AKTUALNOŚCI, PODLASIE, POLSKA

Podlasie na weekend – Kruszyniany – niezwykła wioska.

Meczet-Kruszyniany

Będąc na Podlasiu bardzo chciałam odwiedzić Kruszyniany. Czytałam o nich już od jakiegoś czasu i nie mogłam uwierzyć, że takie miejsce znaleźć można w Polsce i to całkiem niedaleko. Czemu tak późno się o nim dowiaduje..?

Kruszyniany to niewielka wioska, blisko białoruskiej granicy, w gminie Krynki, jakieś 50 km od Białegostoku. Zamieszkuje ją 30 rodzin, w tym obecnie 4 rodziny tatarskie.

Kruszyniany, co w nich jest takiego wyjątkowego? Dla mnie wszystko!

To, że stykają się tu 3 religie: muzułmańska, protestancka i katolicka.

To, że od lat muzułmanie, protestanci i katolicy żyją tu w zgodzie.

To, że mieszka tu mniejszość tatarska.

To, że mieści się tu najstarszy w Polsce drewniany meczet.

To, że można tu skosztować wyjątkowej tatarskiej kuchni.

Jakie, więc atrakcje czekają na Was w Kruszynianach?

1) Po pierwsze muzułmański meczet.

Jest najstarszym, do dziś zachowanym meczetem tatarskim w Polsce. Zbudowany został w XVIII wieku, na planie prostokąta, o wymiarach 10 x 13 m. Ozdabiają go 2 wieżyczki, wykończone półksiężycami. Meczet jest bardzo dobrze zachowany, zwiedzać można również jego wnętrza. Opiekuje się nim pan Dżemil Gembicki z żoną i to on pięknie o nim opowiada.

Meczet zwiedzać można praktycznie cały rok. W sezonie letnim otwarty jest codziennie od 9.00 do 19.00, poza sezonem można zadzwonić do pana przewodnika i umówić się indywidualnie na spotkanie.

CENNIK:

  • bilet normalny – 5 zł
  • bilet ulgowy – 3 zł
  • grupy zorganizowane i wycieczki – 100 zł

W cenie biletu pan Dżemil opowie Wam historię meczetu w Kruszynianach, Tatarów w Polsce, przedstawi ich kulturę, zwyczaje i religię. Ogromnie interesujące!

2) Po drugie cmentarz muzułmański – mizar

Tuż za meczetem znajdziecie mizar – jeden z trzech muzułmańskich cmentarzy w Polsce. Zwozi się tu zmarłych z różnych zakątków kraju, a najstarszy kamień nagrobny pochodzi z 1699 roku.

3) Po trzecie Tatarska Jurta

Tatarska Jurta to gospodarstwo agroturystyczne, działające w Kruszynianach.

Oprócz miejsc noclegowych znajdziecie tutaj rewelacyjną restaurację, serwującą orientalne specjały kuchni tatarskiej: pierekaczewniki, kołduny tatarskie, kryszonkę, tatarskie pierogi i wiele innych. Naszym dzieciakom szczególnie posmakowały manty z truskawkami. Pycha!

Tatarska Jurta może pochwalić się wieloma wybitnymi gośćmi. Odwiedził ją m.in książe Karol, Adam Małysz, Pascal Brodnicki, Robert Makłowicz. Jej gospodynią jest pani Dżanetta, mistrzyni świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej.

Obok działa niewielkie muzeum, w którym obejrzycie stroje i rekwizyty tatarskie oraz poznacie historię tej niezwykłej wioski.

Powiązane wpisy

Leave a Reply