AKTUALNOŚCI, EUROPA, LITWA

Litwa w majówkę, czyli jak skutecznie uciec od tłumów.

Litwa – niewielki kraj i nasz północno-wschodni sąsiad. Ile o niej wiecie? Czy jest atrakcyjna turystycznie i przyjazna?

Dzisiaj Wam o niej opowiemy. Tyle w niej polskich akcentów, łączy nas przecież kawał wspólnej historii, a jakoś nie pałamy do siebie miłością. Tak przynajmniej mówi się tu i ówdzie. Sami otrzymaliśmy cenną radę przed wyjazdem, “Litwa? – Nie jedźcie tam, tam Polaków biją”. Stereotypy, och te stereotypy. Obawy nad wyrost przesadzone, my nie spotkaliśmy się z żadnym przejawem agresji czy nawet małej nieuprzejmości. Nie bójcie się proszę Litwinów.

Pomijając jednak ten aspekt rzadko słyszy się…”mój kierunek na wakacje – Litwa”. A szkoda, bo kraj jest przepiękny. My spędziliśmy tutaj cały tydzień i wróciliśmy zachwyceni.

Nasz pobyt na Litwie podzieliliśmy sobie w następujący sposób:

  • 2 dni spędziliśmy w Wilnie
  • 3 dni na litewskim wybrzeżu, zatrzymaliśmy się w Połądze
  • 2 dni w Druskiennikach

W tzw międzyczasie zajrzeliśmy m.in. do Trok, Kowna i na Łotwę.

Jadąc od strony Augustowa, naszym pierwszym przystankiem były Troki.

Przesympatyczne miasteczko, a w nim cudowny zamek na wyspie, w pięknym otoczeniu. Niestety trafiliśmy tu w niedzielę, na dodatek w cudowną pogodę i w dniu bezpłatnego zwiedzania. W tym przypadku nie udało nam się niestety uciec od tłumów. Warto jednak było, bo miejsce jest magiczne.

Litwa - Troki
Litwa - zamek w Trokach

Kolejny etap to Wilno, które nas oczarowało. Przez dwa dni przemaszerowaliśmy stolicę Litwy wzdłuż i wszerz.

Odwiedziliśmy Matkę Bożą Ostrobramską, plac katedralny, ulicę Literatów, dawną dzielnicę żydowską, wieżę Giedymina, dzielnicę Uzupis i Muzeum Iluzji oraz cmentarz na Rossie. Wilno zdecydowanie zasługuje na osobny wpis, który pojawi się niebawem.

Litwa - Wilno
Litwa- Wilno
Filharmonia
ulica Literatów
Litwa-Wilno, Muzeum iluzji
Muzeum Iluzji
Litwa - ulice Wilna
Plac Katedralny
Widok z wieży Giedymina
Litwa - Wilno- wieża Giedymina
Pomnik Adama Mickiewicza
Litwa- Wilno, republika Uzupis
Republika Uzupis
Litwa - Wilno, cmentarz na Rossie
Cmentarz na Rossie

Więcej na temat Wilna przeczytacie w osobnym wpisie.

Wyjeżdżając z Wilna, przyjęliśmy azymut – Morze Bałtyckie, odwiedzając po drodze geograficzny środek Europy i Kowno.

Tak, dobrze czytacie, na Litwie pewna grupa francuskich geografów oznaczyła środek Europy. Naukowcy wzięli pod uwagę jako punkty skrajne: Spitsbergen, Azory, Wyspy Kanaryjskie i Ural. Niedaleko litewskiej wsi Purnuszkies pojawił się, więc symboliczny głaz i kolumna. Wyczytaliśmy, że działa tu maleńkie centrum turystyczne, ale zastaliśmy tylko pustą chatkę pozamykaną na 4 spusty.

Punktem nr 2 na trasie było Kowno. Szybka przebieżka, bo czasu mieliśmy już nie za dużo: krótki spacer w okolicach zamku i po starówce oraz szybki obiad.

Litwa - Kowno

Wieczorem dotarliśmy do Połągi i od razu ruszyliśmy nad morze.

Miejscówkę mieliśmy niezwykłą, a od plaży dzielił nas tylko niewielki lasek sosnowy.

Litwa - nad morzem

Wiedzieliśmy, że nieuchronnie goni nas załamanie pogody, więc już drugiego dnia postanowiliśmy zrealizować najważniejszy punkt programu i ruszyliśmy na Mierzeję Kurońską. Cudo, cudo i jeszcze raz cudo, ale o tym już wkrótce. Niech fotki będą dla Was zachętą.

Litwa - Mierzej Kurońska
Litwa - wydmy

Tak jak sądziliśmy, kolejny dzień przyniósł deszcz i przenikliwy chłód. Udało nam się biegiem pospacerować po Połądze i Kłajpedzie – dwóch najpopularniejszych kurortach Litwy.

Litwa -Połąga
Molo w Połądze
Litwa - Kłajpeda
Kłajpeda

Trzy dni minęły ekspresowo. Pozostało ostatnie miejsce, bardzo już blisko polskiej granicy, a mianowicie Druskienniki.

Druskienniki to popularne litewskie uzdrowisko, z sympatyczną zabudową, przepiękną cerkwią i Aquaparkiem. Na to dzieciaki czekały najbardziej i tu zrelaksowaliśmy się maksymalnie.

Litwa - Druskienniki
Litwa - Druskienniki
Litwa - aquapark w Druskiennikach

Oto Litwa, którą poznaliśmy: malownicza, przyjazna i piękna.

Postaram się opisać ją Wam dokładniej. Wyczekujcie, więc kolejnych wpisów i planujcie już wakacje do tego cudnego kraju.

Poniżej przedstawiamy Wam nasza trasę.

Powiązane wpisy

Leave a Reply