AKTUALNOŚCI, DOLNOŚLĄSKIE, POLSKA

Srebrna Góra – największa górska twierdza Europy

Srebrna Góra to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. O tym, że chcemy ją zobaczyć wiedzieliśmy od dawna, w końcu nadarzyła się okazja, której nie mogliśmy zmarnować.

Twierdza położona jest na wysokości ponad 600 m n.p.m. i jest największą górską twierdzą w Europie, a także największą militarną atrakcją województwa dolnośląskiego.

Co ciekawe nie góruje na wzniesieniu, nie rzuca się w oczy, bo skrzętnie została ukryta, a jej ogrom widać dopiero od środka. Bardzo żałowaliśmy, że nie jesteśmy w posiadaniu drona, jeśli macie koniecznie go zabierzcie.

Twierdza składa się z 6 fortów i kilku bastionów. Główną jej część tworzy zespół bastionów z potężnym Donjonem w środku. Cały obiekt posiadał ponad 150 pomieszczeń, magazyny, kaplicę, więzienie, szpital, zbrojownie, piekarnię, browar. Wewnątrz mieściło się prawie 4 tys żołnierzy, amunicja, żywność i opał, dzięki temu twierdza Srebrna Góra zapewniła sobie samowystarczalność na wiele miesięcy.

Historia twierdzy Srebrna Góra

Twierdza powstała w latach 1765-1777 i była najnowocześniejszą fortyfikacją w całej Europie. Do jej budowy zatrudniono ogromną ilość robotników, bo ponad 4 tysiące. Miała być twierdzą nie do zdobycia i rzeczywiście taka była. Podczas walk w 1807 roku z wojskami Napoleona Bonaparte twierdza odparła wszystkie ataki. W 1867 przestała istnieć jako obiekt militarny i powoli rozpoczęła swoją turystyczną działalność. Odnowiono ją, powstała tu restauracja, a poźniej schronisko. Twierdza Srebrna Góra powoli stawała się największą atrakcją regionu. W 1961 roku została wpisana do rejestru zabytków, a w 2004 zyskała status pomnika historii.

Srebrna Góra – zwiedzanie

Aby dostać się do twierdzy trzeba dojechać do miejscowości Srebrna Góra. Samochód musicie zostawić na parkingu na przełęczy srebrnogórskiej. Stamtąd czeka Was 15 minut spacerkiem po krętej drodze, wyłączonej z ruchu. Miniecie po drodze cudną Willę Hubertus. W okresie letnim możecie skorzystać z meleksu, którego koszt w jedną stronę wynosi 5 zł od osoby.

Twierdzę zwiedza się cześciowo z przewodnikiem, częściowo samodzielnie. Przewodnik oprowadza nas po ekspozycjach twierdzy, potem sami możemy przejść trasą spacerową. Całość zajmie Wam ok 2h.

Informacje praktyczne:

  • temperatura w części podziemnej twierdzy wynosi 10ºC, weźcie ze sobą coś cieplejszego, wystarczy Wam bluza
  • teren twierdzy jest nierówny, zabierzcie wygodne buty sportowe

Twierdza Srebrna Góra budzi ogromny podziw, oprócz niesamowitych fortyfikacji, z jej dachu rozpościerają się piękne krajobrazy. Warto choć jeden raz w życiu zobaczyć to miejsce na własne oczy, nawet jeśli nie jesteście wielkimi fanami tego typu obiektów.

Powiązane wpisy

Leave a Reply