AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

Czahary – spacer przez poleskie bagna.

Poleski Park Narodowy odwiedziliśmy pierwszy raz w czerwcu ubiegłego roku. Mimo atakujących nas wtedy zorganizowanych grup komarów spodobało nam się na tyle, że w ostatni weekend wybraliśmy się tam po raz kolejny. Tym razem obeszło się bez walki z “jadowitymi krwiopijcami”. Zdecydowaliśmy się na spacer najnowszą ścieżką Poleskiego Parku -“Czahary”

Ścieżka dydaktyczna ” Czahary” położona jest na terytorium kompleksu Bagna Bubnów – największego torfowiska PPN.

Poleski Park Narodowy - Czahary

Ścieżka rozpoczyna się w miejscowości Zastawie, tuż przy wieży widokowej. Tam znajduje się pierwszy parking. Kolejny ale bardzo malutki dla osób niepełnosprawnych mieści się ok 1.5 km dalej, tuż przy wejściu na kładki.

Czahary - mapa

Cała trasa liczy sobie 6,5 km, a na jej przejście trzeba zarezerwować ok 2-2.5h.

Ścieżka prowadzi kładkami przez tereny podmokłe, torfowiska i lasy, a po drodze umieszczono sporo wież widokowych, platform i miejsc postojowych z ławeczkami. Jest ona również dostosowana dla osób niepełnosprawnych i dziecięcych wózków.

przewodnik po lubelskim
Czahary - ścieżka na Polesiu
Czahary - kładki na Polesiu
wieża widokowa na Polesiu - Czahary

Jakie zwierzęta można wypatrzeć na ścieżce Czahary?

  • ptaki – kszyk, żuraw, wodniczka, śmieszka, kropiatka
  • płazy i gady- żaba moczarowa, jaszczurki
  • ssaki – łosie, sarny i jelenie

Dzieciakom najbardziej spodobały się jaszczurki, które co chwilkę przebiegały między naszymi nogami. Niektóre wcale się nas nie bały, a z jedną z nich udało się nam nawet zaprzyjaźnić.

Ścieżka jest cudna, myślę, że to jedna z ciekawszych tras w Poleskim Parku. Nam bardzo przypadła do gustu. To idealne miejsce na spędzenie niedzielnego popołudnia poza miastem i odpoczynek na łonie natury.

ścieżka dydaktyczna - Czahary
Czahary - kładki na Polesiu
Poleski Park Narodowy - Czahary
Czahary - Polesie

Powiązane wpisy

Leave a Reply