AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

“Obóz Powstańczy” w Poleskim Parku Narodowym.

“Obóz Powstańczy” to jedna ze ścieżek w Poleskim Parku Narodowym, którą udało nam się niedawno przemaszerować. To już ostatni punkt na naszej liście, można więc śmiało powiedzieć, że Poleski Park Narodowy, a przynajmniej wszystkie jego ścieżki mamy zaliczone.

To raczej nie jest typowy szlak, do jakiego przyzwyczaiło nas Polesie. “Obóz powstańczy” to bardziej ścieżka o charakterze historycznym, może trochę mniej widowiskowa od pozostałych, ale równie ciekawa.

Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy

Swój początek bierze w miejscowości Lipniak, przy parkingu i zadaszonej wiacie. Ma długość 4 km, a na jej przejście trzeba zarezerwować sobie ok 1.5 h. To tutaj właśnie mieścił się największy obóz Powstańców Styczniowych. O przebiegu powstania, jak i o samym obozie informują nas tablice wzdłuż całej trasy. Bardzo ciekawym elementem ścieżki jest tzw “Dąb Powstańców”, obecnie mocno już zniszczony przez czas. Koniecznie zwróćcie na niego uwagę i przeczytajcie związaną z nim historię. To prawdopodobnie na nim swą głowę zostawił jeden z Kozaków.

przewodnik po lubelskim
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy

Mniej więcej w połowie trasy, po wyjściu z gęstego lasu znajdziecie miejsce zwane “Pociągi”, na skraju łąk zaś wieżę widokową. Czasem, przy odrobinie szczęścia można tu dojrzeć łosia lub jelenia, nam się niestety to nie udało. Później trasa ścieżki przechodzi w drewniane, wąskie kładki i to zdecydowanie ta bardziej urokliwa część szlaku. Tutaj możecie zaobserwować liczne żeremia bobrów.

Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy
Obóz Powstańczy

Po krótkim spacerze zataczamy ładną pętlę i wracamy na parking i tak nasza historia z tym fragmentem parku dobiega końca.

Pamiętajcie, że “Obóz powstańczy” jest ścieżką płatną, na którą trzeba zakupić bilet wstępu. Od niedawna można to zrobić online, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Nie zapomnijcie o tym!

Jeśli macie ochotę poczytać o pozostałych naszych spacerach po Poleskim Parku Narodowym zapraszamy do pozostałych naszych wpisów:

Powiązane wpisy

Leave a Reply