AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

Rezerwat Jata w województwie lubelskim.

Rezerwat Jata to jeden z najstarszych terenów chronionych w Polsce, występuje tu jedno z większych stanowisk jodły, których tak naprawdę nie powinno tu być. Jodły bowiem rosną tu poza swoim naturalnym obszarem występowania. Ten leśny rezerwat znajduje się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim. Żeby tu dotrzeć najlepiej kierować się na wieś Żdżary, a następnie tuż za przejazdem kolejowym skręcić w prawo.

Na jego terenie już 15 lat temu wyznaczono ścieżkę edukacyjną. W ostatnim czasie cały teren odnowiono i przygotowano trzy trasy, które oddano do użytku w 2017 roku.

rezerwat Jata

Wszystkie rozpoczynają się w Nadleśnictwie Jata przy wiacie edukacyjnej “Ostoja”. Tu powstaje również drewniany budynek, który ma służyć jako miejsce spotkań i warsztatów. Co dziwi rezerwat chyba jest mało popularny. Mimo, że odwiedziliśmy go w weekend na całym odcinku spotkaliśmy raptem garstkę ludzi.

mapa rezerwatu Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata

Jak już wspomniałam wyżej na terenie rezerwatu Jata wyznaczono 3 ścieżki.

Pierwsza z nich to trasa dla najmłodszych, która liczy 2.5 km i nosi nazwę:” Śladami Borsuka Lucka”. Kolejna jest nieco trudniejsza, ma długość 4.5 km oraz ta najtrudniejsza o długości 9 km prowadzi do samej granicy ścisłego rezerwatu, do pomnika poświęconego żołnierzom Armii Krajowej.

W połowie drogi znajduje się mały zbiornik wodny i wiata. Postawiono tu ławki i stoły, wyznaczono również miejsce na ognisko. W przyszłości ma tu także powstać wieża widokowa.

rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata
rezerwat Jata

Po drodze mijamy również tzw. “czerwony pomnik” postawiony tu w 1969 roku ku czci “polskich i radzieckich partyzantów”, którzy ukrywali się w tutejszych lasach w latach 1942-1944.

 

 

Rezerwat Jata to bardzo przyjemne miejsce, co najważniejsze niezatłoczone, spokojne, idealne na weekendowy spacer i biwak. Nam bardzo przypadło do gustu. Jeśli szukacie ciszy, rezerwat Jata będzie idealny.

przewodnik po lubelskim
rezerwat Jata

Powiązane wpisy

Leave a Reply