Rezerwat Jata to jeden z najstarszych terenów chronionych w Polsce, występuje tu jedno z większych stanowisk jodły, których tak naprawdę nie powinno tu być. Jodły bowiem rosną tu poza swoim naturalnym obszarem występowania. Ten leśny rezerwat znajduje się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim. Żeby tu dotrzeć najlepiej kierować się na wieś Żdżary, a następnie tuż za przejazdem kolejowym skręcić w prawo.

Na jego terenie już 15 lat temu wyznaczono ścieżkę edukacyjną. W ostatnim czasie cały teren odnowiono i przygotowano trzy trasy, które oddano do użytku w 2017 roku.

rezerwat Jata

Wszystkie rozpoczynają się w Nadleśnictwie Jata przy wiacie edukacyjnej „Ostoja”. Tu powstaje również drewniany budynek, który ma służyć jako miejsce spotkań i warsztatów. Co dziwi rezerwat chyba jest mało popularny. Mimo, że odwiedziliśmy go w weekend na całym odcinku spotkaliśmy raptem garstkę ludzi.

mapa rezerwatu Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata

Jak już wspomniałam wyżej na terenie rezerwatu Jata wyznaczono 3 ścieżki.

Pierwsza z nich to trasa dla najmłodszych, która liczy 2.5 km i nosi nazwę:” Śladami Borsuka Lucka”. Kolejna jest nieco trudniejsza, ma długość 4.5 km oraz ta najtrudniejsza o długości 9 km prowadzi do samej granicy ścisłego rezerwatu, do pomnika poświęconego żołnierzom Armii Krajowej.

W połowie drogi znajduje się mały zbiornik wodny i wiata. Postawiono tu ławki i stoły, wyznaczono również miejsce na ognisko. W przyszłości ma tu także powstać wieża widokowa.

rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata

Po drodze mijamy również tzw. „czerwony pomnik” postawiony tu w 1969 roku ku czci „polskich i radzieckich partyzantów”, którzy ukrywali się w tutejszych lasach w latach 1942-1944.

 

Rezerwat Jata to bardzo przyjemne miejsce, co najważniejsze niezatłoczone, spokojne, idealne na weekendowy spacer i biwak. Nam bardzo przypadło do gustu. Jeśli szukacie ciszy, rezerwat Jata będzie idealny.

rezerwat Jata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.