyrandole ozdobione kryształkami soli i piękne płaskorzeźby. Przed okresem pandemii w każdą niedzielę odbywała się tutaj msza św, na którą mógł przyjść każdy za darmo. W tym momencie msze czasowo wstrzymano, ale kto wie może wkrótce znów wrócą.

Wnętrza kopalni prezentują się przepięknie. Zobaczcie sami, nie pamiętaliśmy, że w środku jest tak magicznie, zupełnie się tego nie spodziewaliśmy.

Kopalnia Soli w Wieliczce – informacje praktyczne

  1. Bilety do kopalni można zakupić online KLIK na konkretny dzień lub na miejscu w kasie. Można płacić kartą. Na bieżąco ustalana jest godzina wejścia w zależności od ilości zwiedzających. Wszystko idzie sprawnie, my po zakupie biletów mieliśmy jakiś 30 minut do startu.
  2. Auto można zostawić na jednym z parkingów wokół kopalni. Miejsca jest dużo, a cena prawdopodobnie wszędzie taka sama.
  3. Do kopalni nie można wnosić dużych plecaków, tylko takie o maksymalnych rozmiarach 35x20x20 cm.
  4. Na całej trasie w dwóch miejscach można skorzystać z toalety.
  5. Temperatura w kopalni to ok 17-18 °C, my ubraliśmy się trochę za ciepło. Mieliśmy nadzieję, że w środku jest możliwość zostawienia kurtek, ale żadnej szatni nie ma. Przy takiej ilości turystów byłoby to chyba ciężkie do realizacji, poza tym obecnie start i koniec trasy jest w zupełnie innym miejscu.
  6. Większość trasy pokonujecie z przewodnikiem, ale pod koniec mały jej fragment samodzielnie. Możecie tutaj skorzystać ze sklepiku i restauracji Karczma Górnicza. Potem ustawiacie się w kolejce, pracownik odprowadza Was do windy i wypuszcza na wolność.

Dla turystów oprócz trasy turystycznej dostępne są również:

TRASA GÓRNICZA – trasę wyznaczono w miejscu jeszcze do niedawna niedostępnym dla turystów. Liczy sobie 1.9 km, a jej przejście zajmuje ok 3 h. To trasa, w której aktywnie będziesz uczestniczył w zwiedzaniu, dostaniesz specjalny ubiór, hełm i górniczą lampę. Przeznaczona jest dla wszystkich powyżej 10 roku życia.

TRASA “ODKRYWAMY SOLILANDIĘ” – to trasa przygotowana specjalnie dla rodzin z małymi dziećmi. Zwiedzanie kopalni odbywa się w towarzystwie Skarbnika i skrzata soliludka. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

TĘŻNIA SOLANKOWA – to największy tego typu obiekt na południu Polski. Czynna jest w okresie wiosenno-letnio-jesiennym i właśnie wtedy zaprasza na spacery. Ma właściwości lecznicze i relaksacyjne. Szczególnie polecana jest alergikom.

Leave a Reply