AKTUALNOŚCI, AUSTRIA, EUROPA

Wiedeń na weekend – największe atrakcje

Wiedeń – stolica Austrii, jedno z piękniejszych europejskich miast pełne zabytków i atrakcji. Kto z Was jeszcze nie był i nie widział? Nadrabiajcie zaległości, bo naprawdę warto.

Do Wiednia wybraliśmy się na majówkę, mieliśmy do dyspozycji niepełne trzy dni. Zdajemy sobie sprawę, że to mało, żeby zobaczyć wszystko co najważniejsze i trochę żałujemy, że nie zaplanowaliśmy tu dłuższego postoju. Nie spodziewaliśmy się jednak, że Wiedeń tak bardzo nam się spodoba. Przejeżdżaliśmy przecież przez niego wielokrotnie, ale nigdy nie udało nam się wdepnąć do jego centrum.

Co zobaczyć w Wiedniu? Gdzie wybrać się z dziećmi? Jak spędzić weekend? W tym wpisie znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Wiedeń i jego największe atrakcje. Co koniecznie musisz tu zrobić?

Wybierz się na cały dzień na teren parku Schönbrunn.

To pierwsze miejsce, do którego udaliśmy się w Wiedniu. Mieliśmy do dyspozycji późne popołudnie, a do pałacu dzieliło nas zaledwie 15 minut drogi na piechotę.

Pałac Schönbrunn to jedna z piękniejszych budowli barokowych w Europie. To letnia rezydencja Habsburgów, w której mieszkali kiedyś Maria Teresa czy cesarz Franciszek Józef. W samym pałacu znajduje się aż 1441 pomieszczeń, z których 45 udostępniono turystom do zwiedzania.

Wiedeń - park Schönbrunn
Wiedeń - pałac Schönbrunn
Wiedeń - park Schönbrunn

Pałac otoczony jest przepięknym parkiem. Wstęp na jego teren jest wolny, a znajdziecie tam cudne ogrody, rzeźby i fontanny. W parku znajduje się także ogród zoologiczny, labirynty i palmiarnia. Na te atrakcje było jednak dla nas już za późno. Jeśli wy będziecie dysponować większą ilością czasu bardzo Wam je polecamy. Tak naprawdę można spędzić tu cały dzień, nie nudząc się przy tym ani chwili.

Wiedeńskie Zoo jest jednym z najbardziej nowoczesnych ogrodów zoologicznych na świecie.

W 2022 roku już po raz kolejny zostało wybrane najlepszym zoo w Europie. Żyje tu ponad 700 gatunków zwierząt, a ich wybiegi są wyjątkowo duże i bardzo zbliżone do środowiska naturalnego. To miejsce koniecznie musimy nadrobić w przyszłości.

Niesamowitym elementem parku jest Glorietta, usytuowana na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na sam pałac i Wiedeń.

Gloriettę wybudowano w 1775 roku, dzisiaj znajduje się w niej kawiarnia a wieczorami grana jest tutaj muzyka na żywo.

Wiedeń - Glorietta
Wiedeń - park Schönbrunn

Odwiedź Innere Stadt czyli zobacz Wiedeń w pigułce

Mimo, że samo miasto jest olbrzymie, najbardziej atrakcyjne miejsca macie tak naprawdę w zasięgu spaceru w jednej dzielnicy Innere Stadt. To najstarsza część miasta, tzw dzielnica pierwsza, w której znajdziecie to wszystko co w Wiedniu najważniejsze:

Katedra św Szczepana

To symbol Wiednia, jedna z najbardziej znanych budowli w mieście. Znajduje się w samym środku Stephansplatz. Jest również najważniejszą świątynią w Wiedniu, należy do tych największych w Europie. Jej długość to 107 metrów, a szerokość 34. Posiada 4 wieże, z którym ta najwyższa osiąga aż 136,4 metry wysokości. Katedra wspaniale prezentuje się z zewnątrz, jeszcze piękniej w środku. To zdecydowanie “must see” stolicy Austrii.

Ankeruhr

To secesyjny zegar umieszczony między dwoma częściami kamienicami, stanowi tak naprawdę mostek między nimi, a znajdziecie go przy Hoher Markt 10-11. W ciągu dwunastu godzin po moście przemieszczają się figurki związane z historią Wiednia.

Hofburg

To kolejny kompleks pałacowy na terenie Wiednia. W zamku Hofburg przez ponad 700 lat rządziła dynastia Habsburgów. Dzisiaj znajduje się tutaj siedziba prezydenta Austrii. Na początku swojego istnienia był średniowieczną twierdzą, z rok na rok rozbudowywany stał się symbolem Wiednia i austriackiej rodziny królewskiej. Na terenie kompleksu znajdują się muzea, można tu zwiedzać carskie apartamenty, skarbiec czy kaplicę zamkową. Ma tu również swoją siedzibę Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej i centrum kongresowe. Przez Heldenplatz, który znajduje się przed zamkiem pomykają liczne dorożki, a po dwóch jego stronach mieszczą się przepiękne parki Volksgarten i Burggarten.

Muzeum Historii Naturalnej

Tuż obok Hofburga, przy sąsiednim Maria-Theresien- Platz znajduje się Naturhistorieshes Muzeum, które bardzo Wam polecamy, szczególnie jeśli jesteście w Wiedniu z dziećmi. Muzeum jest jednym z największych i najstarszych na świecie i posiada imponującą, bo liczącą ponad milion eksponatów kolekcję. Na dwóch piętrach, we wspaniałej, zabytkowej kamienicy i w 39 salach umieszczono niezwykłą ekspozycję przedstawiającą historię naszej planety. Odbędziecie tu niesamowitą podróż przez świat kamieni, minerałów i skamieniałości, dinozaurów, gatunków już wymarłych i całą prehistorię aż po świat współcześnie żyjących zwierząt.

Wiedeń - atrakcje, Muzeum Historii Naturalnej
Wiedeń - atrakcje, Muzeum Historii Naturalnej

Do cennika i informacji praktycznych na temat muzeum odsyłam Was tutaj: KLIK

Sala reprezentacyjna Biblioteki Narodowej

Krążąc w okolicach Hofburga bardzo polecamy Wam jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie salę reprezentacyjną Biblioteki Narodowej. To jedna z najpiękniejszych sal bibliotecznych na świecie, a sama Austriacka Biblioteka Narodowa w Wiedniu jest największą barokową biblioteką w Europie. Sala biblioteczna ma 80 metrów długości i 20 metrów wysokości, a jej sufit jest pięknie udekorowany kopułą i freskami. W obiekcie tym znajduje się ponad 200 tys tomów, 4 weneckie globusy i najwieksza kolekcja pism Marcina Lutra.

Sala mieści się przy Josefsplatz 1, a wstęp na jej teren jest płatny. Cały cennik znajdziecie tutaj: KLIK

Wiedeński Ratusz

Będąc w Wiedniu warto zajrzeć pod tutejszy Ratusz. Na placu przed nim często odbywają się wszelakie wydarzenia kulturalne, sportowe czy festiwale.

Haus der Musik

To coś dla fanów muzyki. Zresztą nie dziwi, że Wiedeń takie muzeum posiada. Przecież to miasto nieodłącznie związane z muzyką. Dom Dźwięku znajduje się na czterech piętrach kamienicy przy Seilerstätte 30 i spokojnie dotrzecie tam na piechotkę. Naszym zadaniem nadaje się raczej dla dzieci starszych, sporo w niej historii i opowieści o najbardziej znanych kompozytorach. Oprócz tego muzeum bardzo dokładnie opisuje zjawiska związane z dźwiękiem, całym procesem słyszenia, a także opowiada o wszelakich instrumentach. Znajdziemy w nim również interaktywne instalacje, które najbardziej spodobały się dzieciakom. Można tu stworzyć własną melodię, a nawet dyrygować orkiestrą. Największe wrażenie wywarły na nich jednak schody zmienione w klawisze pianina.

Do cennika odsyłam Was na stronę główną muzeum: KLIK

Wybierz się do Haus des Meeres i wejdź na jego dach by podziwiać panoramę miasta

Całkiem niedaleko centrum Wiednia, przy Fritz-Grünbaum-Platz 1 znajduje się Dom Morza. Można by powiedzieć, że oceanarium jak każde inne ale jednak trochę bardziej niezwykłe. A to głównie ze względu na jego umiejscowienie. Dom Morza znajduje się bowiem w starej niemieckiej wieży przeciwlotniczej na 11 piętrach. W jego murach znajdziecie stworzenia z całego świata. Na 5000 m2 mieści się około 10 tys zwierząt: przepiękne ryby, rekiny, krokodyle, węże, żółwie, kraby, jeżowce i rozgwiazdy.

Na nas największe wrażenie zrobił Dom Tropikalny, w którym większość zwierząt porusza się swobodnie i nie ma barier odgradzających strefę dla zwiedzających. Tropikalna roślinność i ciepłe, wilgotne powietrze, wiszące mostki, latające ptaki i skaczące małpki sprawiają, że naprawdę czujesz się jak w prawdziwej dżungli.

Wiedeń - atrakcje, Oceanarium
Wiedeń - atrakcje, Oceanarium
Wiedeń - atrakcje, Oceanarium

Na ostatnim piętrze oceanarium znajdziecie wspaniały przeszklony taras widokowy, z którego możecie podziwiać całą panoramę Wiednia, popijając przy tym kawkę w znajdującej się tutaj kawiarni.

Wiedeń - widok z tarasu Oceanarium

Gdy już wszystko zobaczycie i nacieszycie oczy widokiem Wiednia z góry warto przycupnąć chwilę na placu zabaw tuż obok oceanarium. I uwierzcie mi dzieciaki szybko zapomną o tych przed chwilą pokonanych 11 piętrach. 😉

Wiedeń - oceanarium

Spędź miło czas na Praterze

Odwiedzając Wiedeń z dziećmi nie mogliśmy ominąć tego miejsca. One by nam tego nie wybaczyły. Cóż to jest ten cały Prater? To olbrzymi park rozrywki, znajdujący się w samym centrum miasta, w dzielnicy Leopoldstadt. Otwarty jest przez całą dobę i nie ma do niego biletu wstępu. Za każdą atrakcję płacicie osobno i jest to zazwyczaj koszt od kilku Euro.

Na terenie Prateru znajdziecie zabytkowy Diabelski Młyn z 1897 roku, mnóstwo karuzel, rollercoastery, domy śmiechu, strachu, przeróżne knajpki, budki z jedzeniem, lodami i watą.

Tutaj odbywają się także przeróżne imprezy i koncerty.

A jak pojechać do Wiednia i nie stracić fortuny? Gdzie znaleźć nocleg i jak się poruszać po austriackiej stolicy? O wszystkim przeczytacie tutaj:

Leave a Reply