AKTUALNOŚCI, CYPR, CYPR 2020, EUROPA, PODRÓŻE- w składzie 2+2, RELACJE Z PODRÓŻY

Cypr i jego największe atrakcje.

Przez 7 dni pobytu na Cyprze spokojnym tempem udało nam się zobaczyć najważniejsze atrakcje wyspy. Pamiętajcie, że pominęliśmy jego północną część, odwiedzając w tym rejonie tylko stolicę, czyli Nikozję.

Wpis ten będzie wyłącznie naszym subiektywnym przewodnikiem. Będą tu, więc miejsca, które zapadły w naszych głowach i sercach najbardziej. Mam nadzieję, że zachęcą Was do odwiedzenia tego niezwykłej kraju.

Oto atrakcje Cypru, które zrobiły na nas największe wrażenie:

Półwysep Akamas

To nasz zdecydowany faworyt. Położony na północno-zachodnim krańcu stanowi obszar Parku Narodowego, a zachwycił nas takimi cudownymi widokami i kolorami.

Cypr- szlak Adonisa

Capo Greco

Capo Greco z całą pewnością umieszczamy bardzo wysoko w naszym rankingu. W przeciwieństwie do wyżej wspomnianego Akamas to skalne pustkowie, na którym próżno szukać bujnej roślinności. Oferuje w zamian coś piękniejszego, a mianowicie niezwykłe klify, skalne mosty i urocze zatoczki.

atrakcje Cypru - Capo Greco

Turecka Nikozja

Lefkosia, zwana również turystycznie Nikozją to jedyna stolica, podzielona granicą na pół. Jej południowa część należy do Cypru, północna natomiast do Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Ta druga jest zdecydowanie ciekawsza. Cieszymy się bardzo, że udało nam się tu dotrzeć. To zupełnie inny świat: z knajpkami serwującymi kebaby oraz turecką kawę, z niesamowitym targiem i ulicznymi straganami, największym jaki do tej pory widzieliśmy meczetem oraz klimatycznym Bujuk Hanem.

Kourion

Kourion to jedno z największych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Umiejscowione na wzgórzu, robi wrażenie bardzo dużą ilością antycznych ruin i świetnie zachowanymi mozaikami.

atrakcje Cypru - Kourion

Pissouri

Przewodniki niewiele o nim mówią, a dla nas jest dużym zaskoczeniem. Położone na wzgórzu, małe miasteczko zachwyca pięknymi widokami. W styczniu było zupełnie puste, ciężko uwierzyć, ale nie spotkaliśmy tutaj żadnego turysty. Mam przeczucie, że z tego powodu tak bardzo przypadło nam do gustu.

atrakcje Cypru - Pissouri

Skała Afrodyty

To punkt obowiązkowy Cypru. To tutaj, w tym właśnie miejscu z piany morskiej wynurzyła się mityczna Afrodyta. Trzeba się tu liczyć z dużym naporem turystów, ale miejsce po prostu trzeba zobaczyć niezależnie od wszystkiego.

atrakcje Cypru - skała Afrodyty

Grobowce Królewskie

Położone kilka kilometrów na północ od Paphos, są bardzo ważnym historycznie miejscem na mapie Cypru. Spoczywali tu ci najbogatsi, a najstarsze, wykute w skale grobowce pochodzą z IV w p.n.e.

atrakcje Cypru - Grobowce Królewskie

Wrak statku Edro III i Coral Bay

To naszym zdaniem jedne z najbardziej klimatycznych miejsc na wyspie.

Na początek przed Wami wrak statku Edro, który utknął u wybrzeży Cypru w 2011 roku podczas silnego sztormu.

atrakcje Cypru - wrak statku Edro III

I znajdująca się w pobliżu Zatoka Koralowa, w kształcie półksiężyca z piękną złocistą plażą…

atrakcje Cypru - Coral Bay

Lefkara

To kolejne “must see” na Cyprze. Miasteczko wpisane na listę UNESCO słynie ze swoich koronkowych wyrobów. To właśnie tutaj sam Leonardo da Vinci zakupił obrus do swojej katedry w Mediolanie.

atrakcje Cypru - Lefkara

Meczet nad jeziorem słonym w Larnace

To miejsce niczym z bajki. Kiedy zobaczyliśmy je na fotografiach wiedzieliśmy, że musimy je zobaczyć. Oczywiście konsekwentnie zrealizowaliśmy nasz plan.

atrakcje Cypru - Larnaka

Półwysep Akrotiri

Dla mnie to niezwykła rzecz, że Cypr jest tak “poszatkowany”. Na jego terenie znajdziemy obszary nie tylko tureckie ale również takie, które podlegają Wielkiej Brytanii. Mieszczą się tu m.in. angielskie bazy wojskowe. Takim obszarem jest właśnie częściowo półwysep Akrotiri. Co warto tam zobaczyć? Koniecznie “koci klasztor”, słone jezioro wraz z muezum i różowymi flamingami oraz zamek Kolossi.

atrakcje Cypru - "koci klasztor"
atrakcje Cypru - Kolossi

Koty

Zdaniem naszych dzieci to największa atrakcja Cypru. Ciężko się z nimi nie zgodzić. Koty są bowiem nieodłącznym elementem krajobrazu. Są tak naprawdę wszędzie.

I jak wasze wrażenia? Cypr ma do zaoferowania naprawdę dużo. A atrakcje? Atrakcji jest tu pod dostatkiem. 🙂

O praktycznej stronie zimowego wyjazdu na Cypr przeczytacie tutaj: https://dzieciakinapoklad.pl/cypr-zima-czy-warto-i-dlaczego-warto/

Powiązane wpisy

Leave a Reply