Będąc na Podlasiu bardzo chciałam odwiedzić Kruszyniany. Czytałam o nich już od jakiegoś czasu i nie mogłam uwierzyć, że takie miejsce znaleźć można w Polsce i to całkiem niedaleko. Czemu tak późno się o nim dowiaduje..?
Kruszyniany to niewielka wioska, blisko białoruskiej granicy, w gminie Krynki, jakieś 50 km od Białegostoku. Zamieszkuje ją 30 rodzin, w tym obecnie 4 rodziny tatarskie.
Kruszyniany, co w nich jest takiego wyjątkowego? Dla mnie wszystko!
To, że stykają się tu 3 religie: muzułmańska, protestancka i katolicka.
To, że od lat muzułmanie, protestanci i katolicy żyją tu w zgodzie.
To, że mieszka tu mniejszość tatarska.
To, że mieści się tu najstarszy w Polsce drewniany meczet.
To, że można tu skosztować wyjątkowej tatarskiej kuchni.
Jakie, więc atrakcje czekają na Was w Kruszynianach?
1) Po pierwsze muzułmański meczet.
Jest najstarszym, do dziś zachowanym meczetem tatarskim w Polsce. Zbudowany został w XVIII wieku, na planie prostokąta, o wymiarach 10 x 13 m. Ozdabiają go 2 wieżyczki, wykończone półksiężycami. Meczet jest bardzo dobrze zachowany, zwiedzać można również jego wnętrza. Opiekuje się nim pan Dżemil Gembicki z żoną i to on pięknie o nim opowiada.
Meczet zwiedzać można praktycznie cały rok. W sezonie letnim otwarty jest codziennie od 9.00 do 19.00, poza sezonem można zadzwonić do pana przewodnika i umówić się indywidualnie na spotkanie.
CENNIK:
- bilet normalny – 5 zł
- bilet ulgowy – 3 zł
- grupy zorganizowane i wycieczki – 100 zł
W cenie biletu pan Dżemil opowie Wam historię meczetu w Kruszynianach, Tatarów w Polsce, przedstawi ich kulturę, zwyczaje i religię. Ogromnie interesujące!
2) Po drugie cmentarz muzułmański – mizar
Tuż za meczetem znajdziecie mizar – jeden z trzech muzułmańskich cmentarzy w Polsce. Zwozi się tu zmarłych z różnych zakątków kraju, a najstarszy kamień nagrobny pochodzi z 1699 roku.
3) Po trzecie Tatarska Jurta
Tatarska Jurta to gospodarstwo agroturystyczne, działające w Kruszynianach.
Tatarska Jurta może pochwalić się wieloma wybitnymi gośćmi. Odwiedził ją m.in książe Karol, Adam Małysz, Pascal Brodnicki, Robert Makłowicz. Jej gospodynią jest pani Dżanetta, mistrzyni świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej.
Obok działa niewielkie muzeum, w którym obejrzycie stroje i rekwizyty tatarskie oraz poznacie historię tej niezwykłej wioski.