AKTUALNOŚCI, ŁÓDZKIE, POLSKA

Łódź – największe atrakcje miasta

Łódź to trochę niedoceniane pod względem turystycznym miasto w Polsce. Mimo strategicznego położenia w samym centrum nie przyciąga rzeszy turystów jak choćby Warszawa, Kraków czy Wrocław. Sami nie mieliśmy jakoś specjalnie przekonania, że ma do zaoferowania coś ciekawego i fajnego. Bardzo szybko jednak zmieniliśmy zdanie, bo jej industrialny charakter robi duże wrażenie, a miejsc wartych zobaczenia jest tu naprawdę dużo.

My Łódź odwiedziliśmy dwukrotnie, spędzając tutaj w sumie niewiele czasu, bo tylko 3 dni. To wystarczyło jednak, żeby zauroczyć się tym miastem i nabrać ochoty na więcej.

W tym wpisie zbierzemy dla Was atrakcje, które udało nam się zobaczyć podczas tych dwóch wyjazdów, jednego bez dzieciaków i to jeszcze w tych lepszych czasach, a drugiego już z nimi w czasie pandemii. Od razu zaznaczamy, że oczywiście nie będą tu opisane wszystkie miejsca, które w Łodzi warto zobaczyć, będą te, które nam udało się obejrzeć i te, które najbardziej nam się spodobały.

Łódź i jej największe atrakcje,

co koniecznie trzeba zobaczyć w Łodzi?

Kamienice na ul. Piotrkowskiej

Ulica Piotrkowska to chyba najsłynniejsze i najbardziej znane miejsce w Łodzi. Można śmiało stwierdzić, że jest symbolem miasta i jego największą wizytówką. Kto jej zresztą nie zna? Jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, mierzy sobie aż 4,2 km. To tutaj skupia się całe towarzyskie życie Łodzi, to tutaj mieszczą się restauracje, bary i butiki. A ze względu na unikalną zabudowę ul. Piotrkowska została w całości wpisana do rejestru zabytków. Znajdują się przy niej piękne kamienice, pałace i wille fabrykantów.

Tą najsłynniejszą i najbardziej charakterystyczną jest Kamienica pod Gutenbergiem, obok której nie da się przejść obojętnie. Budynek został wybudowany w latach 1893-1896 i był siedzibą pierwszej łódzkiej gazety „Lodzer Anzeiger”. Jego potoczna nazwa wzięła się od figury wynalazcy druku Jana Gutenberga, umieszczonej na elewacji kamienicy.

Oczywiście tych ważnych i znanych budynków jest tu dużo więcej, należą do nich m.in. kamienica Scheiblera, Konstadta, Kohna, pałac Geyerów, pałac Heinzla, Kindermanna i wiele innych. Nie będę Wam ich wszystkich opisywać, zainteresowanych odsyłam do internetu.

Rzeźby na ul. Piotrkowskiej

Ulica Piotrkowska to nie tylko same kamienice i restauracje ale i bardzo ciekawe oraz oryginalne rzeźby. Niezwykle urozmaicają one tę zazwyczaj głośną i bardzo zatłoczoną arterię. Zostały stworzone w ramach projektu Galeria Wielkich Łodzian i stanowią grupę plenerowych rzeźb z brązu, upamiętniających znane osoby związane z Łodzią. Ustawiono je w 1999 roku i jest ich obecnie 6. Są to:

  • Twórcy Łodzi Przemysłowej
  • Pomnik Lampiarza
  • Fortepian Rubinsteina
  • Ławeczka Tuwima
  • Kuferek Reymonta
  • Fotel Stefana Jaracza

Fajną rzeźbą, która z pewnością zaciekawi dzieciaki jest natomiast Miś Uszatek, który został umieszczony na ul. Piotrkowskiej w ramach projektu “Łódź bajkowa”, nawiązując do dorobku działającej w Łodzi wytwórni filmowej Se-Ma-For. Zajmowała się ona głównie produkcją animowanych filmów dla dzieci i dorosłych.

Łódź

Aleja Gwiazd

Ze względu na to, że w Łodzi mieści się znana w całej Polsce Akademia Filmowa i Łódź od dawna związana jest mocno z polskim filmem, stworzono tutaj na podobieństwo hollywodzkiej Alei Gwiazd – Łódzką Drogę Sławy. Oczywiście zamiast amerykańskich nazwisk znalazły się nasze, te polskie. Aleja Gwiazd mieści się po obu stronach ul. Piotrkowskiej na odcinku od ulic 6 Sierpnia i Traugutta oraz w Pasażu Rubinsteina. Obecnie liczy sobie 65 gwiazd, ale ich ilość ciągle rośnie. Po stronie parzystej alei znajdują się nazwiska reżyserów i operatorów, po przeciwnej natomiast aktorów. Pierwszą swoją gwiazdę odsłonił tutaj znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Łódź

OFF Piotrkowska

To jedno z tych niezwykłych miejsc w Łodzi. Na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramisha otworzyły się pracownie projektantów mody, kluby muzyczne, restauracje, butiki, klubokawiarnie. To najmodniejszy kulturalnie punkt Łodzi.

Łódź

Pasaż Róży

Pasaż Róży to niesamowite podwórko, które mieści się na samym początku ulicy Piotrkowskiej pod numerem 3. Wszystkie ściany w tymże podwórzu zostały pokryte kawałkami luster. Efekt jest niesamowity, szczególnie wtedy gdy na elewację kamienicy pada światło słoneczne. Autorem tego projektu jest Joanna Rajkowska, a nawiązuje w nim do swoich osobistych doświadczeń, do choroby córki Róży, a dokładnie jej chorej siatkówki. Fragmenty luster dają złudzenie zniekształconych i niedopasowanych, a wynikają ze zjawiska rozbicia luster. Trzeba postarać się aby złożyć je w jedną całość. Tak prawdopodobnie na co dzień pracuje oko chorej dziewczynki.

Dworzec Łódź Fabryczna

To trochę dziwne wymieniać dworzec jako jedną z głównych atrakcji miasta, ale rzeczywiście warto tu zajrzeć. Dworzec Łódź Fabryczna jest jednym z ładniejszych i tych nowocześniejszych w Polsce. Otrzymał tzw kategorię Premium.

Łódź

Manufaktura

I kolejne trochę nieoczywiste miejsce do zobaczenia w Łodzi to centrum handlowe Manufaktura. Oczywiście nie jest to zwykła galeria handlowa, mieszczą tu się bowiem muzea ( Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki), kino i teatr. Odbywają się liczne imprezy i koncerty, oczywiście tak było w czasach przedpandemicznych. Teraz oczywiście działalność Manufaktury jest mocno ograniczona

Łódzkie murale

Przechadzając się ulicami Łodzi nie trudno nie zauważyć murali. W całej Łodzi można ich naliczyć powyżej stu. Jeden z pierwszych murali łódzkich powstał w 2001 roku przy ul.Piotrkowskiej 152 i przez pewien czas był tym największym na świecie.

Łódź

EC1 – Miasto Kultury

To tereny starej elektrowni złożone z dwóch bloków EC1 Wschód i Zachód. Obecnie mieści się tu najnowocześniejsze planetarium w Polsce, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Centrum Nauki i Techniki. Znajdują się tu także sale konferencyjne i hale do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. My odwiedziliśmy je kilka lat temu, uczestnicząc w See Bloggers.

Stajnia jednorożców i pomnik jednorożca

Na rogu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza powstał nowoczesny dworzec tramwajowy, przez Łodzian został nazwany “Stajnią Jednorożców”. Dlatego w 2009 roku stanął tu zaprojektowany przez japońskiego artystę pomnik jednorożca. Koniecznie zajrzyjcie w to miejsce.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Architektury Drewnianej

Tej atrakcji najbardziej żałujemy. Niestety z powodu Covida nie była dostępna dla zwiedzających. Przy ul. Piotrkowskiej 282 mieści się Łódzkie Muzeum Włókiennictwa, które posiada najbogatszą na świecie kolekcję współczesnej tkaniny artystycznej. Na jego tyłach natomiast znajduje się Skansen Architektury Drewnianej. Udało nam się tylko zrobić kilka fotek zza ogrodzenia. To miejsce, do którego na pewno kiedyś wrócimy.

Zoo Łódź, a już wkrótce Orientarium

Ostatnie miejsce, które chcielibyśmy Wam polecić to łódzkie zoo, a to przede wszystkim z uwagi na tworzące się tutaj Orientarium, które dostępne będzie dla zwiedzających już prawdopodobnie we wrześniu. Mieliśmy przyjemność obejrzeć ten obiekt od środka i uwierzcie nam na słowo, trzeba będzie je odwiedzić. A po więcej informacji zapraszam Was do naszego wpisu.

Oczywiście samo zoo działa tu przez cały czas i jeśli tylko macie ochotę, polecamy, zajrzyjcie również tutaj.

Ot i cała Łódź, jakiej doświadczyliśmy. To miasto ma niezwykły charakter i klimat. Na pewno tu wrócimy, bo miejsc na naszej liście do zobaczenia jest jeszcze naprawdę sporo.

Leave a Reply