Krynica-Zdrój to bardzo znane górskie uzdrowisko, położone w samym sercu Beskidu Sądeckiego. Wśród turystów popularna jest o każdej porze roku, zarówno latem, ze względu na całą masę atrakcji i tras do wędrowania, jak i zimą ze względu na świetnie przygotowane stoki narciarskie.
To nie jest nasz pierwszy raz, kiedy odwiedzamy ten rejon Polski. Krynica-Zdrój była niejednokrotnie celem moich podróży w czasach dzieciństwa, mam więc do niej osobisty sentyment. Bywaliśmy tu również razem, ale tylko latem i z malutkim jeszcze wtedy Kacprem. Tym razem na wyjazd w Beskid Sądecki wybraliśmy porę jesienną, a dokładnie długi listopadowy weekend i to był strzał w 10-tkę. Pogoda niesamowicie nam sprzyjała, dzięki temu udało nam się zobaczyć naprawdę dużo.
W tym wpisie pozwoliliśmy sobie zebrać dla Was najważniejsze atrakcje, z uwzględnieniem tych, które na pewno bardzo spodobają się dzieciakom. Kilka z nich dodaliśmy z naszego poprzedniego wyjazdu. Wszystko to, co warte jest obejrzenia znajdziecie w tym właśnie wpisie.
Krynica-Zdrój – atrakcje:
Deptak i Park Zdrojowy
To serce Krynicy, miejsce spotkań oraz spacerów kuracjuszy i turystów. Ciągnie się od ulicy Nowatorskiego do Bulwarów Dietla. Moim zdaniem Krynica-Zdrój ma najładniejsze centrum wśród wszystkich górskich, polskich uzdrowisk. To tutaj zlokalizowane są najważniejsze atrakcje tj: pijalnie wód mineralnych, piękne zabytkowe, drewniane wille, Dom Zdrojowy, czy Muszla Koncertowa. Tutaj znajdziecie również sklepiki z pamiątkami, restauracje i kawiarnie.
Naprzeciwko głównej pijalni usytuowana jest przepiękną fontanna multimedialna. Warto wybrać się na jej wieczorny pokaz.
Góra Parkowa
To szczyt wznoszący się tuż nad samym miastem, o wysokości 741 m.n.p.m. Prowadzi na niego jedna z najstarszych w Polsce kolei linowo-terenowych. Jej dolna stacja znajduje się tuż przy krynickim deptaku.
Ze Zdroju na Górę Parkową i z powrotem prowadzi także ścieżka przyrodnicza, oznaczona kolorem zielonym. Wędrując alejkami mijamy jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami, po których pływają łabędzie i kaczki, Polanę Misiową z drewnianą altaną i sanktuarium Matki Bożej. Fajna trasa na miły spacer.
Na szczycie Góry Parkowej przygotowano dla dzieci sporo atrakcji: zjeżdżalnie rynnowe, zjeżdżalnię pontonową i plac zabaw. W okresie jesienno-zimowym czeka tu na Was przepiękna instalacja świetlna. Warto wybrać się, więc tutaj również po zachodzie słońca.
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka to szczyt w dolinie Czarnego Potoku o wysokości 1114 m. n. p.m. Jest oczywiście obowiązkowym punktem programu podczas wizyty w Beskidzie Sądeckim.
Na jej szczyt prowadzi kolejka gondolowa. Czas jej przejazdu to ok 7 min, to najdłuższa i najbardziej nowoczesna kolejka tego typu w Polsce. Wokół znajdziemy także trasy narciarskie, rowerowe i piesze.
Na szczycie czeka nas kilka sympatycznych knajpek i piękne widoki na Beskid, Gorce, a nawet przy dobrej widoczności na Tatry. Z górnej stacji kolejki warto zejść sobie jeszcze ok 700 m zielonym szlakiem do schroniska. Sama Jaworzyna Krynicka jest również świetnym punktem startu na wędrówki w różne rejony Beskidu Sądeckiego.
Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew
To najnowsza atrakcja w Krynicy Zdrój. Przyciąga mnóstwo turystów, trzeba się więc liczyć tutaj ze sporymi tłumami. Została oddana do użytku w 2019 roku, ma 49.5 metra wysokości i znajduje się w dzielnicy Słotwiny. Na górę można dostać się wygodną 4-osobowa koleją krzesełkową, dalej wędrujemy ścieżką edukacyjno-przyrodniczą w koronach drzew aż na sam szczyt wieży. Warto wybrać się tutaj w bezchmurny dzień, bo widoki są naprawdę imponujące. Ale też nie zrażajcie się, jeśli na dole będą panować mgliste warunki pogodowe. Jest wtedy duża szansa na cudowne zjawisko inwersji, którego nam udało się doświadczyć.
Fajną atrakcją dla dzieci jest długa na 60- metrowa zjeżdżalnia rynnowa, stanowiąca element samej wieży widokowej.
Sankostrada
To tor saneczkowy czynny cały rok. To jeden z najdłuższych torów w Polsce, ma długość 1 km, z czego odcinek zjazdowy to aż 800 m. Prawdopodobnie można tu rozpędzić się do 40 km/h. W saneczkach zjeżdżamy pojedynczo lub w parze. Spokojnie, więc można wybrać się tu z małym dzieciaczkiem, a dzięki hamulcom regulować prędkość. Nam z Kacprem tak się spodobało, że wykupiliśmy 10 zjazdów i pędziliśmy na “pełnym gazie” :).
Muzeum Bajek
Znajduje się przy ul. Piłsudskiego 2 przy Nowych Łazienkach Mineralnych. W jego zbiorach znajduje się ponad 3000 eksponatów zabawek z różnych okresów i z różnych krajów. To dla dzieci duża porcja wrażeń, a dla rodziców i dziadków miłe wspomnienie dzieciństwa. Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 17.00, a w wakacje od 9.00 do 20.00.
Księgarnia Drzewiec
Po drugiej stronie budynku Łazienek mieści się niesamowita księgarnia, do której warto zajrzeć. To miejsce ma niesamowite, bajkowe wnętrze i niezwykły klimat. Księgarnia prowadzi Warsztaty Odkrywcy dla dzieci, a dla rodziców spotkania autorskie.
Park linowy
Krynicki Park Linowy mieści się u stóp Jaworzyny Krynickiej przy ul. Czarny Potok, tuż za hotelem Czarny Potok. Składa się z 8 tras o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od 3 letniego malucha wzwyż 🙂
Krynica-Zdrój oferuje również oczywiście świetne szlaki piesze w cały Beskid-Sądecki. Możliwości wędrówek jest tu naprawdę mnóstwo. A gdzie warto wybrać się w okolicy? My szczególnie polecamy Wam to miejsce!
Atrakcje w pobliżu Krynicy-Zdrój
Bacówka nad Wierchomlą
Gdzie nocować ?
Krynica-Zdrój ma do dyspozycji mnóstwo miejsc noclegowych: od agroturystyki, przez pokoje do wynajęcia, domki i luksusowe hotele. Naprawdę wybór jest ogromny.
My mieszkaliśmy w takim oto przepięknym miejscu – OSADA WIELKIE NIEBA