Majówka stała się dla wielu Polaków taką małą rodzinną tradycją. Wszyscy czekamy na ten pierwszy weekend z wielką niecierpliwością. To przecież okazja do krótszego bądź dłuższego wypoczynku. W tym roku gdyby udało Wam się wywalczyć 3 dni urlopu, zyskujecie pełne 9 dni wakacji. Powiem szczerze, ja planowałam to już od dawna i my mamy zamiar wykorzystać ten czas maksymalnie.
A Wy? Macie już plany na tegoroczną majówkę? Jeśli nie, chcielibyśmy Wam przedstawić zestawienie 10 miejsc, które naszym zdaniem sprawdzą się w tym okresie idealnie. Wybraliśmy lokalizacje zarówno z Polski jak i spoza. Niektóre nie wymagają dużych nakładów finansowych, przy innych możecie troszkę poszaleć. To miejsca nadające się na krótki trzydniowy wypad ale i na dłuższy, pięcio lub siedmiodniowy. Moim zdaniem każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Mam nadzieję, że nasze pomysły będą dla Was fajną inspiracją aby zmobilizować się i choć na chwilkę ruszyć w świat.
Majówka – oto nasze podróżnicze propozycje:
1. Słowenia
To europejska perełka, kraj wielkości naszego województwa, w którym znajdziecie tak naprawdę wszystko: góry, jeziora, jaskinie, urokliwe miasteczka, zamki, plaże i morskie wybrzeże. Najlepszym i zarazem najtańszym sposobem dotarcia na Słowenię są własne cztery kółka. Nam trasa z Lublina zajęła ok 12h, ale podzieliliśmy ją na dwa etapy. Ci bardziej wytrwali są w stanie zrobić ją jednego dnia.
Podczas ubiegłorocznej majówki spędziliśmy w tym maleńkim kraju 5 niesamowitych dni. Słowenia nas zachwyciła, zobaczcie zresztą sami…
Więcej o Słowenii przeczytacie TUTAJ.
2. Polesie Lubelskie
Jeszcze niezadeptane i mało turystyczne. Myślę, że nie będziecie się tu przepychać między tłumem turystów ani z pewnością stać w korkach. A miejsce jest niezwykłe. Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego są również rewelacyjnie przygotowane i oznaczone. Koniecznie pospacerujcie i poobserwujcie piękną przyrodę. Zabierzcie ze sobą prowiant na piknik, rower i lornetkę. Znajdziecie tu miejsca do biwakowania, kładki, pomosty i wieże widokowe. My polecamy Wam szczególnie ścieżki: Czahary, Perehod, Dąb Dominik i Spławy. Jeśli szukacie zacisznego miejsca na totalny relaks oraz reset Polesie będzie idealnym rozwiązaniem.
Więcej o Poleskim Parku Narodowym poczytacie TUTAJ.
3. Budapeszt
Stolica Węgier, miasto pełne atrakcji, zabytków, pysznej kuchni, a także wybornego wina. Idealnie sprawdzi się na 3 dniowy wypad. Dotarcie do Budapesztu zajmie Wam z centrum Polski ok 9 h, ale z południa już tylko 6. Naprawdę warto! Warto choćby przez te 2-3 dni podreptać po Budzie i Peszcie, wjechać na wzgórze zamkowe, pospacerować wzdłuż Dunaju oraz posiedzieć na trawce w Holnemvolt Park.
Więcej o Budapeszcie znajdziecie TUTAJ.
4. Podlasie
Ten region położony w północno-wschodniej części Polski, graniczący z Białorusią jest niezwykle malowniczy, zielony i nieco egzotyczny.
Numerem jeden jest tu oczywiście Puszcza Białowieska, koniecznie musicie zobaczyć piękno tego miejsca. Najbardziej popularnym szlakiem są” Żebra żubra”, prowadzące do rezerwatu pokazowego tego dostojnego zwierza. Warto wdepnąć również do Białowieży, odwiedzić tutejszy park oraz zwiedzić Sioło Budy- skansen, który jednocześnie pełni funkcje pensjonatu.
Numerem dwa są Kruszyniany – niezwykła wioska, w której stykają się aż 3 religie, czyli islam, katolicyzm i protestantyzm, a jej wyznawcy od lat żyją w zgodzie. Mieszka tu mniejszość tatarska i mieści się najstarszy drewniany meczet w Polsce.
Co warto jeszcze spróbować w Kruszynianach? Niezwykłej tatarskiej kuchni, nieco egzotycznej i zupełnie innej od tej, którą znamy. Czy ktoś z Was zajadał kiedyś pierekaczewnik czy manty?
Nasze wpisy o Podlasiu znajdziecie TUTAJ.
5. Billund w Danii
Coś idealnego na rodzinny wypad z dzieciakami. Miejsce, w którym będziecie się bawić znakomicie. Główną atrakcją jest oczywiście Legoland, który spokojnie pochłonie Was na 2 dni. W pobliżu Legolandu jest także Lalandia – świetny aquapark, Safari Zoo w Givskud, a także duńskie wybrzeże idealne na odpoczynek z dala od tłumów.
Jak dostać się do Billund? Własnym autem lub samolotem tanich linii lotniczych Wizzair z Gdańska, Warszawy, Poznania bądź Krakowa.
Więcej o Danii TUTAJ.
6. Jura Krakowsko- Częstochowska
Skałki, zamki, jaskinie, szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe – tak w skrócie można zobrazować ten przepiękny region w południowej części Polski. Będąc tu nie można pominąć zamku w Ogrodzieńcu, w Pieskowej Skale oraz pięknych formacji skalnych w Ojcowie. Warto wdrapać się również do jaskini Łokietka.
Naszymi absolutnymi faworytami na Jurze są dwie malownicze i nie tak bardzo zatłoczone trasy: pierwsza między zamkami Bobolice i Mirów, druga natomiast na Górę Zborów.
7. Czeska i saksońska Szwajcaria
To przepiękny park narodowy położony na styku granic naszych dwóch sąsiadów: Czech i Niemiec. Trasa z Polski nie jest bardzo męcząca i z centrum naszego kraju zajmuje ok 6h. Jadąc tutaj, nie spodziewaliśmy się zobaczyć czegoś tak wyjątkowego. Skalne miasta, wąwozy, twierdze, a także cudowne widokowo trasy – to wszystko nas oczarowało. Po stronie czeskiej największymi atrakcjami są: Pravcicka Brama, wąwóz rzeki Kamenice, Pańska Skała i miasteczko Hreńsko, po stronie niemieckiej natomiast: Drezno, twierdza Konigstein, most Bastei i kurort Rathen.
8. Wyspy Kanaryjskie
Mając do dyspozycji 9 dni urlopu, śmiało możecie pokusić się o jakąś dalszą podróż. Czemu nie! My proponujemy Wyspy Kanaryjskie, na które dotrzecie z większości lotnisk w Polsce tanimi liniami Wizzair, bądź Ryanair. Odpowiednio wcześnie kupione bilety nie powinny bardzo mocno nadszarpnąć waszego budżetu. Na Wyspach Kanaryjskich pogodę macie jak w banku, cały rok panują tam przyjemne, wiosenno-letnie temperatury. Oprócz plażowania i kąpieli w oceanie macie olbrzymie możliwości aktywnego spędzania czasu. Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura czy Gran Canaria mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Wulkany, góry, urokliwe miasteczka, jaskinie, a także magiczny, wyspiarski klimat.
Szczegółowe relacje z Wysp Kanaryjskich znajdziecie TUTAJ.
9. Tropical Island
Majówka nie zawsze jednak będzie piękna i słoneczna. Prognozy pogody mogą zepsuć nasz zapał oraz ambitne plany na wędrówki. Alternatywą na deszczowe dni jest Tropical Island – olbrzymi aquapark, położony ok 60 km od Berlina.
W środku tej niesamowitej kopuły możecie zamieszkać, pójść do restauracji, odpocząć na plaży, popływać, polatać balonem, czy nawet zrelaksować się w potężnym kompleksie saun. Dla dzieciaków przygotowano tu również moc atrakcji, na pewno nie będą się nudzić.
Szczegółowo o Tropical Island piszemy TUTAJ.
10. Góry Świętokrzyskie
Ostatnia pozycja, ale niekoniecznie najsłabsza to Góry Świętokrzyskie. Co mają do zaoferowania? Przede wszystkim szlaki turystyczne, z którymi poradzą sobie bez problemu osoby mniej sprawne i młodsze dzieciaki. Można tu wdrapać się na najwyższy szczyt Łysicę z charakterystycznym krzyżem i Łysą Górę, gdzie mieści się najstarsze sanktuarium w Polsce. Obowiązkowym punktem programu są oczywiście świętokrzyskie gołoborza i słynne zamki w Krzyżtoporze oraz Chęcinach. W miejscowości Krajno znajdziecie natomiast ciekawy Park Rozrywki i Miniatur.
O Górach Świętokrzyskich poczytacie TUTAJ.
Oto nasze propozycje, o większości z tych miejsc przeczytacie szczegółowo na naszym blogu i bardzo serdecznie Was do tego zachęcamy.
Część z listy zaliczone 🙂 Szwajcaria Saksońska – jeden z najbardziej niedocenianych przez polskich turystów regionów. Polecam jeszcze kilka opcji typu Felsenlabirynth a po drodze z dziećmi koniecznie Kulturinsel i Zoo w Goerlitz. Jakby co odsyłam na https://wypadzdomu.com.pl/ Ale żeby nie wyglądało na komentarz reklamujący bloga 🙂 – Kanary też są cudowne, Lanzarote to mój faworyt jeśli chodzi o destynacje w Unii Europejskiej (choć geograficznie daleko jest od Starego Kontynentu). Tropical Island w porównaniu do naszych i nie tylko naszych dużych aquaparków stanowi moim zdaniem tylko ciekawostkę – bez jakiś większych rewelacji.
Legoland – tak jak pokazaliście – najlepiej w połączeniu z Givskud Zoo (opcja WakeUp Zoo jest rewelacyjna), Lalalandią i z wyspami. Generalnie ten region Danii jest kapitalny. Za to po drodze fajnie zajrzeć do Hamburga i Miniatur Wunderland, choć… właściwie wizyta tam zepsuła nam trochę wizytę w Legolandzie – miniatury były o niebo lepsze 🙂 Może więc lepiej w drodze powrotnej 🙂
Jura Krakowsko-Częstochowska jest również na swój sposób urocza, aczkolwiek zamek w Ogrodzieńcu trochę psuje “wesołe miasteczko”, ale poniekąd rozumiem włodarzy chcących przyciągnąć turystów z dziećmi.
Zaciekawiliście mnie bardzo Pojezierzem Lubelskim – dopisuję do listy celów, na której od dawna jest Podlasie. Słowenię spróbuję za to już w tym roku ugryźć, jeśli tylko zdołam zdobyć bilety na mecz 🙂
Za to zaciekawiliście mnie bardzo z
Dzięki za sporo ciekawych inspiracji. Niemcy są dla nas jeszcze nieodkrytym zakątkiem. Musimy w końcu bardziej je ogarnąć. Słowenię polecamy bardzo, dla nas jest rewelacyjna.Pozdrawiamy serdecznie