AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

Lasy Janowskie – Imielty Ług i Uroczysko Kruczek

Lasy Janowskie to jeden z najbardziej rozległych kompleksów leśnych na terenie Polski, stanowiący zachodnią część Puszczy Solskiej.

Na jego terenie w 1984 roku utworzono Park Krajobrazowy Lasy Janowskie, który posiada niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Obejmuje on powierzchnię około 40 tys ha, a w jego granicach znajduje się aż 6 rezerwatów przyrody. Głównym jego elementem jest drzewostan, dominuje tu przede wszystkim sosna i jodła. To wszystko urozmaicają doliny rzek, wały wydmowe, a także kompleksy jezior, stawów, bagien i torfowisk leśnych.

Wybierając się w te rejony zaplanowaliśmy sobie dwa miejsca, które koniecznie musimy zobaczyć:

1. Rezerwat Imielty Ług

2. Uroczysko Kruczek

Imielty Ług to jedna z ciekawszych ścieżek przyrodniczych położona na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie.

Rozpoczyna się w miejscowości Gwizdów i mierzy około 2 km. Na jej przejście trzeba liczyć około godzinki. Możecie wrócić tą samą drogą lub tak jak my, dotrzeć do drogi asfaltowej łączącej Łążek z Gwizdowem i zatoczyć pętelkę. Całość tej trasy wyliczyliśmy na ok 4 km i zajęła nam 2 godziny.

Ścieżka Imielty Ług położona jest na terenie rezerwatu o tej samej nazwie. Sam rezerwat ma powierzchnię ponad 800 ha i zajmuje obszar torfowisk wysokich, przejściowych, stawów i borów. Dzięki temu jest niezwykle malowniczy i zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Na jego terenie występuje wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych, a także ponad 100 gatunków ptaków.

Ścieżka początkowo prowadzi przez przyjemny las, a następnie kieruje się na tzw Dużą Grępę czyli wydmę porośniętą sosną i otoczoną przez torfowisko, z przylegającym do niego stawem.

Na końcu ścieżki znajdują się dwa punkty widokwe.

Do jednego z nich prowadzi kładka, na końcu której można podziwiać obszar boru bagiennego.

Natomiast na cyplu Dużej Grępy znajduje się platforma widokowa z fantastyczną panoramą na rezerwat i staw Imielty Ług.

Uroczysko Kruczek to jedna z ciekawszych atrakcji na terenie Lasów Janowskich.

Jest to bardzo ważne miejsce dla tutejszych mieszkańców, mocno związane z historią. Początki jego istnienia nie są do końca znane, ale według legendy zatrzymał się tu św Antoni. Spod kamienia, na którym usiadł wytrysnęło źródełko, któremu przypisuje się lecznicze właściwości. Co roku 13-tego czerwca odbywa się procesja ku jego czci. W XIX wieku Kruczek był miejscem przerzutu broni i żywności oraz punktem kontaktowym kurierów, a w czasie niemieckiej okupacji stacjonowały tu także oddziały AK.

W 1982 roku ówczesny wikariusz Janowa, ksiądz Budzyński wyszedł z inicjatywą wybudowania w tym miejscu takiej małej kalwarii, miała ona pełnić charakter patriotyczny. Obok kaplicy znajduje się obecnie również droga krzyżowa. Miejsce jest magiczne, a kapliczka pośrodku lasu robi niesamowite wrażenie. Warto to zobaczyć.

W Lasach Janowskich byliśmy pierwszy raz i na pewno wrócimy w te rejony. Chcielibyśmy odwiedzić jeszcze kolejne rezerwaty, a także zajrzeć nad Zalew w Janowie Lubelskim, ale to zaplanujemy już w nieco cieplejszym okresie. A Wam ten region bardzo polecamy, planujcie i odwiedzajcie Lasy Janowskie!

Powiązane wpisy

Leave a Reply