Wilno – stolica Litwy, miasto z niezwykłą historią, niesamowitymi zabytkami, miasto tak bardzo bliskie Polsce. Zamieszkuje je aż 80 tys litewskiej Polonii. Leży na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią i jest powierzchniowo największym miastem w krajach bałtyckich. W 1994 r Wilno zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
W stolicy Litwy spędziliśmy 2 dni, mieszkaliśmy w samym centrum starówki, więc zwiedzaliśmy Wilno pieszo, codziennie robiąc ponad 10 km. I to naszym zdaniem najlepsza forma poznania miasta, jego klimatu i większości atrakcji.
Oczywiście najważniejszym i najatrakcyjniejszym miejscem Wilna jest całe Stare Miasto, pełne zabytków, kościołów, niezwykłych uliczek i lokalnych restauracji.
Poniżej przedstawimy Wam miejsca, które zrobiły na nas największe wrażenie i myślę, że powinniście je zobaczyć.
Wilno – miejsca, które trzeba zobaczyć:
Ostra Brama
To najważniejsza brama prowadząca do centrum stolicy. To też jedyna pozostałość po fortyfikacjach miejskich. W jej wnętrzu znajduje się najsłynniejsza kaplica, a w niej obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, który przyciąga rzesze pielgrzymów z całego świata, w ogromnej ilości także z Polski. Obraz uznawany jest przez wiernych za cudowny. Obecnie wisi naprzeciwko przeszklonego okna, dzięki temu jest dobrze widoczny od strony ulicy.
Namalowany został prawdopodobnie w XVII w przez nieznanego artystę. Początkowo wisiał w murze samej bramy, dopiero w późniejszym czasie został umieszczony w specjalnie wybudowanej dla niego kaplicy. Jego kult został spopularyzowany dzięki Adamowi Mickiewiczowi, który opisał go w Inwokacji w “Panu Tadeuszu”.
Plac Katedralny
Plac katedralny to serce Wilna, najważniejszy i największy plac w mieście. Na jego terenie znajduje się słynna Katedra św Stanisława, 57-metrowa Dzwonnica, a także pokaźny pomnik Giedymina. Tuż za katedrą mieści się Zamek Dolny i Muzeum Narodowe Litwy.
Góra zamkowa i wieża Giedymina
Tuż za placem Katedralnym wznosi się góra Zamkowa, a na niej wieża Giedymina. Na wzgórze można wdrapać się na własnych nogach bądź wjechać kolejką. Widoki z góry są obłędne, więc koniecznie trzeba tu zajrzeć.
Ulica Literatów / Literatu Gatve
Absolutnie najciekawsza i najładniejsza ulica w Wilnie. Biegnie od Zamkowej w kierunku Wilenki. To przy niej mieszkał Adam Mickiewicz i prawdopodobnie to właśnie tu powstały jego dzieła: “Grażyna” oraz II i IV cz. “Dziadów”. W 2008 roku grupa artystów postanowiła ożywić to miejsce tworząc szereg tablic upamiętniających znanych litewskich literatów. Zdecydowanie im się to udało, bo robi teraz bardzo duże wrażenie. A na tablicach koniecznie poszukajcie polskich nazwisk.
Dzielnica Żydowska
Podczas II wojny światowej mieściło się tutaj getto. Dziś pozostałości tej dzielnicy możemy przede wszystkim zobaczyć przy ul. Szklanej, Żydowskiej i Gaona. Charakterystycznym elementem tego miejsca są kręte, wąskie uliczki, domy połączone arkadami i wyboisty bruk.
Pomnik Adama Mickiewicza
W Wilnie oczywiście nie mogło zabraknąć pomnika naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Znajdziecie go tuż obok kościoła Bernardynów i kościoła św. Anny. Pomnik został postawiony w 1921 r, a jego autorem jest Giediminas Jakobonis. Wokół niego w późniejszym już czasie umieszczono płaskorzeźby, które przedstawiają sceny z “Dziadów”.
Dzielnica Uzupis
To najbardziej klimatyczne miejsce w Wilnie. Dzielnica Uzupis, zwana inaczej Zarzeczem, swą nazwę zawdzięcza położeniu nad rzeką Wilenką. W 1997 roku ogłoszono jej niepodległość. Tak dobrze czytacie, to miejsce stanowi odrębną republikę.
Ma swojego prezydenta, swój hymn, swoją konstytucję, godło, a nawet siły zbrojne. Dzień Niepodległości Zarzecza świętuje się 1 kwietnia. Do dzielnicy prowadzi aż 7 mostów, a przy jednym z nich znajduje się tablica informująca o przekroczeniu granicy.
Warto przespacerować się wzdłuż rzeki aby obejrzeć kolorowe murale i instalacje artystyczne. Podejdźcie na główny plac z rzeźbą Anioła z Zarzecza. Następnie udajcie się na ulicę Paupio, tam na ścianie umieszczono konstytucję Zarzecza w kilku językach. Możecie ją przeczytać również po polsku. Zasady są niesamowite, zresztą jak samo to miejsce ;). Zobaczcie!
Treść konstytucji Republiki Zarzecza:
- Człowiek ma prawo mieszkać obok Wilenki, a Wilenka płynąć obok człowieka.
- Człowiek ma prawo do gorącej wody, ogrzewania w zimie i do dachu z dachówki.
- Człowiek ma prawo umrzeć, lecz nie jest to jego obowiązkiem.
- Człowiek ma prawo się mylić.
- Człowiek ma prawo być niepowtarzalnym.
- Człowiek ma prawo kochać.
- Człowiek ma prawo być niekochanym, aczkolwiek niekoniecznie.
- Człowiek ma prawo być nieznaczący i nieznany.
- Człowiek ma prawo do leniuchowania i nicnierobienia.
- Człowiek ma prawo kochać kota i opiekować się nim.
- Człowiek ma prawo opiekować się psem, dopóki śmierć jednego z nich nie zabierze.
- Pies ma prawo być psem.
- Kot nie musi kochać swojego gospodarza, ale w trudnej chwili powinien mu pomóc.
- Człowiek ma prawo czasami nie wiedzieć, czy ma obowiązki.
- Człowiek ma prawo wątpić, ale nie jest to jego obowiązek.
- Człowiek ma prawo być szczęśliwy.
- Człowiek ma prawo być nieszczęśliwy.
- Człowiek ma prawo milczeć.
- Człowiek ma prawo wierzyć.
- Człowiek nie ma prawa do przemocy.
- Człowiek ma prawo pojmować swą marność i wzniosłość.
- Człowiek nie ma prawa porywać się na wieczność.
- Człowiek ma prawo rozumieć.
- Człowiek ma prawo nic nie rozumieć.
- Człowiek ma prawo przynależeć do różnych narodowości.
- Człowiek ma prawo obchodzić swoje urodziny albo ich nie obchodzić.
- Człowiek powinien pamiętać swoje imię.
- Człowiek może dzielić się tym, co ma.
- Człowiek nie może dzielić się tym, czego nie ma.
- Człowiek ma prawo mieć braci, siostry i rodziców.
- Człowiek może być wolny.
- Człowiek jest odpowiedzialny za swoją wolność.
- Człowiek ma prawo płakać.
- Człowiek ma prawo być niezrozumianym.
- Człowiek nie ma prawa przenieść swojej winy na innego.
- Człowiek ma prawo do prywatności.
- Człowiek ma prawo nie mieć żadnych praw.
- Człowiek ma prawo się nie lękać.
NIE ZWYCIĘŻAJ
NIE BROŃ SIĘ
NIE PODDAWAJ SIĘ
Muzeum Iluzji
Zdajemy sobie sprawę, że w Wilnie jest mnóstwo ciekawych historycznie muzeów, my jednak ze względu na dzieciaki wybraliśmy zupełnie inne, a mianowice Muzeum Iluzji. Znajduje się przy Vokieciu Gatve 6. Miejsce jest rewelacyjne ale nie będziemy Wam o nim dużo opowiadać, aby w przyszłości nie zepsuć zabawy. Obejrzyjcie zdjęcia!
Cmentarz na Rossie
Nie można być w Wilnie i nie odwiedzić cmentarza na Rossie, po prostu nie wolno! Cały cmentarz podzielony jest na dwie części: starą i nową. Oczywiście najciekawsza jest ta pierwsza. Po pierwsze przy samej bramie znajdziecie cmentarz wojskowy wraz z grobowcem, w którym mieści się serce Józefa Piłsudskiego oraz szczątki jego matki. Płytę zdobi napis: “Matka i serce syna”. Grobowiec otoczony jest mogiłami żołnierzy, którzy polegli w latach 1919-1920, mogiłami ofiar września 1939 roku, a także poległych w czasie operacji ” Ostra Brama” z 1944 roku.
Po przekroczeniu bramy wchodzimy w zupełnie inny świat pięknych grobowców i kaplic grobowych. Na tablicach rzuca się w oczy całe mnóstwo polskich nazwisk. Ukształtowanie cmentarza jest również niezwykłe, bo pagórkowate, przez co całość tworzy niesamowity klimat.
Jak widzicie Wilno jest niezwykle ciekawe, a dwa dni to zdecydowanie za mało, żeby je dokładnie poznać. Nam udało się zobaczyć tylko najważniejsze miejsca ale miasto zauroczyło nas totalnie. Fajnie pospacerować, pozwiedzać, zgubić się w jego uliczkach, posłuchać ulicznych grajków, poszukać polskich akcentów, a także posmakować tutejszej przepysznej kuchni.
Wilno to zdecydowanie jedno z piękniejszych miast jakie do tej pory odwiedziliśmy!
Zachęcamy Was z całego serca to odwiedzenia strony: www.nalitwie.com.
Znajdziecie tam mnóstwo informacji na temat samego kraju, atrakcji, ciekawych miejsc. Jeśli zajrzycie do sklepu z naszym kodem rabatowym: “Dzieciaki” przy zakupie 1 ebooka, drugi dostaniecie GRATIS. https://nalitwie.com/sklep/.
Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!
Oj to prawda, chyba wszyscy tęsknimy już za podróżami.