AKTUALNOŚCI, EUROPA, NIEMCY, RUGIA 2020

Kap Arkona i wioska Vitt – kwintesencja Rugii.

Kap Arkona to kolejne po Jasmund Park miejsce, które na Rugii trzeba zobaczyć. Wysunięty najbardziej na północ przylądek obfituje w piękne widoki i mnóstwo atrakcji.

Jak dotrzeć na Kap Arkona i do wioski Vitt?

Jeśli podróżujecie własnym środkiem transportu musicie dojechać do miejscowości Putgarten. Tam znajdziecie duży, bardzo dobrze oznakowany parking, na którym zostawiacie samochód. Sam przylądek, jak i wioska wyłączone są z ruchu kołowego, nie próbujcie więc podjeżdżać bliżej. Na mapce poniżej macie wszystko ładnie rozrysowane i rozpisane. Odległość z parkingu na sam przylądek to ok 2 km, z Kap Arkona do wioski Vitt to znów kolejne 2 km. Spokojnie można te odcinki pokonać pieszo. Możecie również skorzystać z ciuchci, która regularnie jeździ na tej trasie.

My udaliśmy się pieszo na Kap Arkona, następnie pieszo do wioski Vitt i stamtąd już ciuchcią wróciliśmy na parking. Po drodze mijaliśmy cudne sklepiki i restauracje, wszystko utrzymane w takim sielankowym i wiejskim stylu.

Kap Arkona – zwiedzanie

Na przylądku Arkona znajdują się dwie latarnie, ta mniejsza zaprojektowana przez Friedricha Schinkiela, została uruchomiona w 1827 roku. Ma wysokość 23 m i dawała światło na odległość 8 mil, a działała do 1905 roku. Właśnie wtedy do użytku oddano drugą latarnię, wysoką na 35 metrów. Na obie latarnie można się wdrapać i popodziwiać widoki. Nas zniechęciła dość spora kolejka, teraz trochę żałujemy.

Oprócz latarni na przylądku znajdują się bunkry, które również można zwiedzać.

My jednak postawiliśmy na naturę i ruszyliśmy w kierunku punktu widokowego oraz kredowych klifów Arkony. Widoki są przepiękne, ale jeszcze cudniej jest na plaży, na którą prowadzą strome schody w dół.

Wioska Vitt

Z Kap Arkona ruszyliśmy w kierunku rybackiej wioski Vitt, mijając po drodze wieżę nawigacyjną i punkt widokowy z kolejnym zejściem na plażę.

Vitt to niezwykle klimatyczna, mała rybacka wioska, z białymi, krytymi strzechą chatkami, łódkami i pięknym krajobrazem. Jej początki sięgają X wieku, w XII natomiast stała się bardzo ważnym ośrodkiem wymiany handlowej. Odbywały się tutaj słynne targi śledzi, które ściągały kupców z dalekich stron. Dzisiaj stanowi bardziej atrakcję turystyczną, jest uznawana za najbardziej romantyczne miejsce na Rugii. Koniecznie spróbujcie tu słynnej Fischbrötchen czyli bułki ze śledziem.

Kap Arkona i wioska Vitt to jedna z największych atrakcji na Rugii. Uważam, że znakomicie oddaje klimat całej wyspy. Posiada wszystko, czyli piękne widoki, kredowe klify, idylliczną wioskę i świetnie przygotowane ścieżki piesze oraz rowerowe.

Odwiedzając Rugię nie przeoczcie tego miejsca!

Powiązane wpisy

Leave a Reply