Zoom Natury to park o powierzchni ponad 10 ha położony na obszarze przylegającym do Zalewu Janowskiego.
Nie jest to jednak taki zwyczajny teren rekreacyjny nad wodą do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Owszem w jego obrębie znajdziecie mnóstwo elementów służących rozrywce i dobrej zabawie ale również, a może przede wszystkim skorzystacie tutaj z ciekawej oferty edukacyjnej. To właśnie ona przyciągnęła nas w to miejsce najbardziej.
Nie wiem czy mieliście w ogóle okazję kiedyś odwiedzić ten rejon województwa lubelskiego, więc może na początek po krótce Wam o nim opowiem. Zalew Janowski to sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na obrzeżach Janowa Lubelskiego. Jest jedną z większych atrakcji miasta i świetnym miejscem odpoczynku, szczególnie latem. Ale Janów Lubelski to nie tylko zalew, a również liczne ścieżki spacerowe i rowerowe zlokalizowane w znajdującym się w pobliżu Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie. Gdy będziecie planować wizytę w tej okolicy koniecznie się tutaj wybierzcie.
Jeśli mielibyście ochotę skorzystajcie z naszej propozycji, podrzucamy Wam wpis, przedstawiający te najładniejsze miejsca w regionie:
Gdy już pospacerujecie po lasach, fajnym dopełnieniem całej wycieczki będzie wizyta w parku Zoom Natury. Zaplanujcie jednak tutaj trochę więcej czasu, bo atrakcji będzie naprawdę mnóstwo.
Jesteście ciekawi jakie?
Największe atrakcje parku Zoom Natury:
Laboratoria Wiedzy
Laboratoria Wiedzy to zdecydowanie największy atut tego miejsca. Obiekty są cztery i każde z nich podejmuje inną tematykę. Oprowadza Was po nich przewodnik o wszystkim dokładnie opowiadając. Dodatkowo, co cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem dzieciaków w każdym z nich znajdują się multimedialne i interaktywne gry i zabawy.
Laboratorium Zoom Natury
Znajduje się w głównym budynku parku, obejrzycie tutaj akwaria, terraria i insektaria, a w nich kilkadziesiąt gatunków zwierząt z całego świata tj agamy błotne, karaczany, patyczaki czy pająki ptaszniki. Nasze dzieci najbardziej natomiast zainteresował aksolotl meksykański, endemiczny płaz mający zdolność regeneracji utraconych części ciała. Pojawił się nawet pomysł jego hodowli w domu. 😉
W tym laboratorium poznacie także historię geologiczną ziemi janowskiej, przyjrzycie się przestrzennym fotografiom gatunków roślin i zwierząt występujących na tym obszarze.
Laboratorium Runo Leśne
To drugie laboratorium, do którego traficie. Poznacie tutaj proces fotosyntezy, zapachy przeróżnych roślin i odgłosy zwierząt. Nauczycie się odróżniać grzyby jadalne od tych trujących, a także dokładnie przyjrzycie się budowie łodygi, korzenia czy nasion. Hitem tego laboratorium jest interaktywny dzięcioł odpowiadający na Wasze stukanie.
Laboratorium Awifauna i Troposfera
W tym budynku poznacie gatunki ptaków występujące w Lasach Janowskich, a co najfajniejsze posłuchacie ich śpiewu. Polatacie także interaktywnym sokołem, zobaczycie ekspozycje ptasich piór i jaj. W drugiej części laboratorium znajdziecie model atmosfery, zapoznacie się z anomaliami pogodowymi występującymi na całym świecie, a przez interaktywny teleskop obejrzycie planety naszego Układu Słonecznego.
Laboratorium Energia i Recykling
Znajdziecie tutaj wszystko co związane z ekologią i energią. Dzięki kamerze termowizyjnej zrobicie sobie unikalny portret rodzinny, zapoznacie się także z modelem elektrowni wodnej oraz wiatrowej. Dzięki mikroskopom obejrzycie to co niewidoczne gołym okiem.
Pokaz egzotycznych zwierząt
Pokaz trwa 30 minut i odbywa się w głównym budynku Zoom Natury. Bardzo polecamy tą atrakcję. Będziecie mogli dowiedzieć się tu całej masy ciekawych informacji o wybranych gatunkach, dotknąć ich i obejrzeć z bardzo bliska.
Park Linowy
To jeden z większych parków linowych na terenie województwa lubelskiego. Dostępnych jest tutaj 5 tras o różnym stopniu trudności, przeznaczonych dla osób w różnym wieku. Wszystkie dostosowane są także dla osób niepełnosprawnych.
Trasy parku linowego:
- żółta Junior, bardzo łatwa – dla dzieci w wieku 8-13 lat, umieszczona na wysokości 3 metrów, z 12 przeszkodami, o łącznej długości 76 metrów
- zielona, łatwa – od 8 roku życia, o wysokości 3-7 metrów, z 14 przeszkodami, o łącznej długości 183 metry
- niebieska, trudna – od 8 roku życia, z 16 przeszkodami, o łącznej długości 194 metry, z czego 72 metry to same tyrolki
- czerwona, bardzo trudna – od 14 lat, o wysokości 5-9 metrów, z 17 przeszkodami
Dodatkowo dla najmłodszych, już od 3-go roku życia przygotowana jest trasa Maluch.
Wieża Mocy
To coś dla osób o mocnych nerwach, na pewno nie dla mnie ;). Także jeśli lubicie małą dawkę adrenaliny na pewno będzie Wam się podobało. Dostępne są tutaj trzy atrakcje:
- zjazd tyrolką nad taflą wody o długości 220 metrów
- Diabelskie Wahadło czyli skok z wysokości 16 metrów
- Power Fun czyli pionowy skok w dół z wysokości 13 metrów.
Jeśli zdecydujecie się na którąś z nich koniecznie dajcie mi znać 😉
Tyrolka i Power Fun przeznaczone są dla osób powyżej 14 roku życia, wahadło powyżej 16-go.
Park Kreatywny
To plac przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Znajdziecie tutaj dmuchańce, klocki piankowe, trampoliny i wiele innych.
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i plaża
W okresie letnim działa tutaj również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dostępne są kajaki, łodzie i rowerki wodne. Przy brzegu znajduje się piaszczysta 500-metrowa plaża.
Na terenie parku Zoom Natury znajdują się również ścieżki piesze, rowerowe, ławeczki, siłownie na świeżym powietrzu, punkty gastronomiczne i toalety.
Możecie zabrać ze sobą hulajnogi lub rowery i wybrać się na przejażdżkę.
Zoom Natury – informacje praktyczne:
Duży parking znajduje się przy ul. Świerdzowej i tam najlepiej zostawić auto.
Sezon w parku Zoom Natury rozpoczyna się w maju. W maju, czerwcu, we wrześniu i październiku wyżej wymienione atrakcje dostępne są w weekendy, w zależności od pogody. W okresie wakacyjnym park działa codziennie.
Po cennik i dokładne godziny otwarcia odsyłam Was na stronę parku: KLIK
*Post powstał we współpracy z parkiem Zoom Natury