AKTUALNOŚCI, EUROPA, LITWA

Wilno – najlepsze miejsca i atrakcje.

Wilno – stolica Litwy, miasto z niezwykłą historią, niesamowitymi zabytkami, miasto tak bardzo bliskie Polsce. Zamieszkuje je aż 80 tys litewskiej Polonii. Leży na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią i jest powierzchniowo największym miastem w krajach bałtyckich. W 1994 r Wilno zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

W stolicy Litwy spędziliśmy 2 dni, mieszkaliśmy w samym centrum starówki, więc zwiedzaliśmy Wilno pieszo, codziennie robiąc ponad 10 km. I to naszym zdaniem najlepsza forma poznania miasta, jego klimatu i większości atrakcji.

Wilno -uliczki

Oczywiście najważniejszym i najatrakcyjniejszym miejscem Wilna jest całe Stare Miasto, pełne zabytków, kościołów, niezwykłych uliczek i lokalnych restauracji.

Poniżej przedstawimy Wam miejsca, które zrobiły na nas największe wrażenie i myślę, że powinniście je zobaczyć.

Wilno – miejsca, które trzeba zobaczyć:

Ostra Brama

To najważniejsza brama prowadząca do centrum stolicy. To też jedyna pozostałość po fortyfikacjach miejskich. W jej wnętrzu znajduje się najsłynniejsza kaplica, a w niej obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, który przyciąga rzesze pielgrzymów z całego świata, w ogromnej ilości także z Polski. Obraz uznawany jest przez wiernych za cudowny. Obecnie wisi naprzeciwko przeszklonego okna, dzięki temu jest dobrze widoczny od strony ulicy.

Namalowany został prawdopodobnie w XVII w przez nieznanego artystę. Początkowo wisiał w murze samej bramy, dopiero w późniejszym czasie został umieszczony w specjalnie wybudowanej dla niego kaplicy. Jego kult został spopularyzowany dzięki Adamowi Mickiewiczowi, który opisał go w Inwokacji w “Panu Tadeuszu”.

Wilno - Ostra Brama

Plac Katedralny

Plac katedralny to serce Wilna, najważniejszy i największy plac w mieście. Na jego terenie znajduje się słynna Katedra św Stanisława, 57-metrowa Dzwonnica, a także pokaźny pomnik Giedymina. Tuż za katedrą mieści się Zamek Dolny i Muzeum Narodowe Litwy.

Wilno - Plac Katedralny
Wilno - plac katedralny

Góra zamkowa i wieża Giedymina

Tuż za placem Katedralnym wznosi się góra Zamkowa, a na niej wieża Giedymina. Na wzgórze można wdrapać się na własnych nogach bądź wjechać kolejką. Widoki z góry są obłędne, więc koniecznie trzeba tu zajrzeć. 

Wilno - wieża Giedymina
Wilno - wieża Giedymina
Wilno - widok z wieży Giedymina
Wilno
Wilno

Ulica Literatów / Literatu Gatve

Absolutnie najciekawsza i najładniejsza ulica w Wilnie. Biegnie od Zamkowej w kierunku Wilenki. To przy niej mieszkał Adam Mickiewicz i prawdopodobnie to właśnie tu powstały jego dzieła: “Grażyna” oraz II i IV cz. “Dziadów”. W 2008 roku grupa artystów postanowiła ożywić to miejsce tworząc szereg tablic upamiętniających znanych litewskich literatów. Zdecydowanie im się to udało, bo robi teraz bardzo duże wrażenie. A na tablicach koniecznie poszukajcie polskich nazwisk.

Wilno - ulica Literatów
Wilno - ulica Literatów
Wilno - dom Adama Mickiewicza

Dzielnica Żydowska

Podczas II wojny światowej mieściło się tutaj getto. Dziś pozostałości tej dzielnicy możemy przede wszystkim zobaczyć przy ul. Szklanej, Żydowskiej i Gaona. Charakterystycznym elementem tego miejsca są kręte, wąskie uliczki, domy połączone arkadami i wyboisty bruk. 

Pomnik Adama Mickiewicza

W Wilnie oczywiście nie mogło zabraknąć pomnika naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Znajdziecie go tuż obok kościoła Bernardynów i kościoła św. Anny.  Pomnik został postawiony w 1921 r, a jego autorem jest Giediminas Jakobonis. Wokół niego w późniejszym już czasie umieszczono płaskorzeźby, które przedstawiają sceny z “Dziadów”. 

Wilno - pomnik Adama Mickiewicza

Dzielnica Uzupis

To najbardziej klimatyczne miejsce w Wilnie. Dzielnica Uzupis, zwana inaczej Zarzeczem, swą nazwę zawdzięcza położeniu nad rzeką Wilenką. W 1997 roku ogłoszono jej niepodległość. Tak dobrze czytacie, to miejsce stanowi odrębną republikę.

Wilno - Uzupis
Wilno - Uzupis

Ma swojego prezydenta, swój hymn, swoją konstytucję, godło, a nawet siły zbrojne. Dzień Niepodległości Zarzecza świętuje się 1 kwietnia. Do dzielnicy prowadzi aż 7 mostów, a przy jednym z nich znajduje się tablica informująca o przekroczeniu granicy.

Warto przespacerować się wzdłuż rzeki aby obejrzeć kolorowe murale i instalacje artystyczne.  Podejdźcie na główny plac z rzeźbą Anioła z Zarzecza. Następnie udajcie się na ulicę Paupio,  tam na ścianie umieszczono konstytucję Zarzecza w kilku językach. Możecie ją przeczytać również po polsku. Zasady są niesamowite, zresztą jak samo to miejsce ;). Zobaczcie!

Wilno - Uzupis

Treść konstytucji Republiki Zarzecza:

 1. Człowiek ma prawo mieszkać obok Wilenki, a Wilenka płynąć obok człowieka.
 2. Człowiek ma prawo do gorącej wody, ogrzewania w zimie i do dachu z dachówki.
 3. Człowiek ma prawo umrzeć, lecz nie jest to jego obowiązkiem.
 4. Człowiek ma prawo się mylić.
 5. Człowiek ma prawo być niepowtarzalnym.
 6. Człowiek ma prawo kochać.
 7. Człowiek ma prawo być niekochanym, aczkolwiek niekoniecznie.
 8. Człowiek ma prawo być nieznaczący i nieznany.
 9. Człowiek ma prawo do leniuchowania i nicnierobienia.
 10. Człowiek ma prawo kochać kota i opiekować się nim.
 11. Człowiek ma prawo opiekować się psem, dopóki śmierć jednego z nich nie zabierze.
 12. Pies ma prawo być psem.
 13. Kot nie musi kochać swojego gospodarza, ale w trudnej chwili powinien mu pomóc.
 14. Człowiek ma prawo czasami nie wiedzieć, czy ma obowiązki.
 15. Człowiek ma prawo wątpić, ale nie jest to jego obowiązek.
 16. Człowiek ma prawo być szczęśliwy.
 17. Człowiek ma prawo być nieszczęśliwy.
 18. Człowiek ma prawo milczeć.
 19. Człowiek ma prawo wierzyć.
 20. Człowiek nie ma prawa do przemocy.
 21. Człowiek ma prawo pojmować swą marność i wzniosłość.
 22. Człowiek nie ma prawa porywać się na wieczność.
 23. Człowiek ma prawo rozumieć.
 24. Człowiek ma prawo nic nie rozumieć.
 25. Człowiek ma prawo przynależeć do różnych narodowości.
 26. Człowiek ma prawo obchodzić swoje urodziny albo ich nie obchodzić.
 27. Człowiek powinien pamiętać swoje imię.
 28. Człowiek może dzielić się tym, co ma.
 29. Człowiek nie może dzielić się tym, czego nie ma.
 30. Człowiek ma prawo mieć braci, siostry i rodziców.
 31. Człowiek może być wolny.
 32. Człowiek jest odpowiedzialny za swoją wolność.
 33. Człowiek ma prawo płakać.
 34. Człowiek ma prawo być niezrozumianym.
 35. Człowiek nie ma prawa przenieść swojej winy na innego.
 36. Człowiek ma prawo do prywatności.
 37. Człowiek ma prawo nie mieć żadnych praw.
 38. Człowiek ma prawo się nie lękać.

NIE ZWYCIĘŻAJ
NIE BROŃ SIĘ
NIE PODDAWAJ SIĘ

 

Muzeum Iluzji

Zdajemy sobie sprawę, że w Wilnie jest mnóstwo ciekawych historycznie muzeów, my jednak ze względu na dzieciaki wybraliśmy zupełnie inne, a mianowice Muzeum Iluzji.  Znajduje się przy Vokieciu Gatve 6. Miejsce jest rewelacyjne ale nie będziemy Wam o nim dużo opowiadać, aby w przyszłości nie zepsuć zabawy. Obejrzyjcie zdjęcia!

Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji
Wilno- Muzeum Iluzji

Cmentarz na Rossie

Nie można być w Wilnie i nie odwiedzić cmentarza na Rossie, po prostu nie wolno! Cały cmentarz podzielony jest na dwie części: starą i nową. Oczywiście najciekawsza jest ta pierwsza. Po pierwsze przy samej bramie znajdziecie cmentarz wojskowy wraz z grobowcem, w którym mieści się serce Józefa Piłsudskiego oraz szczątki jego matki. Płytę zdobi napis: “Matka i serce syna”. Grobowiec otoczony jest mogiłami żołnierzy, którzy polegli w latach 1919-1920, mogiłami ofiar września 1939 roku, a także poległych w czasie operacji ” Ostra Brama” z 1944 roku. 

Po przekroczeniu bramy wchodzimy w zupełnie inny świat pięknych grobowców i kaplic grobowych. Na tablicach rzuca się w oczy całe mnóstwo polskich nazwisk. Ukształtowanie cmentarza jest również niezwykłe, bo pagórkowate, przez co całość tworzy niesamowity klimat. 

 

Jak widzicie Wilno jest niezwykle ciekawe, a dwa dni to zdecydowanie za mało, żeby je dokładnie poznać. Nam udało się zobaczyć tylko najważniejsze miejsca ale miasto zauroczyło nas totalnie. Fajnie pospacerować, pozwiedzać, zgubić się w jego uliczkach, posłuchać ulicznych grajków, poszukać polskich akcentów, a także posmakować tutejszej przepysznej kuchni.

Wilno to zdecydowanie jedno z piękniejszych miast jakie do tej pory odwiedziliśmy!

Wilno

Zachęcamy Was z całego serca to odwiedzenia strony: www.nalitwie.com.

Znajdziecie tam mnóstwo informacji na temat samego kraju, atrakcji, ciekawych miejsc. Jeśli zajrzycie do sklepu z naszym kodem rabatowym: “Dzieciaki” przy zakupie 1 ebooka, drugi dostaniecie GRATIS. https://nalitwie.com/sklep/.

Powiązane wpisy

 1. FUKO pisze:

  Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

  1. kasiaakk83 pisze:

   Oj to prawda, chyba wszyscy tęsknimy już za podróżami.

Leave a Reply