AKTUALNOŚCI, BAŁKANY 2019, EUROPA, MACEDONIA, PODRÓŻE- w składzie 2+2

Macedonia- “TOP 4” najlepszych atrakcji.

Macedonia to taki niepozorny kraj, w sumie niewielki, bez dostępu do morza, wciśnięty gdzieś pomiędzy olbrzymią Grecję, Albanię, Bułgarię, a także znane głównie z wojennej historii Kosowo.

Spędziliśmy tu niewiele, bo zaledwie 3 dni i mieliśmy w planach 4 najważniejsze miejsca. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, czy Macedonia nas zaintryguje i zaciekawi, jakie wrażenie zrobią na nas jego mieszkańcy. Wystarczyły te 3 dni, żeby nabrać ochoty na więcej, a dlaczego dowiecie się za chwilę.

Macedonia - Ochryda
Macedonia -malowany meczet
Macedonia-Skopje

Oto jedyne miejsca, które udało nas się w Macedonii zobaczyć. Opiszemy je dla Was dokładniej w kolejnych wpisach. Uznajemy je za największe atrakcje tego kraju i chyba nie tylko my mamy takie zdanie.

Oto nasze “TOP 4” Macedonii:

Ochryda i jezioro Ochrydzkie

Ochryda to nieduże miasteczko, położone nad jeziorem Ochrydzkim i uznawane za to najpiękniejsze w całej Macedonii. Wpisane na listę UNESCO ściąga turystów z całego świata. Jego największą wizytówką jest cerkiew św. Jana Kaneo. Zlokalizowana na brzegu jeziora świątynia jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Macedonii. Teatr rzymski, przepiękne cerkwie, wąskie uliczki Starego Miasta i ciekawa promenada wzdłuż jeziora to miejsca, które z całą pewnością trzeba tu zobaczyć.

 
Macedonia -Ochryda

No i oczywiście idealnie byłoby odpocząć gdzieś na uboczu na jednej z plaż jeziora Ochrydzkiego.

Macedonia - nad jeziorem Ochrydzkim

Z czego jeszcze słynie Ochryda? Ano z pereł, które malowane są specjalną emulsją, pochodzącą z łusek pastramki, endemicznej ryby żyjącej w tutejszym jeziorze. Ochrydzkie perły to obowiązkowa pamiątka z pobytu w Macedonii. Pamiętajcie tylko aby kupić je w tych oryginalnych miejscach.

Macedonia - w drodze, nad jeziorem Ochrydzkim

Kanion Matka

Jak my uwielbiamy takie miejsca. Miejsca, na widok których szczęka opada ci do samej ziemi. Takim właśnie miejscem jest Kanion Matka. Bardzo łatwo tu dotrzeć, bo kanion położony jest zaledwie 15 km od Skopje. Od parkingu czeka Was krótki spacerek, a tuż za tamą i wybudowaną tu elektrownią rozpościera się przepiękny widok na jezioro. Widok jest spektakularny gdyż jezioro ze wszyskich stron otaczają wysokie górskie zbocza. Propozycji na dokładniejsze poznanie kanionu jest dwie: spacer wzdłuż jeziora, bądź rejs łódką. Nas niestety zastała na miejscu potężna burza i obeszliśmy się smakiem. To kolejny powód żeby tu wrócić.

 
Macedonia - Kanion Matka
Macedonia - Kanion Matka

Skopje

Jak Macedonia to oczywiście koniecznie jej stolica czyli Skopje. To miasto skrajności. Z jednej strony potężne budowle, olbrzymie pomniki, piętrowe autobusy. Z drugiej zaś orientalna, muzułmańska starówka, zamieszkała głównie przez Albańczyków.

 

Mówi się, że w mieście jest więcej pomników niż drzew. Maszerując pomiędzy nimi ma się wrażenie przebywania w jakimś antycznym świecie. Zdecydowanie kogoś tutaj poniosło, bo miasto wydaje mi się poszło w dość dziwnym kierunku. Nie można mu jednak odmówić charakteru.

 

Malowany meczet

Kolejne niezwykłe miejsce w Macedonii to malowany meczet w Tetovo. Już samo miasto jest jakieś inne, a na ulicach panuje taki chaos, że ciężko się w tym wszystkim nie pogubić. A sam meczet? Niesamowity, to jedna z najciekawszych świątyń na Bałkanach. Co go wyróżnia spośród innych? Niezwykłe malowidła zarówno na jego fasadzie, jak i wewnątrz, na sklepieniu i ścianach.

Macedonia - malowany meczet
Macedonia - malowany meczet

Czujemy duży niedosyt po tych dosłownie kilku dniach w Macedonii. Wiemy, że jest tu jeszcze kilka miejsc, które na pewno chcielibyśmy zobaczyć, a i te liźnięte mamy w planach poznać dokładniej.

Musimy przyznać, że Macedonia oferuje też bardzo pyszną kuchnię, której zasmakowaliśmy zdecydowanie za mało. I to kolejny powód, żeby tu wrócić.

 

Macedonia jest niezwykła, dla nas osobiście bardzo intrygująca. Nie mieliśmy w stosunku do niej żadnych oczekiwań, może dlatego tak bardzo nas zauroczyła.

Powiązane wpisy

Leave a Reply