Poleski Park Narodowy odwiedziliśmy pierwszy raz w czerwcu ubiegłego roku. Mimo atakujących nas wtedy zorganizowanych grup komarów spodobało nam się na tyle, że w ostatni weekend wybraliśmy się tam po raz kolejny. Tym razem obeszło się bez walki z „jadowitymi krwiopijcami”. Zdecydowaliśmy się na spacer najnowszą ścieżką Poleskiego Parku -„Czahary”

Ścieżka dydaktyczna ” Czahary” położona jest na terytorium kompleksu Bagna Bubnów – największego torfowiska PPN.

Ścieżka rozpoczyna się w miejscowości Zastawie, tuż przy wieży widokowej. Tam znajduje się pierwszy parking. Kolejny ale bardzo malutki dla osób niepełnosprawnych mieści się ok 1.5 km dalej, tuż przy wejściu na kładki.

Cała trasa liczy sobie 6,5 km, a na jej przejście trzeba zarezerwować ok 2-2.5h.

Ścieżka prowadzi kładkami przez tereny podmokłe, torfowiska i lasy. Po drodze umieszczono sporo wież widokowych, platform i miejsc postojowych z ławeczkami. Jest ona również dostosowana dla osób niepełnosprawnych i dziecięcych wózków.

Jakie zwierzęta można wypatrzeć na ścieżce Czahary?

  • ptaki – kszyk, żuraw, wodniczka, śmieszka, kropiatka
  • płazy i gady- żaba moczarowa, jaszczurki
  • ssaki – łosie, sarny i jelenie

Dzieciakom najbardziej spodobały się jaszczurki, które co chwilkę przebiegały między naszymi nogami. Niektóre wcale się nas nie bały. Z jedną z nich udało się nam nawet zaprzyjaźnić.

Ścieżka jest cudna. Myślę, że to jedna z ciekawszych tras w Poleskim Parku. Nam bardzo przypadła do gustu. To idealne miejsce na spędzenie niedzielnego popołudnia poza miastem i odpoczynek na łonie natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.