AKTUALNOŚCI, EUROPA, TENERYFA, TENERYFA 2017, WYSPY KANARYJSKIE

W stronę wulkanu Teide…

Wulkan Teide to najwyższy szczyt Teneryfy i całej Hiszpanii. Ma wysokość 3718 m. n.p.m i warto dodać, że jest wulkanem czynnym. Obecnie znajduje się w fazie uśpienia i jak twierdzą naukowcy czas jego wygaśnięcia tak szybko nie nadejdzie. Ostatni jego wybuch miał miejsce w 1909 r, a ostatnia duża erupcja w 1798 roku.

 

Będąc na Teneryfie nie można tego miejsca ominąć, te kosmiczne krajobrazy robią naprawdę niesamowite wrażenie. My widzieliśmy coś takiego pierwszy raz w życiu.

DSC_4832

Do Parku Narodowego wulkanu Teide prowadzą 2 drogi, jedna z południa, druga z północy. My ruszyliśmy z południa wyspy, warto przejechać całą tą trasę do El Portillo i dalej w kierunku La Laguny.

DSC_4773 DSC_4799 DSC_4801

Trzeba pamiętać, że na terenie parku jest dużo chłodniej niż na wybrzeżu, u nas termometr pokazywał ok 10 stopni.  Wprawdzie kanaryjskie 10 stopni  było dużo cieplejsze niż nasze polskie 10 stopni, ale dołączył się dość silny wiatr. Wybierając się, więc w te rejony trzeba na pewno zaopatrzyć się w polarki bądź lekkie kurteczki, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.

Często można tu również obserwować zjawisko inwersji, my mieliśmy to szczęście. Coś pięknego…

DSC_5050

Co warto zobaczyć na terenie Parku Narodowego El Teide??

  • krajobraz księżycowy – El Paisaje Lunar

Szlak zaczyna się w miejscowości Vilaflor, trzeba pokonać pieszo ok 40 minutową trasę. Prawdopodobnie trochę ciężko tu trafić, nam niestety zabrakło czasu, żałujemy.

  • Roques de Garcia

To niesamowite formacje skalne, na pewno ich nie przegapicie, znajdują się tuż przy drodze. Warto zrobić sobie krótki spacer wokół nich.

DSC_4882 DSC_4883 DSC_4890 DSC_4897 DSC_4893 DSC_4903 DSC_4918

  • kolejka na sam szczyt

Tak na wysokość  3555 m n.p.m można dojechać kolejką. Jeśli chcielibyście się na to zdecydować warto być wcześnie rano, później naprawdę są olbrzymie kolejki. My ze względu na Oliwkę i dużą wysokość tę atrakcję odpuściliśmy. Nie poleca się wjazdu na górę osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego, krążenia, kobietom w ciąży no i malutkim dzieciom do 2 roku życia. Wjazd kolejką to koszt ok. 27 euro w dwie strony dla osoby dorosłej,  kolejka jeździ w godzinach 9.00-16.00.

DSC_4942 DSC_4945

Jeśli chcielibyście wejść na sam szczyt potrzebne jest specjalne zezwolenie, które trzeba załatwić z dość dużym wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie. Liczba zezwoleń na konkretny dzień jest ograniczona, ale jest to usługa bezpłatna.

  • mała Sahara

Dobrze czytacie, na terenie parku znajdziecie też pustynię. Mieści się ona po prawej stronie drogi, w kierunku El Portillo. Dzieciaki biegały po niej jak szalone i domagały się wiaderka z łopatką. 🙂 Mimo przeszywającego wiatru podobało im się bardzooo.

Skąd wzięła się tu pustynia?? To efekt wietrzenia mechanicznego. W wyniku dużych wahań temperatur w nocy i w dzień skały rozpadają się, tworząc piasek.

Zadziwiające miejsce!!

DSC_4959 DSC_4967 DSC_4973

 

  • piękne krajobrazy, które można obserwować z licznych punktów widokowych,  przy drodze znajdziecie małe parkingi.

DSC_4818 DSC_4853 DSC_4865 DSC_4870 DSC_5014 DSC_5031

droga powrotna

droga powrotna

Mimo tych niesamowitych, fascynujących krajobrazów, wulkan Teide będziemy niestety wspominać również ze smutkiem. Byliśmy bowiem świadkiem bardzo groźnego wypadku. Samochód, z Polakami na pokładzie, zjeżdżając na parking nie zauważył jadącego motocyklu i wjechał prosto w niego. Był huk, był trzask i straszny widok, który pozostanie na długo w pamięci. Na szczęście motocyklista przeżył, ale prawdopodobnie dość poważnie się połamał.  Widzieliśmy to z odległości ok 200 metrów. Oj spokornieliśmy w jednej sekundzie, chwila nieuwagi i można doprowadzić do wielkiej tragedii…

Mamy, więc dla Was jeszcze przestrogę, uważajcie na drodze, nie traćcie czujności, nawet w trakcie urlopu, a może przede wszystkim w trakcie niego.

Powiązane wpisy

Leave a Reply