W końcu udało się…udało nam się odwiedzić największy na świecie Legoland, Legoland Billund w Danii. To było olbrzymie marzenie Kacpra, od kilku już lat niezmiennie i wytrwale zafascynowanego tymi popularnymi klockami. Oliwia ku naszej uciesze również powolutku łapie bakcyla :), liczymy, więc że za 2-3 lata przyjedziemy tu po raz kolejny 🙂
Na początek trochę liczb. Park otworzono w 1968r, zajmuje powierzchnię 123 000 m2, na jego terenie znajdziemy ponad 50 atrakcji, a do jego budowy użyto aż 65 mln klocków. Robi wrażenie!!
To typowo rodzinny park rozrywki, nie znajdziecie tu atrakcji wyłącznie dla dorosłych, ale zabawa zarówna dla tych małych jak i dużych jest naprawdę rewelacyjna.
Cały park podzielony został na kilka stref. My przedstawimy te najciekawsze atrakcje 🙂 Zacznijmy od tych, które najbardziej przypadły nam do gustu.
1) NINJAGO WORLD
Najbardziej wyczekiwane przez Kacpra miejsce, zostało udostępnione dla odwiedzających dopiero w tym roku. Do świata Ninjago pobiegliśmy, więc od razu po wejściu do parku. To niesamowita gratka dla fanów tych małych wojowników.
Znajdziecie tu: postacie z bajki, sklepik, ściankę wspinaczkową, laserowy tor przeszkód i niesamowitą grę w technologii 3D. Podróżując małymi wagonikami trafiamy do świata Ninja i walczymy ze “złymi”. Liczy się celność i szybkość.
2) KNIGHT’S KINGTOM
Według nas jedna z fajniejszych części Legolandu.
A znajdziecie w niej:
-
The Dragon
Ten smok zabierze Cię na przejażdżkę do wewnątrza zamku, by następnie zmienić się w szybkiego rollercostera. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 100 cm.
-
The Vikings River Splash
To atrakcja dla dzieci powyżej 115 cm wzrostu. Okrągła łódka płynie z nurtem rzeki, wznosi się windą do góry, by z impetem uderzyć w taflę wody. Jak się okazało stopień zmoczenia zależy od miejsca siedzenia, chłopcy wyszli z tego prawie obronną ręką.
-
King’s Castle Show
Miejsce pokazów i przedstawień.
3) PIRATE LAND
I kolejna świetna strefa parku. A w niej:
-
Pirate Boats
czyli rodzinna podróż łodzią do świata piratów. Śpiewający i muzykujący grajkowie, rekiny, krokodyle, ukryte w jaskini skarby – to wszystko możemy podziwiać z pokładu statku.
-
Pirate Splash Battle
czyli piracka morska bitwa. Poruszamy się łodziami, które zostały wyposażone w armatki. Walczymy z tymi co na morzu i z tymi co na lądzie. Świetna zabawa dla całej rodziny.
-
Pirate Water Falls
To wodny plac zabaw, otwarty od czerwca do sierpnia w godzinach 12.00-17.00, kiedy temperatura nie spada poniżej 15 stopni.
4) LEGOREDO TOWN
czyli miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, a w nim:
-
Lego Canoe
czyli spływ kajakiem na rzece w środku puszczy, w otoczeniu dzikich zwierząt.
-
Legoldmine
-
Ghost House
czyli dom duchów, dla dzieciaków o mocnych nerwach :), powyżej 110 cm. Na końcu ścieżki czeka was nie lada przeżycie. Piski i krzyki gwarantowane 🙂
5) MINILAND
Jest sercem parku, znajdziecie tam cały świat w miniaturze: całe miasteczka, słynne budynki, lotnisko, stacje kolejowe, pływające statki, jeżdżące pociągi, samochody i samoloty.
A poza tym:
-
Monorail
Mała kolejka sunąca po szynach 4 m nad ziemią, z której można podziwiać atrakcje parku.
-
Lego Train
-
Legotop
Najwyższa atrakcja parku, winda, która zabiera Cię na wysokość 36 m nad ziemią i pozwala spojrzeć na park z trochę innej perspektywy.
-
Mini Boats
Łódeczki pływające pomiędzy najbardziej znanymi budynkami świata.
-
Lego Safari
-
Seat Traffic School
To szkoła nauki jazdy dla dzieci w wieku 7-13 lat, po ukończeniu kursu dostajesz swoje własne prawo jazdy :). Atrakcja jest dodatkowo płatna i obowiązuje na nią rezerwacja.
-
Caterpillar
Polecamy z całego serca, wygląda bardzo niepozornie ale ma moc :). Przeznaczony dla dzieci o wysokości od 90 cm, ale Oliwki nie odważyłam się tu posadzić.
6) ADVENTURE LAND
7) POLAR LAND
Niestety w tych dwóch strefach nie udało nam się w całości skorzystać ze wszystkich atrakcji. Najfajniejsze z nich przeznaczone były dla dzieciaków o wzroście od 120 lub 130 cm. Zostawiamy je na później, może za rok lub dwa 🙂
Znajdziecie tu m.in. The Temple – egipską świątynię, remizę strażacką, wodne motorówki – The Jungle Racers, świetne rollercostery, w tym niesamowity Polar x-plorer, szkołę pilotów, i zatokę pingwinów.
8) IMAGINATION ZONE
Mieści się tu Lego Studio czyli największe skandynawskie kino 4D i The Atlantis Sea Life. Wstyd się przyznać ale oceanarium zostawiliśmy sobie na koniec i zapomnieliśmy o nim. Bardzo żałujemy bo to chyba jedna z najbardziej interesujących atrakcji Legolandu. Także pamiętajcie!!! 🙂
3) DUPLO LAND
A oto kilka uwiecznionych przez nas chwil. Bądźcie wyrozumiali. Nie posiadamy jeszcze znakomitych umiejętności montażowych. To dopiero nasze początki 🙂 ale będziemy się doskonalić.
A teraz czas na wskazówki od nas:
PARK:
- zmierzcie swoje dzieci 🙂 i popatrzcie, z których atrakcji będą mogły skorzystać. Wymagany wzrost na część z nich to 110 cm lub 120 cm. Niestety naszemu synowi zabrakło dosłownie 2 cm do tych największych i najfajniejszych rollercosterów.
- myślę, że warto zabawę rozłożyć sobie na 2 dni, aby spokojnie zaliczyć wszystkie atrakcje
- jeśli macie taką możliwość omijajcie weekendy. My spędziliśmy w Legolandzie 2 dni: piątek i sobotę. Różnica w ilości odwiedzających park była ogromna. W sobotę postaliśmy w kolejkach, a sezon wakacyjny jeszcze się przecież nie zaczął
- zabierzcie ze sobą prowiant. Ceny w Danii są niestety spore, warto zabrać jakieś przekąski, tym bardziej, że miejsc do piknikowania na terenie parku jest sporo.
CENY:
- im wcześniej przed wyjazdem kupicie bilety tym będzie taniej
- macie do dyspozycji bilety 1 dniowe lub 2 dniowe
- wybierając się do Legolandu poszukajcie zniżek. Bardzo często w katalogach lego znajdziecie vouchery dla dzieci – darmowa wejściówka na 1 dzień. Warto zajrzeć również na portale zakupów grupowych lub poszukać na allegro lub ebay-u voucheru 2 w cenie 1. Pamiętajcie, że promocje raczej się nie kumulują.
- cena za parking to jednorazowo 50 DKK
- bilety można kupić na oficjalnej stronie Legolandu TU
DOJAZD I NOCLEGI:
- dwie propozycje dojazdu to podróż samolotem lub samochodem.
Samolotem bezpośrednio do Billund dostaniecie się liniami Wizzair z Gdańska. Często trafić można na fajne promocje.
My podróżowaliśmy samochodem. Trasa z Lublina, z dwójką rozbrykanych dzieciaków, z postojami oczywiście zajęła nam ok 12h. Nie było źle! 🙂
- nocleg- na terenie parku znajduje się Legoland Hotel ( drogi), obok Legoland holiday village, a w okolicy kilka hoteli i kempingów.
- jeśli zależy Wam na tańszych noclegach w okolicy parku lub aktualnych promocjach lotów do Billund zajrzyjcie na portal Dziecko w podróży, a dokładnie na stronkę dzieckowpodrozy.pl/legoland-taniej/ , a znajdziecie tam sporo różnych propozycji.
- jeśli chodzi o nocleg my osobiście skorzystaliśmy z serwisu airbnb i wynajęliśmy domek oddalony 1 h drogi od parku, nad morzem. Było taniej, było spokojnie, było pięknie. O tak !
Powiem szczerze, że świetnie było wrócić z zatłoczonego Legolandu i odpocząć na wsi 🙂
Na koniec oczywiście dziękujemy portalowi Dziecko w podróży za wejściówki. Dzieci wróciły zadowolone, rodzice jeszcze bardziej 🙂
Jak ktoś lubi spać pod namiotem to tani camping nieopodal Billund znajduje się w Randbøldal ( http://bit.ly/1U6Xeot )
Zapraszamy do naszej relacji z wycieczki do Legolandu w 2014r. – http://tripswithkids.pl/legoland-billund/
Oj chciałoby się mieć te kilka, a nie kilkadziesiąt lat 🙂
Wystarczy dorobić się kilku takich kilkulatkow ☺
Jeśli chodzi o noclegi – my skorzystaliśmy miejscówki oddalonej o 45 km o nazwie Bed and Breakfast Tistrup. Było cudownie: niesamowicie ludzie, rewelacyjna atmosfera duńskiej wsi. Naprawę polecam. My też byliśmy samochodem, zrobiliśmy przerwę w Hamburgu i nie żałujemy, bo miasto rewelacyjne a Miniatur Wunderland w niektórych aspektach lepszy od Legolandu :)) Nie chcę będąc gościnnie reklamować swojej relacji, więc jeśli ktoś będzie ciekawy – zapraszam na stronę