AKTUALNOŚCI, POLSKA, ŚWIĘTOKRZYSKIE

Sandomierz w jeden dzień – co zobaczyć?

Sandomierz – niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim, położone na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Wisłą. Malownicze, urokliwe, uważane za jedno z ładniejszych w Polsce i nazywane “małym Rzymem”. Ostatnio zyskało bardzo dużą popularność, a to przede wszystkim dzięki nagrywanemu tu serialowi “Ojciec Mateusz”.

My Sandomierz odwiedziliśmy w wyjątkowych okolicznościach, z okazji moich urodzin i tym razem bez dzieciaków. Był to więc romantyczny wypad tylko we dwoje. Ale nie marnowaliśmy czasu i oprócz picia wina, co nieco udało nam się zobaczyć. 😉

Oto nasze propozycje ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia w Sandomierzu w jeden dzień:

Rynek

Niewielki, ale bardzo sympatyczny. Oczywiście najważniejszym jego punktem jest piękny, renesansowy Ratusz. Wybudowany w XVI w dziś mieści Muzeum Okręgowe, Salę Ślubów i klub Lapidarium. Dookoła niego przycupnęły zabytkowe kamienice. Szczególną uwagę przykuwa najpiękniejsza z nich kamienica Ossolińskich.

Sandomierz - rynek
Sandomierz - rynek
Sandomierz - rynek
Sandomierz - rynek
Sandomierz - rynek

W jednej z kamienic niedaleko ratusza mieści się natomiast muzeum Ojca Mateusza. Ciekawe miejsce, które polecamy wszystkim, nie tylko fanom serialu.

Brama Opatowska

To prawdopodobnie najlepiej zachowana brama gotycka w Polsce. Koniecznie udajcie się na jej wierzchołek, bo widoki na całe miasto są zachwycające.

Sandomierz - Brama Opatowska
Sandomierz - Brama Opatowska
Sandomierz - Brama Opatowska

Ucho Igielne

To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Sandomierzu i jedna z mniejszych bram jaką można dostać się na Stare Miasto. Zwane inaczej “Furtą Dominikańską” znajduje się w murach obronnych przy ulicy Zamkowej. Kiedyś służyła do komunikacji między braćmi z dwóch klasztorów Dominikańskich: jednego położonego poza murami, a drugiego wewnątrz murów. Przechodząc przez bramę dojdziemy do wąwozu świętojakubskiego, a nim do kościoła św Jakuba, ciekawie położonego na zboczu wzgórza i pięknie otoczonego winnicami.

Sandomierz - Ucho Igielne

Krzemień pasiasty

Niewielu pewnie z Was wie, że Sandomierz jest światową stolicą krzemienia pasiastego. Ten rodzaj kamienia występuje tylko w jednym miejscu na świecie, właśnie na ziemi sandomierskiej. Człowiekiem, który wprowadził go jako element biżuterii był sandomierski artysta Cezary Łutowicz. To właśnie naprzeciwko jego pracowni umieszczono wielki pierścień z olbrzymim krzemieniem pasiastym. Całość waży 80 kg, a sam kamień 30 kg, cała ekspozycja robi ogromne wrażenie.

Zamek Królewski

Założony na wzgórzu przez Kazimierza III Wielkiego, na terenie dawnego grodu. Później był wielokrotnie przebudowywany. Od XVII wieku nie rezydowali już w nim królowie i stał się budynkiem użyteczności publicznej. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną i siedzibę Muzeum Okręgowego.

Sandomierz - Zamek Królewski

Wąwóz Królowej Jadwigi

To najsłynniejszy wąwóz lessowy w Sandomierzu, położony tak naprawdę kilka kroków od Starego Miasta. Niestety w momencie naszego pobytu wąwóz był zamknięty, dlatego udało nam się tylko do niego zajrzeć ale niestety nie przespacerować.

Sandomierz - wąwóz Królowej Jadwigi

Bulwar nad Wisłą

Bulwar im J. Piłsudskiego powstał całkiem niedawno, dzięki gruntownej rewitalizacji tego terenu. Stanowi obecnie fajną atrakcję Sandomierza. Na jego terenie znajdziecie przystań, promenadę, a także budynek Sportów Wodnych. I co jest jego największym plusem ma zdecydowanie najlepszy widok na zamek.

Sandomierz
Sandomierz

I jak Wam się podobał Sandomierz?

Nam bardzo! Oczywiście jak zwykle czasu mieliśmy zdecydowanie za mało. Nie odwiedziliśmy trasy podziemnej, ani domu Długosza, nie zawitaliśmy również w Góry Pieprzowe. Ale wrócimy, na pewno wrócimy!

Powiązane wpisy

Leave a Reply