AKTUALNOŚCI, ALBANIA, BAŁKANY 2019, EUROPA, PODRÓŻE- w składzie 2+2, RELACJE Z PODRÓŻY

Butrint – archeologiczna atrakcja Albanii

Butrint to bardzo dobrze zachowane starożytne miasto, które leży na terenie Parku Narodowego. To największa historyczna atrakcja Albanii, która przyciąga co roku rzesze turystów. Znajduje się na samym południu, około 16 km od Sarandy, przy słonym jeziorze o tej samej nazwie i kanale, który łączy owo jezioro z Morzem Jońskim. Butrint ciekawy jest nie tylko ze względu na swoje zabytki ale również posiada olbrzymie walory przyrodnicze. Znajdziecie tu całe mnóstwo ciekawych gatunków roślin i zwierząt.

Butrint

Historia Butrint

Sama osada powstała w XII w p. n.e i według legendy założyli ją uciekinierzy spod Troi. Następnie została przekształcona w osadę grecką i miasto portowe, by w II w p.n.e znaleźć się pod rządami Rzymu. Na początku naszej ery nastąpił największy rozkwit miasta, wzniesiono wtedy najważniejsze budowle. Po trzęsieniu ziemi w III w ośrodek mocno podupadł. W późniejszym czasie Butrint stał się dość ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. W średniowieczu był niewielkim miastem, ale pełnił funkcję portu, ośrodka handlowego oraz fortecy. Na krótko zdobyli go Francuzi ale szybko zostali przepędzeni przez Alego Paszę. Od tej pory Butrint pozostaje opuszczone.

Butrint

Zwiedzanie

Bardzo łatwo tu trafić, poruszając się od strony Sarandy, wjeżdżamy na spory parking. Obok niego znajduje się szeroka brama i kasa biletowa. Cały teren jest dość duży, a na jego zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować kilka godzin.

Miejsc godnych uwagi jest sporo, spacerując wśród bujnej roślinności możemy podziwiać kolejne ruiny i wykopaliska. Największe wrażenia robią pozostałości po babtysterium, antycznym teatrze czy bazylice, a także wieże i fortyfikacje. Część z tych miejsc zalewana jest wodą, można wtedy zobaczyć kąpiące się żółwie. Jest to nie lada atrakcja, szczególnie dla dzieciaków. Warto również przeprawić się promem na drugą stronę kanału, aby zobaczyć zamek Alego Paszy.

 
Butrint

Pierwsze prace archeologiczne rozpoczęły się w Butrint w XX wieku, w 1992 roku natomiast wpisano je na światową listę UNESCO. W 2001 roku uworzono tu Park Narodowy, w skład którego weszło nie tylko same miasto ale i jego okolica. Będąc w okolicach Saranady nie zapomnijcie odwiedzić Butrint.

Powiązane wpisy

Leave a Reply