AKTUALNOŚCI, LUBELSKIE, POLSKA

“Kleniewo”- idealna ścieżka na spacer bez tłumów

“Kleniewo” to ścieżka przyrodnicza, która została wytyczona na obszarze Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajduje się w miejscowości Pomorze, niedaleko Opola Lubelskiego. Ma charakter pętli o długości 3 km, a oznaczono ją zielonymi piktogramami. Na jej przejście trzeba zarezerwować sobie około 1.5 godziny.

ścieżka Kleniewo
ścieżka Kleniewo
ścieżka Kleniewo

Szukając ścieżki na spacer zależało nam na znalezieniu miejsca mało znanego, położonego w znacznej odległości od dużego miasta, jak również ciekawego pod względem przyrodniczym. Tak przekopując internet dotarliśmy do ścieżki Kleniewo, która okazała się strzałem w 10-tkę. Wybraliśmy się tam w tygodniu, dość wcześnie, bo o 9.00 byliśmy już na miejscu. Dojechanie z Lublina zajęło nam mniej więcej 45-50 minut.

Wiecie, że na całej trasie ścieżki “Kleniewo” nie spotkaliśmy nikogo?

ścieżka Kleniewo

A sam szlak jest bardzo przyjemny i zróżnicowany. Początkowo biegnie wzdłuż lewego brzegu rzeki Chodelki, dochodzi do rozlewiska i platformy widokowej. To moim zdaniem najbardziej malownicze miejsce na trasie. Wraca natomiast szerokim leśnym duktem w stronę Pomorza. Na całej tasie ustawiono 16 tablic o charakterze edukacyjnym. Po drodze znajdziecie też miejsca przeznaczone do wypoczynku i biwaku.

przewodnik po lubelskim
 
ścieżka Kleniewo
ścieżka Kleniewo
ścieżka Kleniewo
ścieżka Kleniewo
ścieżka Kleniewo

Niedaleko ścieżki Kleniewo znajduje się również zabytkowy młyn, pochodzący z 1918 roku. Młyn ma konstrukcję drewnianą, a wewnątrz niego są trzy kondygnacje. Zachowały się tam dawne narzędzia i wyposażenie. Obecnie młyn jest zasilany energią elektryczną, ale turbina wodna jest również nadal czynna.

Lubelszczyzna coraz bardziej nas zaskakuje. Do tej pory nie było czasu aby poświęcić jej więcej czasu. Pandemia dużo zmieniła, dostrzegliśmy miejsca, tak bliskie i niesamowicie ciekawe. Ścieżka Kleniewo to zdecydowanie nasze tegoroczne odkrycie i polecamy Wam ją z całego serca. My natomiast dodajemy ją do listy naszych ulubionych ścieżek przyrodniczych województwa lubelskiego.

Powiązane wpisy

Leave a Reply